Злочини польського “Білого Орла” Армії Крайової на теренах Рогатинщини

Злочини польської організації “Білий Орел” Армії Крайової на теренах Рогатинщини та Жидачівщини (1944-1945 рр.)
news-image: Злочини польського “Білого Орла” Армії Крайової на теренах Рогатинщини

В період Другої світової війни на українських землях окрім українського національно-визвольного руху, активну діяльність розгорнув і польський підпільний рух.

Концентрація якого була пов’язана з місцями компактного проживання польського населення. Однак в більшості випадків цей рух був спрямований не проти нацистського, а пізніше радянського режимів, а супроти українського населення та його визвольної боротьби. Вбачаючи, що після завершення світової війни Польська держава постане в межах кордонів зразка 1939 р. намагався вирішити “українське питання” на “всходніх кресах” шляхом вигнання та фізичного знищення українського населення.

Епіцентром польської партизанки на теренах Рогатинщини стала польська колонія Лукавець (сьогодні – с.Лукавець-Вишнівський). Сюди наприкінці німецької окупації масово стікалося польське населення з околиць. Згідно зі свідчень Стальнік Аполонії (полька), яка кілька місяців прожила у Лукавці, діяла польська організація “Бяли Ожел” (“Білий Орел”). Партизанський штаб розміщувався на Новому Лукавці в будинку Цубра Івана, де працювало 20 старшин польської армії. Серед них підпоручик Федорович Владислав та Горчинські Станіслав. Друга канцелярія знаходилася у Косьцельніка Стефана у криївці під будинком вхід до якої був через підлогу у сінях. У підпорядкуванні штабу перебувало 150 озброєних чоловіків. На озброєнні в них були кулемети, автомати, гвинтівки та гранати. Частину зброї у селі залишили відступаючі німецькі частини та поляки які перебували у німецьких військових частинах[1]. Щодня охорону села здійснювали 20-30 чоловік, які розташовувалися на околицях та дорогах, а також вели розвідку у лісах навколо Лукавця. В цілому Лукавці військово придатних було 500 чоловік. Склади зі зброєю знаходилися на Новім Лукавці при вул. Жидівській, переважно у старих єврейських хатах та у стодолі Цубра Яна.

З приходом радянської влади близько 150 чоловіків пішло до Червоної Армії, ще 80 вступило в “істребітєльний батальон”. На зборах поляки виступали, що найгрізнішим ворогом поляків є українці і проти них треба організовувати всі сили. Старатися також знищувати українців руками радянської влади, доносити в НКВД. “Істребітєльний батальон” вбивати та палити українців. Такі збори доволі часто організовував ксьондз Даца Роман з с. Новосельці [2].
Спрямувавши всю агресію проти українців, польські партизани стали масово нападати на довколишні села. Найбільше нападів потерпіли села Вишнів, Чернів Рогатинського району та села Новошин, Молодинче Жидачівського району. Під час нападів господарства свідомих українців піддавалися грабунку, хто чинив спротив знищувався.

Так, 13 вересня 1944 р. в с. Черемхові Жидачівського району стрільцями Самооборонного кущового відділу був затриманий чоловік, який вдаючи німого ходив від хати до хати. Під час слідства виявилося, що цей чоловік був розвідником, відправлений польською партизанкою з с. Лукавця, яка чисельністю у 80 чоловік квартирувала в лісі між селами Григорів та Молодинче. Цілю розвідки було вивчити, чи у навколишніх селах не перебуває українських боївок, для того щоб провести відплатні акції [3].
У вересні того ж року польська боївка в лісі, в урочищі “Гузів” між селами Чернів та Луковець вбили шістьох працівників залізниці, які на той час працювали на залізничній трасі. Тіла вбитих знайшли через кілька місяців у ямі прикиданої гіллям. Вбитими були: Вітер Василь, Галабудник Семен, Іванців Василь, Мареній Іван, Паньків Микола та Саміла Іван. Вже у жовтні в с. Каролівка був вбитий 13-річний Свачій Володимир. 21 листопада 1944 р. польська боївка вирізала майже усіх мешканців хутора Мандолина біля с. Чернева. Протягом кількох хвилин загинуло 16 мирних жителів. Серед них були: Вітер Костянтин, його дружина Євдокія, дочки Галина та Антоніна, син Євген, Кульчицький Петро з дочкою Ольгою, Буняк Ганна з сином Василем, Попович Семен з дружиною Марією та 5-ти річний син Любомир, Паньків Онисько з дружиною Серафимою, 11-річною дочкою Ганною та 9-річним сином Євгеном. Врятуватися пощастило Паньків Ярославу (15 р.), його брату Михайлу (21 р.) та Вітер Марії [4].

