Злочини польського “Білого Орла” Армії Крайової на теренах Рогатинщини

Злочини польської організації “Білий Орел” Армії Крайової на теренах Рогатинщини та Жидачівщини (1944-1945 рр.)
news-image: Злочини польського “Білого Орла” Армії Крайової на теренах Рогатинщини

В період Другої світової війни на українських землях окрім українського національно-визвольного руху, активну діяльність розгорнув і польський підпільний рух.

Концентрація якого була пов’язана з місцями компактного проживання польського населення. Однак в більшості випадків цей рух був спрямований не проти нацистського, а пізніше радянського режимів, а супроти українського населення та його визвольної боротьби. Вбачаючи, що після завершення світової війни Польська держава постане в межах кордонів зразка 1939 р. намагався вирішити “українське питання” на “всходніх кресах” шляхом вигнання та фізичного знищення українського населення.

Епіцентром польської партизанки на теренах Рогатинщини стала польська колонія Лукавець (сьогодні – с.Лукавець-Вишнівський). Сюди наприкінці німецької окупації масово стікалося польське населення з околиць. Згідно зі свідчень Стальнік Аполонії (полька), яка кілька місяців прожила у Лукавці, діяла польська організація “Бяли Ожел” (“Білий Орел”). Партизанський штаб розміщувався на Новому Лукавці в будинку Цубра Івана, де працювало 20 старшин польської армії. Серед них підпоручик Федорович Владислав та Горчинські Станіслав. Друга канцелярія знаходилася у Косьцельніка Стефана у криївці під будинком вхід до якої був через підлогу у сінях. У підпорядкуванні штабу перебувало 150 озброєних чоловіків. На озброєнні в них були кулемети, автомати, гвинтівки та гранати. Частину зброї у селі залишили відступаючі німецькі частини та поляки які перебували у німецьких військових частинах[1]. Щодня охорону села здійснювали 20-30 чоловік, які розташовувалися на околицях та дорогах, а також вели розвідку у лісах навколо Лукавця. В цілому Лукавці військово придатних було 500 чоловік. Склади зі зброєю знаходилися на Новім Лукавці при вул. Жидівській, переважно у старих єврейських хатах та у стодолі Цубра Яна.

З приходом радянської влади близько 150 чоловіків пішло до Червоної Армії, ще 80 вступило в “істребітєльний батальон”. На зборах поляки виступали, що найгрізнішим ворогом поляків є українці і проти них треба організовувати всі сили. Старатися також знищувати українців руками радянської влади, доносити в НКВД. “Істребітєльний батальон” вбивати та палити українців. Такі збори доволі часто організовував ксьондз Даца Роман з с. Новосельці [2].
Спрямувавши всю агресію проти українців, польські партизани стали масово нападати на довколишні села. Найбільше нападів потерпіли села Вишнів, Чернів Рогатинського району та села Новошин, Молодинче Жидачівського району. Під час нападів господарства свідомих українців піддавалися грабунку, хто чинив спротив знищувався.

Так, 13 вересня 1944 р. в с. Черемхові Жидачівського району стрільцями Самооборонного кущового відділу був затриманий чоловік, який вдаючи німого ходив від хати до хати. Під час слідства виявилося, що цей чоловік був розвідником, відправлений польською партизанкою з с. Лукавця, яка чисельністю у 80 чоловік квартирувала в лісі між селами Григорів та Молодинче. Цілю розвідки було вивчити, чи у навколишніх селах не перебуває українських боївок, для того щоб провести відплатні акції [3].
У вересні того ж року польська боївка в лісі, в урочищі “Гузів” між селами Чернів та Луковець вбили шістьох працівників залізниці, які на той час працювали на залізничній трасі. Тіла вбитих знайшли через кілька місяців у ямі прикиданої гіллям. Вбитими були: Вітер Василь, Галабудник Семен, Іванців Василь, Мареній Іван, Паньків Микола та Саміла Іван. Вже у жовтні в с. Каролівка був вбитий 13-річний Свачій Володимир. 21 листопада 1944 р. польська боївка вирізала майже усіх мешканців хутора Мандолина біля с. Чернева. Протягом кількох хвилин загинуло 16 мирних жителів. Серед них були: Вітер Костянтин, його дружина Євдокія, дочки Галина та Антоніна, син Євген, Кульчицький Петро з дочкою Ольгою, Буняк Ганна з сином Василем, Попович Семен з дружиною Марією та 5-ти річний син Любомир, Паньків Онисько з дружиною Серафимою, 11-річною дочкою Ганною та 9-річним сином Євгеном. Врятуватися пощастило Паньків Ярославу (15 р.), його брату Михайлу (21 р.) та Вітер Марії [4].

