Злочини польського “Білого Орла” Армії Крайової на теренах Рогатинщини

Злочини польської організації “Білий Орел” Армії Крайової на теренах Рогатинщини та Жидачівщини (1944-1945 рр.)
news-image: Злочини польського “Білого Орла” Армії Крайової на теренах Рогатинщини

В період Другої світової війни на українських землях окрім українського національно-визвольного руху, активну діяльність розгорнув і польський підпільний рух.

Концентрація якого була пов’язана з місцями компактного проживання польського населення. Однак в більшості випадків цей рух був спрямований не проти нацистського, а пізніше радянського режимів, а супроти українського населення та його визвольної боротьби. Вбачаючи, що після завершення світової війни Польська держава постане в межах кордонів зразка 1939 р. намагався вирішити “українське питання” на “всходніх кресах” шляхом вигнання та фізичного знищення українського населення.

Епіцентром польської партизанки на теренах Рогатинщини стала польська колонія Лукавець (сьогодні – с.Лукавець-Вишнівський). Сюди наприкінці німецької окупації масово стікалося польське населення з околиць. Згідно зі свідчень Стальнік Аполонії (полька), яка кілька місяців прожила у Лукавці, діяла польська організація “Бяли Ожел” (“Білий Орел”). Партизанський штаб розміщувався на Новому Лукавці в будинку Цубра Івана, де працювало 20 старшин польської армії. Серед них підпоручик Федорович Владислав та Горчинські Станіслав. Друга канцелярія знаходилася у Косьцельніка Стефана у криївці під будинком вхід до якої був через підлогу у сінях. У підпорядкуванні штабу перебувало 150 озброєних чоловіків. На озброєнні в них були кулемети, автомати, гвинтівки та гранати. Частину зброї у селі залишили відступаючі німецькі частини та поляки які перебували у німецьких військових частинах[1]. Щодня охорону села здійснювали 20-30 чоловік, які розташовувалися на околицях та дорогах, а також вели розвідку у лісах навколо Лукавця. В цілому Лукавці військово придатних було 500 чоловік. Склади зі зброєю знаходилися на Новім Лукавці при вул. Жидівській, переважно у старих єврейських хатах та у стодолі Цубра Яна.

З приходом радянської влади близько 150 чоловіків пішло до Червоної Армії, ще 80 вступило в “істребітєльний батальон”. На зборах поляки виступали, що найгрізнішим ворогом поляків є українці і проти них треба організовувати всі сили. Старатися також знищувати українців руками радянської влади, доносити в НКВД. “Істребітєльний батальон” вбивати та палити українців. Такі збори доволі часто організовував ксьондз Даца Роман з с. Новосельці [2].
Спрямувавши всю агресію проти українців, польські партизани стали масово нападати на довколишні села. Найбільше нападів потерпіли села Вишнів, Чернів Рогатинського району та села Новошин, Молодинче Жидачівського району. Під час нападів господарства свідомих українців піддавалися грабунку, хто чинив спротив знищувався.

Так, 13 вересня 1944 р. в с. Черемхові Жидачівського району стрільцями Самооборонного кущового відділу був затриманий чоловік, який вдаючи німого ходив від хати до хати. Під час слідства виявилося, що цей чоловік був розвідником, відправлений польською партизанкою з с. Лукавця, яка чисельністю у 80 чоловік квартирувала в лісі між селами Григорів та Молодинче. Цілю розвідки було вивчити, чи у навколишніх селах не перебуває українських боївок, для того щоб провести відплатні акції [3].
У вересні того ж року польська боївка в лісі, в урочищі “Гузів” між селами Чернів та Луковець вбили шістьох працівників залізниці, які на той час працювали на залізничній трасі. Тіла вбитих знайшли через кілька місяців у ямі прикиданої гіллям. Вбитими були: Вітер Василь, Галабудник Семен, Іванців Василь, Мареній Іван, Паньків Микола та Саміла Іван. Вже у жовтні в с. Каролівка був вбитий 13-річний Свачій Володимир. 21 листопада 1944 р. польська боївка вирізала майже усіх мешканців хутора Мандолина біля с. Чернева. Протягом кількох хвилин загинуло 16 мирних жителів. Серед них були: Вітер Костянтин, його дружина Євдокія, дочки Галина та Антоніна, син Євген, Кульчицький Петро з дочкою Ольгою, Буняк Ганна з сином Василем, Попович Семен з дружиною Марією та 5-ти річний син Любомир, Паньків Онисько з дружиною Серафимою, 11-річною дочкою Ганною та 9-річним сином Євгеном. Врятуватися пощастило Паньків Ярославу (15 р.), його брату Михайлу (21 р.) та Вітер Марії [4].