Восени 1944 р. нападу зазнало і село Вишнів Рогатинського району. Під час нападу було вбито: Буняк Ганну з дитиною, Гриців Ганна, Гук Василь. А Курілець Михайло та Фенин Іван були взяті живими та пізніше вбиті у Лукавці [5]. Уже 11 січня 1945 р. польська боївка у лісі біля с. Молодиче напала на 8 членів ОУН. Тоді було замордовано Олійник Андрія, Бенеця Романа, Барана Василя, Труш Івана, Сохан Михайла, Ворону Гриця та Кадюк Миколу. З помордованих зняли одяг та взуття [6].

Із закінченням Другої світової війни радянсько-польський конфлікт продовжував загострюватися. Масові арешти поляків та переселення з українських земель, змусило поляків змінити своє ставлення до українського визвольного руху та шукати шляхи порозуміння. Однак було пізно. Польське населення було переселено до Польщі, а в село прибули переселенці з Лемківщини.

Ярослав Коретчук, директор Івано-Франківського обласного музею визвольної боротьби імені Степана Бандери

 

Нагадаємо, що Відпочиваючи на Прикарпатті, турист із Польщі намагався зняти червоно-чорний «бандерівський» прапор. Ця спроба ледь не закінчилась “мордобоєм” (відео 18+)

Джерело

(Visited 368 times, 1 visits today)

Коментарі:

  Гість,

  Так їм шовена польським, нагадати кровушку нашу на нашій землі.

   Гість,

   Кровушку…Ти звідки будеш-гість

    Гість,

    З Сингапуру правда якась не така?

     Гість,

     На мою думку найкраща формула шодо цих подй-прощаємо і просимо пробачення.А дослідження різних фактів залишити історикам.Але всі повинні розуміти,що вказані подіі відбувались на територіі Украіни.Конфронтація між нами і поляками вигідна тіьки москалям,думаю це зрозуміло…

      Гість,

      Давно все прощено без просіння пробачанення відсуненням у минуле. По 90 років людям, які участь брали у тих подіях. Та різним політикам хочеться утримувати владу за рахунок “історичного патріотизму” і накручують конфлікти в яких їм пробачається злодійство, ущемлення прав і інше. Польська влада змавпувала з російської. Булаб у них армія – напали б на Україну. Ні до чого тут історичне прощення, це політика сьогоднішня Польщі і Росії, де історія всьоголиш інструмент мобілізації свого населення проти нас. Ядерну зброю слід відновлювати і чхати на всі ці комісії з примирення та договори про дружбу з РФ, які порушуються сусдіами щойно випаде зручна мить.

   Гість,

   Першим як завжди на правді коментує провокатор маскаль. Правда ти неправда….

  Гість,

  Маскалів треба ізолювати всі біди від них вони знищили міліони невинних тому вони зеркально прокляті.а теперішня польська влада це холуї путина і вони несуть повну відповідальність нарівні з упирем.

  Гість,

  Серед українських лідерів найбільш нормальними є ті, які шукають союзу з передовими і цивілізованими державами Європи і світу. Наприклад, Мазепа який дружив з Швецією. А ті політики, чиновники, судді, правоохоронці, які зловживають своїм становищем і використовують його для задоволення хижацько-паразитичних інтересів своїх і своїх родин, дальше Варшави і Москви нас не заведуть, хіба що до юрт з якутськими і бурятськими шаманами, забайкальських і монгольських степів.

  Гість,

  Для москалів завданням номер один у гібридній війні є створити по-більше напруги у стосунках України з Польщею. І це їм частково вдається.