Восени 1944 р. нападу зазнало і село Вишнів Рогатинського району. Під час нападу було вбито: Буняк Ганну з дитиною, Гриців Ганна, Гук Василь. А Курілець Михайло та Фенин Іван були взяті живими та пізніше вбиті у Лукавці [5]. Уже 11 січня 1945 р. польська боївка у лісі біля с. Молодиче напала на 8 членів ОУН. Тоді було замордовано Олійник Андрія, Бенеця Романа, Барана Василя, Труш Івана, Сохан Михайла, Ворону Гриця та Кадюк Миколу. З помордованих зняли одяг та взуття [6].

Із закінченням Другої світової війни радянсько-польський конфлікт продовжував загострюватися. Масові арешти поляків та переселення з українських земель, змусило поляків змінити своє ставлення до українського визвольного руху та шукати шляхи порозуміння. Однак було пізно. Польське населення було переселено до Польщі, а в село прибули переселенці з Лемківщини.

Ярослав Коретчук, директор Івано-Франківського обласного музею визвольної боротьби імені Степана Бандери

 

Нагадаємо, що Відпочиваючи на Прикарпатті, турист із Польщі намагався зняти червоно-чорний «бандерівський» прапор. Ця спроба ледь не закінчилась “мордобоєм” (відео 18+)

Джерело

(Visited 461 times, 1 visits today)

Коментарі:

  Гість,

  Так їм шовена польським, нагадати кровушку нашу на нашій землі.

   Гість,

   Кровушку…Ти звідки будеш-гість

    Гість,

    З Сингапуру правда якась не така?

     Гість,

     На мою думку найкраща формула шодо цих подй-прощаємо і просимо пробачення.А дослідження різних фактів залишити історикам.Але всі повинні розуміти,що вказані подіі відбувались на територіі Украіни.Конфронтація між нами і поляками вигідна тіьки москалям,думаю це зрозуміло…

      Гість,

      Давно все прощено без просіння пробачанення відсуненням у минуле. По 90 років людям, які участь брали у тих подіях. Та різним політикам хочеться утримувати владу за рахунок “історичного патріотизму” і накручують конфлікти в яких їм пробачається злодійство, ущемлення прав і інше. Польська влада змавпувала з російської. Булаб у них армія – напали б на Україну. Ні до чого тут історичне прощення, це політика сьогоднішня Польщі і Росії, де історія всьоголиш інструмент мобілізації свого населення проти нас. Ядерну зброю слід відновлювати і чхати на всі ці комісії з примирення та договори про дружбу з РФ, які порушуються сусдіами щойно випаде зручна мить.

   Гість,

   Першим як завжди на правді коментує провокатор маскаль. Правда ти неправда….

  Гість,

  Маскалів треба ізолювати всі біди від них вони знищили міліони невинних тому вони зеркально прокляті.а теперішня польська влада це холуї путина і вони несуть повну відповідальність нарівні з упирем.

  Гість,

  Серед українських лідерів найбільш нормальними є ті, які шукають союзу з передовими і цивілізованими державами Європи і світу. Наприклад, Мазепа який дружив з Швецією. А ті політики, чиновники, судді, правоохоронці, які зловживають своїм становищем і використовують його для задоволення хижацько-паразитичних інтересів своїх і своїх родин, дальше Варшави і Москви нас не заведуть, хіба що до юрт з якутськими і бурятськими шаманами, забайкальських і монгольських степів.

  Гість,

  Для москалів завданням номер один у гібридній війні є створити по-більше напруги у стосунках України з Польщею. І це їм частково вдається.