Восени 1944 р. нападу зазнало і село Вишнів Рогатинського району. Під час нападу було вбито: Буняк Ганну з дитиною, Гриців Ганна, Гук Василь. А Курілець Михайло та Фенин Іван були взяті живими та пізніше вбиті у Лукавці [5]. Уже 11 січня 1945 р. польська боївка у лісі біля с. Молодиче напала на 8 членів ОУН. Тоді було замордовано Олійник Андрія, Бенеця Романа, Барана Василя, Труш Івана, Сохан Михайла, Ворону Гриця та Кадюк Миколу. З помордованих зняли одяг та взуття [6].

Із закінченням Другої світової війни радянсько-польський конфлікт продовжував загострюватися. Масові арешти поляків та переселення з українських земель, змусило поляків змінити своє ставлення до українського визвольного руху та шукати шляхи порозуміння. Однак було пізно. Польське населення було переселено до Польщі, а в село прибули переселенці з Лемківщини.

Ярослав Коретчук, директор Івано-Франківського обласного музею визвольної боротьби імені Степана Бандери

 

Нагадаємо, що Відпочиваючи на Прикарпатті, турист із Польщі намагався зняти червоно-чорний «бандерівський» прапор. Ця спроба ледь не закінчилась “мордобоєм” (відео 18+)

Джерело

(Visited 413 times, 1 visits today)

Коментарі:

  Гість,

  Так їм шовена польським, нагадати кровушку нашу на нашій землі.

   Гість,

   Кровушку…Ти звідки будеш-гість

    Гість,

    З Сингапуру правда якась не така?

     Гість,

     На мою думку найкраща формула шодо цих подй-прощаємо і просимо пробачення.А дослідження різних фактів залишити історикам.Але всі повинні розуміти,що вказані подіі відбувались на територіі Украіни.Конфронтація між нами і поляками вигідна тіьки москалям,думаю це зрозуміло…

      Гість,

      Давно все прощено без просіння пробачанення відсуненням у минуле. По 90 років людям, які участь брали у тих подіях. Та різним політикам хочеться утримувати владу за рахунок “історичного патріотизму” і накручують конфлікти в яких їм пробачається злодійство, ущемлення прав і інше. Польська влада змавпувала з російської. Булаб у них армія – напали б на Україну. Ні до чого тут історичне прощення, це політика сьогоднішня Польщі і Росії, де історія всьоголиш інструмент мобілізації свого населення проти нас. Ядерну зброю слід відновлювати і чхати на всі ці комісії з примирення та договори про дружбу з РФ, які порушуються сусдіами щойно випаде зручна мить.

   Гість,

   Першим як завжди на правді коментує провокатор маскаль. Правда ти неправда….

  Гість,

  Маскалів треба ізолювати всі біди від них вони знищили міліони невинних тому вони зеркально прокляті.а теперішня польська влада це холуї путина і вони несуть повну відповідальність нарівні з упирем.

  Гість,

  Серед українських лідерів найбільш нормальними є ті, які шукають союзу з передовими і цивілізованими державами Європи і світу. Наприклад, Мазепа який дружив з Швецією. А ті політики, чиновники, судді, правоохоронці, які зловживають своїм становищем і використовують його для задоволення хижацько-паразитичних інтересів своїх і своїх родин, дальше Варшави і Москви нас не заведуть, хіба що до юрт з якутськими і бурятськими шаманами, забайкальських і монгольських степів.

  Гість,

  Для москалів завданням номер один у гібридній війні є створити по-більше напруги у стосунках України з Польщею. І це їм частково вдається.

