20 туристичних маршрутів національними парками та заповідниками: мандрівка на вихідні
Диван на коліщатках в темній вітальні

20 туристичних маршрутів національними парками та заповідниками: мандрівка на вихідні

Автор: Світлана Якимчук
15/09/2023 18:42
-Реклама
Оренда і продаж комерційної нерухомості від 30 м²
-Реклама
Будівництво шостого етапу в житловому районі.
-Реклама
Готелі Reikartz і контакти, Україна
-Реклама
Азов
-Реклама
купити iphone 15 Pro у Львові, ціни в Україні

Сайт Wownature спільно з працівниками національних парків та заповідників України підготували 20 туристичних маршрутів безпечними регіонами України.

Кожна програма пропонує найцікавіші місця та пам’ятки, дає корисні поради, контакти, готелі, ресторани з місцевими стравами. За допомогою цих рекомендацій можна спланувати собі самостійну мандрівку на вихідні.

Реклама: Місцеві пропозиції
Ціни на лазерну епіляцію у Києві
Лазерна епіляція пахв: Безкоштовно

Косметологія FineLine пропонує лазерну епіляцію на новому 3000w апараті. Спробуйте перший сеанс на ділянку пахв безкоштовно. Переконайтесь у ефективності!

Програми напрацювали для тих місць, які не мають обмежень через воєнний стан. Тому здебільшого це нацпарки західних областей – Карпати, Галичина, Волинь, Поділля. Як зазначила ZAXID.NET комунікаційниця Wownature Анастасія Сєрікова, не всі маршрути і не всі парки рекомендовані для відвідування, навіть на Львівщині, через їхнє розташування в прикордонній зоні і біля військових полігонів. Напрацьовані програми національними парками — перший туристичний продукт такого типу в Україні для популяризації внутрішнього туризму і національних парків.

«У турпрограмах ми вмістили все — способи добирання, мобільні телефони відповідальних працівників, маршрути та пам’ятки з геолокацією та ще багато корисних штук, як-от цікавинки та пригоди, які можна побачити і спробувати поряд із парком. Ми прагнули зробити ці туристичні програми такими, щоб вам більше не довелося відкривати багато вкладок у пошуках маршрутів, ресторанів і готелів поблизу парку», – зазначають на сайті Wownature.

Всі програми подорожей національними парками й заповідниками можна знайти на сайті. ZAXID.NET пропонує детальніше ознайомитися з маршрутами Львівщини. Кожна програма пропонує пішохідні стежки, способи добирання, фото описаних локацій, ціни і контакти.

Національний природний парк «Сколівські Бескиди»

Панорами в парку «Сколівські Бескиди» (фото ZAXID.NET)

Тут можна побачити вікові ліси, шість найкращих водоспадів Львівщини, високогірне озеро Журавлине, найвищу гору Львівщини заввишки 1268 метрів. У парку збереглася геологічна пам’ятка природи та історії — місто-фортеця IX-XIII ст. Тустань, могила київського князя Святослава (1015 рік), дерев’яний храм у Сколе (1597), палац баронів Гредлів XIX ст.

Для туристів тут прокладено 146 км мандрівних шляхів, облагороджено 27 природних джерел мінеральної води. У межах парку росте 40 видів рослин та водиться 63 види тварин, що занесені до Червоної книги України.

У цьому парку варто відвідати 2 еколого-пізнавальні стежки та 19 туристичних шляхів. Пропонується пройти дводенну пішу мандрівку (7 км) туристичним шляхом «Монастир — Парашка». По дорозі можна оглянути такі місця:

  • екоцентр Бутивлянського лісництва, де можна познайомитися з побутом бойків, їхньою сакральною архітектурою та культурою, звичаями та обрядами, оглянути виставку писанок. Там зібрані 100-річні та сучасні фотографії місцин парку, є «Дерево-загадка», на якому діти шукають фігури живих істот.
  • музей «Коростівська вузькоколійка» покаже 350 метрів автентичної колії, 12 одиниць рухомого складу: два мотовози 1960-х, дрезину 1940-х, вагони різних часів та інші історичні експонати. Матеріали колії зібрали на різних вузькоколійних залізницях, які вже не працюють.