  Гість,

  Настав час кликати Польшу вводити війська для захисту полськомовного населення в Західній Україні. Бо ті фашисти геть всіх виріжуть як вони вчинили з російськомовними і православними. Постійно пишемо в усі міністерства, уряд, президенту Польші, в Сейм щоб захистили нашу польску громаду від нацистів

  Ігор,

  Я вчитель історії Чернівського НВК. Мені на початку 90-х рр. вдалося поспілкуватися із ще живими свідками трагедії на хуторі Мандолина біля с.Чернів Михайлом та Ярославом Паньківими. Комок у горлі і плач переривались у їхніх розповідях… Сховавшись у купицях сіна, вони це все бачили… Між іншим, порізані тіла були кинуті у криницю…23 мирних українців с. Чернів за декілька днів. Серед них не було членів ОУН-УПА. Анджей Дуда, це твої “мирні орлята”, що ти там підписав?

  Гість,

  А в селі Васючин місцеві колишні комуняки, злодії, хапуги, п’янюги, курви, самогонщики, ті, хто ласий до землі і майна свого сусіда, з ностальгією згадують СРСР, симпатизують Росії і (або) Польщі, якщо їдуть на заробітки за кордон, то тільки в одну з цих країн і нікуди більше. А ті люди, котрі серйозніші і порядніші, крім Польщі їдуть в Чехію, Німеччину, Англію, Італію, Іспанію, Португалію, Ізраїль.

  Гість,

  Це ще не вся правда про цю банду з с.Лукавця Білий Орел.Були відрубані голови на пні лопатою,розпороті животи…..Був бій на старому млині при візді в село,де було вбито кілька бандитів украінськими патріотами…Це були страшні часи,але все відбувалось на територіі Украіни,не украінці були окупантами.

  Гість,

  А ти? Зручно вмостився російським тролем? В Сирію пошагав за Санкт-Петербург, де вас як свиней за дітей Алеппо підірвали у метро?

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:9245

На Прикарпатті вандали завалили паркан на місці будівництва нового дитячого садочку 23:17 1 коментар

Сьогодні, 16 серпня, невідомі завалили паркан на місці будівництва нового дитячого садочку, інформує Правда.іф посилаючись на "Галку".   Про це  повідомив свідок одного з будинків поблизу.

Короткочасні грози, різке посилення вітру, град: погода в Івано-Франківській області на 17-20 серпня 21:43

Прогноз погоди в Івано-Франківській області на п'ятницю17 серпня, інформує Правда іф.     Штормове попередження: Протягом доби, 17-20 серпня по території Івано-Франківської області та по м.Івано-Франківськ пройдуть короткочасні грози.Під час грози...

Позбавлені батьківської опіки діти з Франківщини відвідали столицю 21:29

Цими днями Благодійний фонд "Ти-АНГЕЛ" за фінансової підтримки Патріаршого паломницького центру УГКЦ організував екскурсійну поїздку до Києва для вихованців Міжрегіонального центру соціально-психологічної реабілітації дітей, що в с. Мединя Івано-Франківскої області....

Американець поділився своїми враженнями від мандрів Карпатами та Івано-Франківськом (відео) 21:11

Американець Peter Santenello зі своєю дівчиною мандрував Карпатами та Івано-Франківськом і виклав на Ютуб свої мандри, інформує Правда.іф. За його словами Західна Україна дійсно є особливим куточком світу і всі...

Франківська молодь відновлюватиме українське кладовище в Польщі 20:26

Молодіжний табір пройде в селі Корчмін в гміні Ульхувек Республіки Польща. Рішення "Про організацію табору для групи молоді з м. Івано-Франківська у селі Корчмін, в гміні Ульхувек Республіки Польща" було...

В Івано-Франківську без будь-яких дозвільних документів продають алкоголь неповнолітнім (фоторепортаж) 19:51

16 серпня 2018 року в рамках відпрацювань увагу робочої групи привернула малопомітна місцина, яка знаходилась на околиці міста за юридичною адресою: вул. Чумака, 85, с. Вовчинець, Івано-Франківської міської ради, інформує...

На Прикарпатті ДСНС відмовилася перевіряти смертельно небезпечний дитячий табір 18:46

КИЇВ. 16 серпня. УНН. Дитячий табір "Рай у Карпатах" функціонує нелегально, але перевірити його пожежну безпеку неможливо через встановлений мораторій. Про це заявили в ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області у...

Цього року до органів ДФС Івано-Франківщини роботодавці подали більше 57 тисяч повідомлень про прийняття працівників на роботу 18:03

Протягом січня-липня 2018 року до органів фіскальної служби області надійшло 57,1 тис. повідомлень про офіційне оформлення трудових відносин з працівниками. Про це повідомили в Головному управлінні ДФС в Івано-Франківській області,...