  Гість,

  Настав час кликати Польшу вводити війська для захисту полськомовного населення в Західній Україні. Бо ті фашисти геть всіх виріжуть як вони вчинили з російськомовними і православними. Постійно пишемо в усі міністерства, уряд, президенту Польші, в Сейм щоб захистили нашу польску громаду від нацистів

  Ігор,

  Я вчитель історії Чернівського НВК. Мені на початку 90-х рр. вдалося поспілкуватися із ще живими свідками трагедії на хуторі Мандолина біля с.Чернів Михайлом та Ярославом Паньківими. Комок у горлі і плач переривались у їхніх розповідях… Сховавшись у купицях сіна, вони це все бачили… Між іншим, порізані тіла були кинуті у криницю…23 мирних українців с. Чернів за декілька днів. Серед них не було членів ОУН-УПА. Анджей Дуда, це твої “мирні орлята”, що ти там підписав?

  Гість,

  А в селі Васючин місцеві колишні комуняки, злодії, хапуги, п’янюги, курви, самогонщики, ті, хто ласий до землі і майна свого сусіда, з ностальгією згадують СРСР, симпатизують Росії і (або) Польщі, якщо їдуть на заробітки за кордон, то тільки в одну з цих країн і нікуди більше. А ті люди, котрі серйозніші і порядніші, крім Польщі їдуть в Чехію, Німеччину, Англію, Італію, Іспанію, Португалію, Ізраїль.

  Гість,

  Це ще не вся правда про цю банду з с.Лукавця Білий Орел.Були відрубані голови на пні лопатою,розпороті животи…..Був бій на старому млині при візді в село,де було вбито кілька бандитів украінськими патріотами…Це були страшні часи,але все відбувалось на територіі Украіни,не украінці були окупантами.

  Гість,

  А ти? Зручно вмостився російським тролем? В Сирію пошагав за Санкт-Петербург, де вас як свиней за дітей Алеппо підірвали у метро?

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:4465

9 прикарпатський випускників вигнали зі ЗНО з української мови через електронні гаджети 21:19

Вчора відбулося наймасовіше ЗНО, обов’язкове для усіх випускників загальноосвітніх навчальних закладів, коледжів і училищ тестування з української мови і літератури. На Прикарпатті майже 44 тисячі старшокласників та студентів склали ЗНО...

При перевірці протипожежної безпеки в освітніх закладах Прикарпаття виявлено 2987 порушень 20:35

У процесі перевірок протипожежного стану дошкільних та загальноосвітніх закладів Прикарпаття виявлено 2987 порушення, інформує WestNews.   Як повідомили у ДСНС в Івано-Франківській області, 248 порушень не усунуто протягом попередніх років. Необхідно обладнати системами пожежної сигналізації 104 об’єкти. У 28 закладах системи...

У Івано-Франківську маршрутка ледь не вбила відомого журналіста 19:41

Сьогодні представник Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення у Івано-Франківській області Ігор Маслов на своїй сторінці у Фейсбуці опублікував пост про те, що ледь не загинув через маршрутку:...

Збірники про національно-визвольну боротьбу на Калущині презентували у Франківську (відеорепортаж) 17:31

Історично-наукові збірники про національно-визвольну боротьбу на Калущині презентували у Івано-Франківську. Джерело

Що ви отримаєте від професійно спланованої і впровадженої контекстної реклами 17:23

Роль контекстної реклами в сучасному онлайн бізнесі дуже висока. Це потужний інструмент, що впливають на розвиток бізнесу будь-якого типу. Компанія Infounion готова надати професійні послуги з впровадження даного типу реклами,...

Світлана Лобода показала перше фото з новонародженою донькою 16:30

Українська співачка Світлана Лобода, яка нещодавно вдруге стала мамою, показала миле фото з донечкою. Зірка опублікувала знімок в Instagram. Як відомо, 35-річна Світлана Лобода розсекретила свою вагітність не одразу. Про це стало відомо...

Відбулася колегія департаменту фінансів облдержадміністрації 16:17

23 травня у с. Крилос Галицького району відбулася виїзна колегія департаменту фінансів облдержадміністрації за участю керівників фінансових органів райдержадміністрацій, міст обласного значення та об’єднаних територіальних громад. Фінансисти області розглянули питання...

На Верховинщині будують берегоукріплюючі споруди 15:58

У Верховинському районі розпочалися роботи із будівництва берегоукріплюючих споруд на річці Чорний Черемош в селах Бистрець (Довгі Толоки), Топільче, Явірник, Зелене та на річці Дземброня в с. Дземброня. З обласного...

