Злочини польського “Білого Орла” Армії Крайової на теренах Рогатинщини

Злочини польської організації “Білий Орел” Армії Крайової на теренах Рогатинщини та Жидачівщини (1944-1945 рр.)
news-image: Злочини польського “Білого Орла” Армії Крайової на теренах Рогатинщини

В період Другої світової війни на українських землях окрім українського національно-визвольного руху, активну діяльність розгорнув і польський підпільний рух.

Концентрація якого була пов’язана з місцями компактного проживання польського населення. Однак в більшості випадків цей рух був спрямований не проти нацистського, а пізніше радянського режимів, а супроти українського населення та його визвольної боротьби. Вбачаючи, що після завершення світової війни Польська держава постане в межах кордонів зразка 1939 р. намагався вирішити “українське питання” на “всходніх кресах” шляхом вигнання та фізичного знищення українського населення.

Епіцентром польської партизанки на теренах Рогатинщини стала польська колонія Лукавець (сьогодні – с.Лукавець-Вишнівський). Сюди наприкінці німецької окупації масово стікалося польське населення з околиць. Згідно зі свідчень Стальнік Аполонії (полька), яка кілька місяців прожила у Лукавці, діяла польська організація “Бяли Ожел” (“Білий Орел”). Партизанський штаб розміщувався на Новому Лукавці в будинку Цубра Івана, де працювало 20 старшин польської армії. Серед них підпоручик Федорович Владислав та Горчинські Станіслав. Друга канцелярія знаходилася у Косьцельніка Стефана у криївці під будинком вхід до якої був через підлогу у сінях. У підпорядкуванні штабу перебувало 150 озброєних чоловіків. На озброєнні в них були кулемети, автомати, гвинтівки та гранати. Частину зброї у селі залишили відступаючі німецькі частини та поляки які перебували у німецьких військових частинах[1]. Щодня охорону села здійснювали 20-30 чоловік, які розташовувалися на околицях та дорогах, а також вели розвідку у лісах навколо Лукавця. В цілому Лукавці військово придатних було 500 чоловік. Склади зі зброєю знаходилися на Новім Лукавці при вул. Жидівській, переважно у старих єврейських хатах та у стодолі Цубра Яна.

З приходом радянської влади близько 150 чоловіків пішло до Червоної Армії, ще 80 вступило в “істребітєльний батальон”. На зборах поляки виступали, що найгрізнішим ворогом поляків є українці і проти них треба організовувати всі сили. Старатися також знищувати українців руками радянської влади, доносити в НКВД. “Істребітєльний батальон” вбивати та палити українців. Такі збори доволі часто організовував ксьондз Даца Роман з с. Новосельці [2].
Спрямувавши всю агресію проти українців, польські партизани стали масово нападати на довколишні села. Найбільше нападів потерпіли села Вишнів, Чернів Рогатинського району та села Новошин, Молодинче Жидачівського району. Під час нападів господарства свідомих українців піддавалися грабунку, хто чинив спротив знищувався.

Так, 13 вересня 1944 р. в с. Черемхові Жидачівського району стрільцями Самооборонного кущового відділу був затриманий чоловік, який вдаючи німого ходив від хати до хати. Під час слідства виявилося, що цей чоловік був розвідником, відправлений польською партизанкою з с. Лукавця, яка чисельністю у 80 чоловік квартирувала в лісі між селами Григорів та Молодинче. Цілю розвідки було вивчити, чи у навколишніх селах не перебуває українських боївок, для того щоб провести відплатні акції [3].
У вересні того ж року польська боївка в лісі, в урочищі “Гузів” між селами Чернів та Луковець вбили шістьох працівників залізниці, які на той час працювали на залізничній трасі. Тіла вбитих знайшли через кілька місяців у ямі прикиданої гіллям. Вбитими були: Вітер Василь, Галабудник Семен, Іванців Василь, Мареній Іван, Паньків Микола та Саміла Іван. Вже у жовтні в с. Каролівка був вбитий 13-річний Свачій Володимир. 21 листопада 1944 р. польська боївка вирізала майже усіх мешканців хутора Мандолина біля с. Чернева. Протягом кількох хвилин загинуло 16 мирних жителів. Серед них були: Вітер Костянтин, його дружина Євдокія, дочки Галина та Антоніна, син Євген, Кульчицький Петро з дочкою Ольгою, Буняк Ганна з сином Василем, Попович Семен з дружиною Марією та 5-ти річний син Любомир, Паньків Онисько з дружиною Серафимою, 11-річною дочкою Ганною та 9-річним сином Євгеном. Врятуватися пощастило Паньків Ярославу (15 р.), його брату Михайлу (21 р.) та Вітер Марії [4].

