На український дрон-камікадзе «Лютий» припадає до 80% від усіх точних влучань по російських НПЗ. Але історія нині найуспішнішого українського безпілотника могла завершитися, так і не почавшись через перше невдале випробування.
«Українська правда» поспілкувалася з дуже широким колом унікальних людей, залучених у виробництво і застосування «Лютого». dev.ua обрав найцікавіші факти зі статті.
Косметологія FineLine пропонує лазерну епіляцію на новому 3000w апараті. Спробуйте перший сеанс на ділянку пахв безкоштовно. Переконайтесь у ефективності!
Факт № 1: як і коли з’явилася ідея «Лютого»
Історія «Лютого» почалася у перші місяці російського повномасштабного вторгнення. Тоді була величезна потреба у нових розробках, здатних змінити ситуацію на нашу користь. Вирішили робити дрон-камікадзе, який летить за 1000 км. Ба більше, зібрати його в Одесі.
Перший фюзеляж зібрали ентузіасти-моделісти за свої гроші. Через великий розмір дрона, в нього ніхто не вірив. Найбільший поштовх проєкт українського камікадзе отримав після того, як росія почала запускати іранські «Шахеди».
Факт № 2: перший прототип
Восени 2022 року летючий прототип «Лютого» зрештою зібрали. Перший політ відбувся 22 жовтня 2022 року. І все пройшло дуже добре.
Щоправда, вже в грудні 2022-го перший літак розбили під час випробувального польоту. Однак борт виявився настільки живучим і ремонтопридатним, що буквально за три дні його повернули на злітку.
Дрон уже був готовий. Бойова частина для нього була готова. Виробники готові були комусь його передати. Але всі боялися на ньому літати.
Факт № 3: літак, якого боялися запускати
Літак зробили, але він мав нюанси по запуску. І ці «нюанси» були досить вражаючими. Перші літаки мали невелику проблему з передньою стійкою шасі та калібруванням компаса. На великій швидкості під час зльоту борт міг з’їхати зі смуги та звалитись кудись на узбіччя.
«Тому оператор мав ті перші борти підрулювати постійно, щоб вони рівно ішли по злітці. А це значить, що тобі треба гнатись на машині на швидкості до 150 км/год ззаду за цією 50-кілограмовою бомбою, щоб оператор бачив її і міг вирівнювати по смузі. Ясно, що ніхто не хотів так його запускати», — пояснює УП один із членів команди, яка проводила перші пуски.
Вдень такої проблеми не було, бо літак великий: довжина понад 4 метри, розмах крил — майже 7 метрів. Його добре видно. Але вночі «погоня» була неминучою.
Тож створили навчальний центр, де кілька місяців реальні досвідчені пілоти вчили, пояснювали всі нюанси великої авіації.
Факт № 4: Перше випробування було невдалим
Перше бойове випробування «Лютого» проходило наприкінці квітня 2023 року. Дрон-літак мав атакувати острів Зміїний. Але стався збій, і він полетів прямо в бік Одеси. Через секретність випробувань не можна було оголосити повітряну тривогу. Але десь за 30 км до берега вкінець пілоти зловили сигнал дрона і повернули його під своє керування.
Факт № 5: Приблизно через два тижні після невдачі — тріумф
Після невдачі на першому випробуванні розробники не здались. І тижнів за два, третього травня 2023 року, розробники тріумфували. В російському селі Волна на Таманському півострові несподівано для місцевої влади вночі загорілася нафтобаза.
Факт № 6: перша серійна партія дронів
Наприкінці серпня 2023 року була готова перша серійна партія дронів «Лютий». 28 серпня Сили спецоперацій ЗСУ вдарили різними БПЛА по базі 126-ї бригади берегової охорони Чорноморського флоту рф у Криму в Перевальному.
По суті, це було перше застосування в бою «Лютого» і перше його опубліковане фото. Воно ж — останнє.
Факт № 7: перший далекий запуск «Лютого»
Наприкінці лютого вирішили, що настав час запускати «Лютий». Для першого запуску обрали одну з ділянок траси в Чернігівській області, яка колись використовувалася як аеродром. Літак піднявся у повітря з третьої спроби.
Тоді був приліт в нафтобазу біля аеродрому в Сочі — єдиний аеродром, який працював у росіян на Чорному морі.
Факт № 8: другий політ
Другий політ відбувся через 10 днів, 1 жовтня, і знову в район Сочі. Цього разу під удар «Лютого» потрапила стоянка вертольотів, які обслуговували зокрема й путінську резиденцію.
Факт № 9: від невдахи до замовлень від різних структур
Першу партію зібрали із заготовок фюзеляжів, а замовлень на інші партії не було. ГУР наче літав на «Лютих», але багато законтрактувати не міг. СБУ отримала з першої партії теж кілька бортів, але спершу поставилась до них дуже обережно, щоб не сказати скептично.
Тому сподіватись на сотні замовлень було дуже складно. Аж поки не стався Санкт-Петербург. Замовлення від різних структур почали рости, як і кількість новин про бавовну в глибокому тилу ворога. Навіть Повітряні сили ЗСУ нещодавно розмістили крупне замовлення і вже готують групи операторів для цього БПЛА.
Факт № 10: Найгучніші спільні операції
Масовість виробництва й оперування дронами дала змогу почати планувати масштабні спільні операції, в які залучені по кілька структур одразу.
Найгучнішими спільними операціями кількох служб одразу стали атаки на Новолипецький меткомбінат, на нафтопереробні заводи в Рязані, Нижньому Новгороді, Татарстані. Удари по рязанських об’єктах стали однією з візитівок «Лютого».