Вихідні в червні 2018: скільки будуть відпочивати українці на День Конституції 15:38

У червні 2018 для українців будуть додаткові вихідні, у зв'язку із Днем Конституції 28 червня. Згідно із календарем вихідних, поданим Мінсоцполітики, у червні українці будуть мати два додаткових вихідних –...

Дитячий майданчик «Фортеця» за 1 мільйон 245 тисяч гривень обсипається (відеорепортаж) 15:25

Дитячий майданчик «Фортеця», що на вулиці Іоана Павла ІІ в Івано-Франківську, обсипається. Чому реконструкція за 1 мільйон 245 тисяч гривень не витримала рік, та хто буде відновлювати дитячий майданчик, -...

У Коломиї горіла квартира, сім'я просить допомоги (відеорепортаж) 14:48

Потрібна допомога. Повідомляє НТК Вогнем знищено помешкання, речі та документи сім'ї Годайчук. Люди залишились без засобів до існування. Сподіваються на підтримку та допомогу наших краян.

На конференції в ІФНТУНГ розглядають перспективи нарощування ресурсної бази нафтогазової галузі 14:19

В Івано-Франківському національному технічному університеті нафти і газу розпочала роботу Міжнародна науково-технічна конференція «Нафтогазова галузь: перспективи нарощування ресурсної бази», яка об’єднала своєю проблематикою відомих вітчизняних та іноземних науковців. Відкриваючи конференцію,...

У НПП «Гуцульщина» реалізують проект сортування сміття для школярів Косова 13:59

З жовтня минулого року на Івано-Франківщині за участю колективу Національного природного парку «Гуцульщина» реалізується проект «Впровадження сортування сміття на території загальноосвітніх навчальних закладів Косова задля вирішення проблеми поводження з твердими...

У рамках програми «Обдаровані діти» на Снятинщині нагороджено талановиту учнівську молодь 13:27

У Снятинському РБК відбулося щорічне свято за участю педагогічного колективу краю та обдарованих дітей, учнів загальноосвітніх шкіл, вихованців позашкільних закладів, які стали переможцями районних, обласних, Всеукраїнських олімпіад, творчих конкурсів та...

Як франківці відзначатимуть Зелені Свята (програма) 13:11

Це стало відомо 24 травня на засіданні міського виконавчого комітету.   Виконавчий комітет міської ради затвердив перелік підготовчих та організаційних заходів з нагоди відзначення в місті Дня Зіслання Святого Духа...

На уболівальників "Ліверпуля" напали в Києві: фото та відео 13:04 2 коментарі

На фанів англійського "Ліверпуля", які приїхали в Київ на фінал Ліги Чемпіонів, 24 травня напали близько двох десятків невідомих в масках. Про це пише The Daily Mirror. Напад трапився на уболівальників,...

Стан та перспективи українського книговидання обговорили в Івано-Франківську 12:49

24 травня, в День слов’янської писемності та культури, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Івана Франка відбулося урочисте відкриття книжкового фестивалю «СЛОВО» та «круглий стіл» на тему «Рівень сучасної писемності...

У Солотвинській санаторній загальноосвітній школі-інтернаті облаштувати соляну кімнату (фотофакт) 12:19

24 травня, в Солотвинській загальноосвітній санаторній школі-інтернаті І-ІІІ ступенів відкрили та освятили соляну кімнату, в якій відтепер вихованці школи проходитимуть курси реабілітації. Участь у її урочистому відкритті взяли заступник директора...

Трійця 2018: дата свята та вихідні в Україні 11:34

Трійця 2018 в Україні припадає на 27 травня – п’ятдесятий день після Великодня. Це свято є одним із 12 найважливіших християнських свят. День Святої Трійці також називають Зеленими святами, або...

На Прикарпатті проходять акції на підтримку легалізації праці (фотофакт) 10:47 1 коментар

Працівники Коломийського та Косівського об’єднаних управлінь Пенсійного фонду України області провели флешмоби під гаслами «Працюй легально, не позбавляй себе гідної пенсії у майбутньому» та «Ні заробітній платі «в конверті». Спеціалісти...
 • ріел ІФ виринаюча