Коростівська вузькоколійка (фото музею)

  • монастир отців Салезіян УГКЦ із храмом св. Івана Боско, спорудженого на честь італійського святого, покровителя молоді, розташований у мальовничому місці на горі.
  • джерело на галявині в урочищі Верхній Ванч живиться підземними водами. Вони слабомінералізовані, без специфічних компонентів і властивостей.
  • полонина, де крім худоби, що пасеться, ростуть рідкісні та червонокнижні рослини, серед яких арніка гірська, чемериця біла, любка дволиста, траунштейнера куляста, зозулині сльози, лілія лісова.
  • хребет Парашки, з якого відкривається панорамний краєвид на хребет Парашка, названий на честь доньки князя Святослава — Парасковії.
  • гора Тимків Верх (1227 м). За легендою, її назвали на честь Тимка, нареченого Параски.

Вигляд на Парашку (фото Wownature)

  • могила князя Святослава і його дочки Парасковії. Біля підніжжя вершини є пам’ятна плита з написом «1015 р. загинула й похована дочка к. Святослава Парасковія. І цю гору названо г. Параска». За легендою, біля цього місця князь Святополк наздогнав і вбив свого брата Святослава, а його воїни спалили замок, в якому загинула і дочка Святослава Параскева.
  • вершина Парашки, найвища гора Сколівських Бескидів (1268 м).
  • водоспад Кам’янка утворився в місці, де однойменна річка перетинає смугу твердих пісковиків. Каскад водоспаду — майже 6 метрів. Щоб милуватися водоспадом було зручніше, поруч облаштували оглядовий майданчик.

Водоспад Кам’янка (фото ZAXID.NET)

  • озеро Журавлине розташоване біля водоспаду Кам’янка, на висоті 620 м над рівнем моря. Люди називають його мертвим, бо у ньому начебто нічого не росте й не живе. Однак у намулі помітно рачків, личинок бабок.

Журавлине озеро (фото Wownature)

  • Тустань. Наскельна фортеця існувала вже в IX ст., а її розквіт припав на часи Галицько-Волинського князівства (XII-XIII ст.). Наскельна фортеця була важливим елементом оборонної лінії та митницею на давньому торговому сольовому шляху.

Скелі Тустані (фото ZAXID.NET)

Національний природний парк «Північне Поділля»

Карстові водойми Сині вікна в парку «Північне Поділля» (фото ZAXID.NET)

У парку можна відвідати 5 еколого-пізнавальних туристичних маршрутів. Опорні точки для туриста — с. Підгірці, с. Гавареччина Золочівського району.

Під час проходження маршруту можна оглянути такі історичні і природні місця:

  • археологічна стежка на Пліснеському давньоруському городищі. Це територія, де у VIII-XIII ст. жили білі хорвати, а потім давні слов’яни. Там збереглися оборонні вали, відтворено житло давніх слов’ян, їхні господарські будівлі, давні вулики. Неподалік є Василіянський монастир XVII-XVIII ст. із сонячним годинником.

Відтворена давня хижа (фото Пліснеського заповідника)

  • скеля Триніг це великий пісковик із залишків архаїчного Сарматського моря. Недалеко є карстові водойми «Сині вікна» з яскраво-бірюзовим відтінком води.

Скеля Триніг (фото НПП)

  • дерев’яні храми гірського пасма Вороняків. У селі Сасів є дерев’яна Миколаївська церква із галереєю довкола. Вона 1731 року, хоч перша згадка про неї – XV ст.
  • на екостежці на г. Менич можна зробити красиві фото краєвидів із гори. А ще там можна помилуватися рідкісними видами рослин та зустріти лисиць, борсуків.