  Гість,

  Настав час кликати Польшу вводити війська для захисту полськомовного населення в Західній Україні. Бо ті фашисти геть всіх виріжуть як вони вчинили з російськомовними і православними. Постійно пишемо в усі міністерства, уряд, президенту Польші, в Сейм щоб захистили нашу польску громаду від нацистів

  Ігор,

  Я вчитель історії Чернівського НВК. Мені на початку 90-х рр. вдалося поспілкуватися із ще живими свідками трагедії на хуторі Мандолина біля с.Чернів Михайлом та Ярославом Паньківими. Комок у горлі і плач переривались у їхніх розповідях… Сховавшись у купицях сіна, вони це все бачили… Між іншим, порізані тіла були кинуті у криницю…23 мирних українців с. Чернів за декілька днів. Серед них не було членів ОУН-УПА. Анджей Дуда, це твої “мирні орлята”, що ти там підписав?

  Гість,

  А в селі Васючин місцеві колишні комуняки, злодії, хапуги, п’янюги, курви, самогонщики, ті, хто ласий до землі і майна свого сусіда, з ностальгією згадують СРСР, симпатизують Росії і (або) Польщі, якщо їдуть на заробітки за кордон, то тільки в одну з цих країн і нікуди більше. А ті люди, котрі серйозніші і порядніші, крім Польщі їдуть в Чехію, Німеччину, Англію, Італію, Іспанію, Португалію, Ізраїль.

  Гість,

  І Хіросіма з Нагасакі то все теж бандерівці.

  Гість,

  Це ще не вся правда про цю банду з с.Лукавця Білий Орел.Були відрубані голови на пні лопатою,розпороті животи…..Був бій на старому млині при візді в село,де було вбито кілька бандитів украінськими патріотами…Це були страшні часи,але все відбувалось на територіі Украіни,не украінці були окупантами.

  Гість,

  А ти? Зручно вмостився російським тролем? В Сирію пошагав за Санкт-Петербург, де вас як свиней за дітей Алеппо підірвали у метро?

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:Із завтрашнього дня на Прикарпаття прийдуть сильні морози 07:03

Із завтрашнього дня на Прикарпаття прийдуть сильні морози   24-27 лютого по області очікується сильне похолодання зниження (мінімальної) температури повітря: 24 лютого до 10-160 морозу, 25 лютого до 14-190  морозу,…

Хто з івано-франківців сьогодні перебуватиме без благ цивілізації (перелік адрес) 06:21

Служба оперативного реагування виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради інформує про чергові відключення для проведення ремонтних робіт.   У п’ятниця, 22 лютого, певна частина будинків в Івано-Франківську буде без газу, світла та води, повідомляє WestNews. (Visited…

У Франківську пройде ярмарок вакансій 23:45

27 лютого 2018 року о 14.00 год в приміщенні  Івано-Франківської міської філії Івано-Франківськог обласного центру зайнятості за адресою: м.Івано-Франківськ, вул.Набережна ім.В.Стефаника 34б, пройде ярмарок вакансій. тел. 51-10-41;54-70-47. На ярмарок вакансій запрошуються:           –  …

У Калуші відбулося свято «Промінчик родинного тепла дитині» (фото) 22:25

15 лютого 2018 року в КЗ «Центр соціальної реабілітації дітей-інвалідів «Добродія Калуська відбулося свято  «Промінчик родинного тепла дитині» з дітьми груп ранньої та соціальної  реабілітації . Свято співпало з церковним…

Центр Франківська пропонують вимостити базальтовою бруківкою 21:442 коментарі

На сайті електронних петицій до влади Івано-Франківська з’явилась пропозиція викласти центральні вулиці міста базальтовою бруківкою.   В даний час ЗМІ часто поширюють інформацію про ремонт/капітальний ремонт/реконструкцію вулиць міста. Цілком справедливо…

На Прикарпатті розпочнеться паспортизація пам’яток архітектури (відео) 20:15

Вчора засідали члени постійної комісії обласної ради з питань розвитку промисловості, будівництва, архітектури, дорожнього та житлово-комунального господарства . На порядок денний винесли 6 питань, які стосуються розвитку житлового будівництва в…

У Франківську поки що не будуть обмежувати постачання газу для теплопостачальних компаній 20:07

Сьогодні ПАТ “Івано-Франківськгаз” не обмежуватиме постачання природного газу на котельні ТОВ “Станіславська теплоенергетична компанія” та “Івано-Франківськтеплокомуненерго”. Нагадаємо, газорозподільна компанія обіцяла 22 лютого обмежити постачання газу через багатомільйонні борги тепловиків, сумарний…