Восени 1944 р. нападу зазнало і село Вишнів Рогатинського району. Під час нападу було вбито: Буняк Ганну з дитиною, Гриців Ганна, Гук Василь. А Курілець Михайло та Фенин Іван були взяті живими та пізніше вбиті у Лукавці [5]. Уже 11 січня 1945 р. польська боївка у лісі біля с. Молодиче напала на 8 членів ОУН. Тоді було замордовано Олійник Андрія, Бенеця Романа, Барана Василя, Труш Івана, Сохан Михайла, Ворону Гриця та Кадюк Миколу. З помордованих зняли одяг та взуття [6].

Із закінченням Другої світової війни радянсько-польський конфлікт продовжував загострюватися. Масові арешти поляків та переселення з українських земель, змусило поляків змінити своє ставлення до українського визвольного руху та шукати шляхи порозуміння. Однак було пізно. Польське населення було переселено до Польщі, а в село прибули переселенці з Лемківщини.

Ярослав Коретчук, директор Івано-Франківського обласного музею визвольної боротьби імені Степана Бандери

 

Нагадаємо, що Відпочиваючи на Прикарпатті, турист із Польщі намагався зняти червоно-чорний «бандерівський» прапор. Ця спроба ледь не закінчилась “мордобоєм” (відео 18+)

Джерело

(Visited 492 times, 1 visits today)

Коментарі:

  Гість,

  Так їм шовена польським, нагадати кровушку нашу на нашій землі.

   Гість,

   Кровушку…Ти звідки будеш-гість

    Гість,

    З Сингапуру правда якась не така?

     Гість,

     На мою думку найкраща формула шодо цих подй-прощаємо і просимо пробачення.А дослідження різних фактів залишити історикам.Але всі повинні розуміти,що вказані подіі відбувались на територіі Украіни.Конфронтація між нами і поляками вигідна тіьки москалям,думаю це зрозуміло…

      Гість,

      Давно все прощено без просіння пробачанення відсуненням у минуле. По 90 років людям, які участь брали у тих подіях. Та різним політикам хочеться утримувати владу за рахунок “історичного патріотизму” і накручують конфлікти в яких їм пробачається злодійство, ущемлення прав і інше. Польська влада змавпувала з російської. Булаб у них армія – напали б на Україну. Ні до чого тут історичне прощення, це політика сьогоднішня Польщі і Росії, де історія всьоголиш інструмент мобілізації свого населення проти нас. Ядерну зброю слід відновлювати і чхати на всі ці комісії з примирення та договори про дружбу з РФ, які порушуються сусдіами щойно випаде зручна мить.

   Гість,

   Першим як завжди на правді коментує провокатор маскаль. Правда ти неправда….

  Гість,

  Маскалів треба ізолювати всі біди від них вони знищили міліони невинних тому вони зеркально прокляті.а теперішня польська влада це холуї путина і вони несуть повну відповідальність нарівні з упирем.

  Гість,

  Серед українських лідерів найбільш нормальними є ті, які шукають союзу з передовими і цивілізованими державами Європи і світу. Наприклад, Мазепа який дружив з Швецією. А ті політики, чиновники, судді, правоохоронці, які зловживають своїм становищем і використовують його для задоволення хижацько-паразитичних інтересів своїх і своїх родин, дальше Варшави і Москви нас не заведуть, хіба що до юрт з якутськими і бурятськими шаманами, забайкальських і монгольських степів.

  Гість,

  Для москалів завданням номер один у гібридній війні є створити по-більше напруги у стосунках України з Польщею. І це їм частково вдається.