Краєвиди гори Менич у НПП «Північне Поділля» (фото Wownature)

  • пам’ятник-хрест на Білій Горі встановили в с. Підлисся до 100-річчя від дня народження Маркіяна Шашкевича (1911 рік). На самій горі збереглася степова рослинність і буково-грабовий ліс. З її висоти видно рівнини Малого Полісся, середньовічний Олеський замок, горбогір’я Гологори.
  • перехід екостежкою до с. Гавареччина, де можна навчитися традиційного ремесла чорнодимленої кераміки, відомої з XVII ст., придбати сувеніри — глечики, макітри та інший посуд, підсвічники.

Гаварецька кераміка (фото Wownature)

  • музей-криївка УПА схований у густому буковомі лісі. У ньому збиралося вище керівництво УПА, готували вишкільні матеріали, пропагандистську літературу — листівки, бюлетені з тризубами. Зараз туди можна спуститися драбиною, побачити побут повстанців.
  • дерев’яний храм св. Онуфрія на Святій горі вперше згадується в джерелах у 1515 році. У ньому зберігся різьблений іконостас та камінь із відбитком стопи Богородиці, яку у 1948 році над Святою горою бачили троє дівчат.

Ковила пірчаста (фото Михайла Шишки)

Неподалік парку можна заїхати на міні-пустелю «Бродівська Сахара» у с. Ражнів та відвідати три замки – Підгорецький замок, Олеський замок та Золочівський.

Національний природний парк «Бойківщина»

Панорами парку «Бойківщина» (фото Wownature)

Тут ростуть букові та ялицеві праліси, можна милуватися безкрайніми гірськими краєвидами, попити з джерела мінеральних вод, ознайомитися з культурою бойків, їхніми ремеслами – вишиванням, ткацтвом, весільними обрядами – ладканням, викупом молодої. У нацпарку «Бойківщина» можна відвідати три екологічні стежки.

Біля парку є 17 пам’яток історії та культури: дерев’яна церква зі списку спадщини ЮНЕСКО в селі Матків, тут проходив давній торговий шлях «Руська Путь». Варто піднятися на найвищу вершину Львівщини – гору Пікуй, побачити витоки річки Стрий.

Туристичний маршрут «Бойківська автентика в підніжжі гори Пікуй» (27 км) охоплює такі місця:

  • Село Кривка зі збереженою ужитковими речами бойківської культури. Це традиційна забудова та способи обробітку землі, догляду за худобою, столітня школа та церква з фантастичними вишивками до різних свят.

Церква у селі Кривка (фото Wownature)

  • Місце головного зимового бункера бійців УПА, яких 1948 року збили енкаведисти.
  • Панорама хребта Боржава та підйом на гору Пікуй (1408 м) – найвищу вершину Львівської області і Вододільного (Верховинського) хребта.

Гора Пікуй (фото нацпарку)

  • Село Верхнє Гусне з його церквами, збудованими місцевими турківськими майстрами. На зелені свята місцеві мешканці заквітчують корів вінками.

Вододільний хребет (фото нацпарку)

Історично-краєзнавча стежка «Історичні та природні таємниці урочища Бабінець» (5 км):

  • пам’ятник воїнам УПА та кам’яні хрести на місцях поховання вояків УПА з відділів командирів Біра та Рена.
  • селище Бориня з церквою в романському стилі, збудованою за проектом львівського архітектора Олександра Лушпинського. Іконостас у стилі українського модерну виконав Осип Курилас.

Церква у Борині (світлина Фотографій старого Львова)

  • потік Монастерський, реліктові хвощі, рідкісні та лікарські рослини, сосни, ялини, ялиці, буки, клени-явори, дикі орхідеї, які ростуть лише в симбіозі з грибами.

Еколого-пізнавальна стежка Боринським лісорозсадником «Як вирощують ліс: від насіння до великих дерев» (2,8 км)

Під час цієї мандрівки працівники національного парку покажуть колекцію насіння різних порід дерев, як відбувається живцювання, розкажуть що таке шкілки та клонові плантації, з яких дерев ростуть ліси Карпат, які є екзотичні дерева-інтродуценти в дендрарії парку. Під час мандрівки можна буде придбати рослини для дому чи ландшафтних композицій.
https://zaxid.net/statti_tag50974/