Школа в Івано-Франківські виграла у “Бюджеті участі” і провела інтернет 19:271 коментар

Наче й дивно, що в 21 столітті є навчальні заклади, де досі немає інтернету. Адже в час, коли кожен має 3G навіть на телефоні, відсутність інтернету в школі – як…

У франківській ЗОШ №3 відкрили кабінет польської мови (відео) 18:281 коментар

Подарунок у Міжнародний день рідної мови отримали франківські учні третьої школи. Тут відкрили кабінет польської мови. Це перша ластівка в Україні. Тепер майже три сотні місцевих школярів здобуватимуть знання у…

На Прикарпаття насуваються люті морози (відео) 16:48

У цей вікенд стовпчики термометрів опустяться до -20. Джерело (Visited 522 times, 27 visits today)

Школа Кирилиці стартувала в Івано-Франківську (відео) 16:15

Школа Кирилиці відкрилася в Івано-Франківську  у Міжнародний день української мови. Протягом двох тижнів вона діятиме на базі обласної універсальної бібліотеки імені Івана Франка. Джерело (Visited 15 times, 2 visits today)

5 сонячних електростанцій планують запустити в експлуатацію цього року на Прикарпатті (відео) 15:58

5 сонячних електростанцій планують запустити в експлуатацію цього року на Прикарпатті. Про це повідомили  на засіданні постійної комісії обласної ради з питань розвитку промисловості, будівництва, архітектури, дорожнього та житлово-комунального господарства,…

Російська спортсменка влаштувала провокацію з прапором на Олімпіаді (фото) 15:387 коментарів

Російська спортсменка, віце-чемпіонка Олімпійських ігор 1994, колишній президент Федерації гірськолижного спорту РФ Світлана Гладишева влаштувала провокацію під час Олімпіади-2018. Про це пише sport-express.ru. Відома спортсменка пронесла на трибуни прапор Радянської армії,…

Перехід на літній час 2018: коли переводять годинники в Україні 14:37

Перехід на літній час у 2018 році в Україні відбудеться у неділю, 25 березня. Українці переведуть стрілки годинника на одну годину вперед. А це означає, що вставати доведеться раніше. Дату, коли…

У Франківську відбудеться Міжнародна конференція «Глобальна і регіональна безпека в умовах гібридних війн» 13:56

23 лютого в Прикарпатському національному університеті відбудеться Міжнародна конференція «Глобальна і регіональна безпека в умовах гібридних війн». Початок роботи конференції – о 10:00. Місце проведення – центральний корпус університету, аудиторія…

У Франківську на одній із вулиць озеро з теплою водою (фото) 13:443 коментарі

Так пояснюють ситуацію мешканці міста. У спільноті Комуналка іф Надія Гатало повідомляє, що працює в офісі на вулиці Макухи. Жінка та її колеги не знають що робити – на роботу…

Шкідливі поєднання продуктів, про які ви могли не знати 13:36

Мало лише вибирати правильні та здорові продукти для харчування, потрібно їй ще й правильно поєднувати між собою. Адже організм – це складна система і щоб переварити одну групу продуктів, потрібно…

30 хвилин на морозі: в Івано-Франківську через довге очікування на маршрутку захворіла дитина 13:117 коментарів

Жителі Івано-Франківська продовжують скаржитися на водіїв маршруток.   Як повідомив у соцмережі Фейсбук, Taras Vivcharenko, вчора ввечері, 20 лютого, його дружина та 4-річна дитина прочекали 30 хвилин на маршрутку №21,…

Де у Івано-Франківську сьогодні не буде теплопостачання (перелік) 12:261 коментар

Сьогодні, 22 лютого о 9.30 буде перекрито теплопостачання до будинків на декількох вулицях міста. Про це повідомляє прес-служба СТЕКу на сторінці у мережі Facebook, інформує Правда іф. «Шановні споживачі! Повідомляємо, що…

На Надвірнянщині мають на меті створити пожежну команду 12:19

У Надвірнянській РДА за участю Олександра Кеніза відбулася нарада щодо створення місцевої пожежної команди у с. Білі Ослави. У ній взяли участь представники райдержадміністрації та районної ради, РВ УДСНС України…