  Гість,

  Настав час кликати Польшу вводити війська для захисту полськомовного населення в Західній Україні. Бо ті фашисти геть всіх виріжуть як вони вчинили з російськомовними і православними. Постійно пишемо в усі міністерства, уряд, президенту Польші, в Сейм щоб захистили нашу польску громаду від нацистів

  Ігор,

  Я вчитель історії Чернівського НВК. Мені на початку 90-х рр. вдалося поспілкуватися із ще живими свідками трагедії на хуторі Мандолина біля с.Чернів Михайлом та Ярославом Паньківими. Комок у горлі і плач переривались у їхніх розповідях… Сховавшись у купицях сіна, вони це все бачили… Між іншим, порізані тіла були кинуті у криницю…23 мирних українців с. Чернів за декілька днів. Серед них не було членів ОУН-УПА. Анджей Дуда, це твої “мирні орлята”, що ти там підписав?

  Гість,

  А в селі Васючин місцеві колишні комуняки, злодії, хапуги, п’янюги, курви, самогонщики, ті, хто ласий до землі і майна свого сусіда, з ностальгією згадують СРСР, симпатизують Росії і (або) Польщі, якщо їдуть на заробітки за кордон, то тільки в одну з цих країн і нікуди більше. А ті люди, котрі серйозніші і порядніші, крім Польщі їдуть в Чехію, Німеччину, Англію, Італію, Іспанію, Португалію, Ізраїль.

  Гість,

  Це ще не вся правда про цю банду з с.Лукавця Білий Орел.Були відрубані голови на пні лопатою,розпороті животи…..Був бій на старому млині при візді в село,де було вбито кілька бандитів украінськими патріотами…Це були страшні часи,але все відбувалось на територіі Украіни,не украінці були окупантами.

  Гість,

  А ти? Зручно вмостився російським тролем? В Сирію пошагав за Санкт-Петербург, де вас як свиней за дітей Алеппо підірвали у метро?

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:9779

Орендарів рятує здоровий глузд. Як у Франківську зняти квартиру і не потрапити на шахраїв 17:46 1 коментар

Знайти нормальне помешкання ще й за хорошою ціною – мрія кожного квартиранта. Власники хочуть заробити і при цьому не сильно переймаються станом помешкань, орендарі шукають найкращий варіант, ріелторам потрібен заробіток....

У франківській дитячій художній школі облаштували клас для графічного дизайну (фотофакт) 17:30

У міській дитячій художній школі облаштували спеціалізований клас для графічного дизайну. Сьогоднішні темпи розвитку мистецтва доволі стрімкі. У світі художники вже давно опановують основи графічного дизайну. Від тепер й діти Івано-Франківська...

На вулицях Франківська не буде нової святкової ілюмінації (відеосюжет) 16:45 1 коментар

Все через брак коштів у бюджеті. Тому дерева та інші об'єкти прикрашатимуть минулорічними системами. Детальніше дивіться у сюжеті: Канал 402

Українці в Італії вшанували жертв Голодомору (фотофакт) 16:41 1 коментар

У неділю, 18 листопада, в Катедральному соборі Неаполя (Duomo di Napoli) українська спільнота Італії вшановувала пам'ять жертв Голодомору 1932-1933 років.

Скільки немовлят народилося в Івано-Франківську за минулий тиждень 16:32

За минулий тиждень  у міському клінічному перинатальному центрі народилася 36 дітей: 17 хлопчиків і 19 дівчаток, про це Правда.іф. повідомили в Управлінні охорони здоров’я Івано-Франківської міської ради.

Завтра в Івано-Франківську "євробляхарі" будуть пікетувати ОДА 16:02 4 коментарі

Акцію протесту проведе місцева організація "Авто Євро Сили". У цей же час акції непокори відбудуться в інших містах країни. Фото: Богдан Досюк Власників автомобілів на іноземній реєстрації "Авто Євро Сила"...

Прикарпатці долучилися до Всеукраїнської екологічної акції 15:55

У рамках Всеукраїнської екологічної акції «Посади дерево миру», зініційованої Міністерством екології та природних ресурсів України, висадили у сквері палацу культури Надвірнянського коледжу НТУ 45 хвойних саджанців. До акції долучилися голова...

На Україну чекає різке погіршення погоди: синоптик назвала дату 15:06

В Україні наступного тижня очікується значне погіршення погоди. Синоптики прогнозують у всіх регіонах дощі, сніг та шквали вітру. Про це повідомляє синоптик Наталія Діденко у Facebook. У наступні середу-четвер, 21-22...