Дружина, Тараса Сенюка, героя України з Прикарпаття, приєдналася до десантного братства 17:07 2 коментарі

Дружина героя України приєдналася до десантного братства та вперше у своєму житті здійснила ознайомчий стрибок з парашутом, інформує Правда.іф.     Полковник Тарас Сенюк з Коломиї, Герой України, комбат 95-ї...

Прикарпатців навчатимуть, як правильно сортувати сміття 16:17

У холі Верховинського комбінату комунальних підприємств урочисто відкрили школу сортування сміття. За сприяння начальника комбінату Володимира Мицканюка громадські активісти підготували багато друкованої інформації, серед якої інструкції як сортувати сміття, дитячі...

На Прикарпатті сьогодні свій 56-ий день народженнявідзначає відомий письменник з Калуша Юрій Іздрик 16:12

Сьогодні, 16 серпня, відзначає свій 56-ий день народження відомий письменник з Калуша Юрій Іздрик, інформує Правда.іф посилаючись на WestNews.     Юрія Іздрика часто називають “людиною-оркестром”, оскільки, крім літератури, займається ще...

Три педагоги з Прикарпаття увійшли в ТОП-50 найпрогресивніших вчителів України 15:55

Престижна премія Global Teacher Prize Ukraine назвала ТОП-50 найпрогресивніших вчителів України. Серед номінантів премії троє прикарпаток: Грицишин Марія — Українська література; Івано-Франківськ; Українська гімназія № 1; Ладовська Наталія — Вчитель початкових класів, Математика...

Журналісти заскочили Винника із продюсером і двома хлопцями на найдорожчій віллі в Домінікані (відео, фото) 15:38 1 коментар

Дружини співака журналістам побачити не вдалося. Понад тиждень співак Олег Винник у соцмережах тішить своїх шанувальниць яскравими світлинами та відео зі своєї Олег Винник відсвяткував свій день народження на віллі...

На Прикарпатті зростають обсяги виробництва меду 15:20

Бджільництво – важлива складова сільського господарства області, яка забезпечує населення корисною та екологічно чистою продукцією, сприяє підвищенню урожайності сільськогосподарських культур та багаторічних насаджень. За даними Головного управління статистики, на початок...

На Прикарпатті у лісі археологи знайшли останки вояка часів Першої світової війни 15:11

Працівники комунального підприємства обласної ради "Пам'ять" провели експедицію у село Кобаки Косівського району, аби обстежити ліс. Команда приїхала за викликом міського голови Косова Юрія Плосконоса, який знайшов у лісі пряжку від пояса,...

"Молода, вільна, розважається": як живе екс-наречена Кличка (фото) 14:05 2 коментарі

Американська акторка Хейден Пенетьєрі, котра за 9 років так і не дійшла до вівтаря з боксером Володимиром Кличком, тепер на повну насолоджується своєю свободою. 28-річна зірка, в якої є 3-річна дочка...

Нижньовербізька об'єднана громада продемонструвала свої досягнення (відеосюжет) 13:52

Сьогодні свої досягнення та проблеми журналістам демонстрували у Нижньовербізькій об’єднаній територіальній громаді, що на Коломийщині. Детальніше дивіться у сюжеті UA: КАРПАТИ

Стало відомо, яка буде структура навчального року 2018-2019 для шкіл Івано-Франківська 13:31

Департамент освіти та науки Івано-Франківська повідомив, яким буде стуркутура навчального року 2018-2019 для шкіл міста, інформує Правда.іф посилаючись на "Курс".     Враховуючи вимоги Закону України "Про освіту", який регламентує...

На вулицях Франківська триває облаштування пішохідних доріжок (фотофакт) 12:47 1 коментар

Приступили до 2-го етапу ремонту на вулиці Симоненка, де завершують влаштування пішохідних доріжок. Частину вулиці перетворять на затишну прогулянкову зону. Ця ділянка вул. Симоненка слугує пішохідним і прогулянковим маршрутом для...

В Івано-Франківську вночі вкрали автомобіль на бляхах (фотофакт) 12:36

У ніч з 15 на 16 серпня в Івано-Франківську на вулиці Тролейбусній, 24 невідомі викрали автомобіль, інформує Правда.іф. Про це в мережі написав власник авто Віталій Діденко, виклавши світлини "BMW". "Прошу...
 • ріел ІФ виринаюча