У Франківську розпочали комплексний ремонт ще одного двору (відеосюжет) 14:15 1 коментар

Наразі фірма-підрядник замінює бордюри. Детальніше дивіться у сюжеті: Канал 402

Звідки стріляв затриманий снайпер з Майдану: з'явилися нові подробиці про трагічні події 2014-го 13:36

Гвинтівка, з якої було вбито майданівця Олександра Храпаченка була закріпленою за бійцем спецпідрозділу "Омега", який дислокувався 20 лютого 2014 року нагорі вулиці Інститутської, зокрема, на будівлі клубу Кабінету міністрів. Раніше...

Поблизу Івано-Франківська трапилася смертельна ДТП за участю рейсового автобуса (фотофакт) 13:32

Сьогодні, 19 листопада трапилася ДТП в м. Тисмениця. За попередньою інформацією зіткнулися  два автомобілі і пасажирський автобус. На місці працюють правоохоронці. Як повідомляють в національній поліції Прикарпаття, є один загиблий.

В поліції заперечили факт переслідування автомобіля який спричинив смертельну ДТП (фотофакт) 13:26 1 коментар

Як уже писала Правда.іф. у ніч з суботи на неділю, о 01:51 годині, в Городенківському районі,у селі Глушків, трапилася смертельна автопригода. Як з’ясували правоохоронці, 22-річний чоловік, керуючи автомобілем марки «ВАЗ-2109»,...

Франківцям запропонували переглянути виставу із зав’язаними очима (відеосюжет) 13:22

Це не технічні неполадки в ефірі. І не «браковане» відео. Саме так – наосліп – іванофранківцям запропонували побувати на виставі «Іти поміж мертвих». Неординарна ідея належить міжнародній культурній асоціації філософського...

На Прикарпатті освятили церкву, яку будували понад 13 років (фоторепортаж) 12:49

Вчора, 18 листопада в селі Гаврилівка Надвірнянського району освятили новозбудований храм. З цієї нагоди відбувся пастирський візит владики Василія (Івасюка) Численною церковною громадою єпископа зустріли на подвір’ї новозбудованого храму. Парох о.Роман Григораш...

На Прикарпатті визначили переможців обласного конкурсу «Краща бібліотека 2018 року» 12:46

В Iвано-Франкiвській обласній унiверсальній науковій бiблiотеці iменi Iвана Франка вшановували переможців обласного конкурсу «Краща бібліотека 2018 року» – завідувачів кращих бібліотек року, серед яких не тільки філії ЦБС, але й...

Напередодні зими на Закарпатті зацвіла сакура: неймовірні фото 12:35

За декілька днів до зими у п'ятницю, 16 листопада, у Мукачеві прямо в центрі міста зацвіла неймовірна сакура. Цікаво, що на дереві цвіт з'являється по кілька разів на рік, винятком...

Мобільний додаток IFCITY - твоя афіша Івано-Франківська 12:24

Афіша Івано-Франківська у твоїй кишені! Саме такий сервіс надає безкоштовно будь-кому мобільний додаток-афіша IFCITY. Завантажити його можна і на планшет і на смартфон, як для Android, так і для iPhone. Вечірки у Івано-Франківську для любителів...

Прикарпатським туристам розкажуть як поводитися в зимових Карпатах 12:23 1 коментар

У четвер, 22 листопада у Калуші відбудеться лекція на тему "Безпека туриста зимою в Українських Карпатах", пише Правда.іф. Безпека туристичних подорожей завжди була однією з найважливіших умов їх організації та...

На Тлумаччині шкільна кухарка малює на стінах неймовірні сюжети з казок (відеосюжет) 12:19

Герої українських казок, шкільна родина, пейзажі та натюрморти. Стіни коридорів та класів Палагицької школи, що на Тлумаччині, прикрашають яскраві ілюстрації. Здається, малював професійний художник. Але насправді вони написані шкільним кухарем...

Українські міста у рейтингу найбрудніших міст світу: інфографіка 12:03

Кожне велике місто світу становить загрозу для здоров'я своїх же мешканців – в тій, чи іншій мірі. Яке місто вважається найбруднішим та яке місце у цьому рейтингу посідають українські міста...
 • ріел ІФ виринаюча