Франківці обурені, адже в якості перевезень нічого не змінилося, а водії якщо і видають квитки, то роздруковані на принтері. Втім, цього і варто було очікувати, адже навіть під час громадських слухань перевізники казали, що від підвищення тарифів кардинальних змін не буде. Адже за їх словами в маршрутках їздять в більшості пільговики і їм доводиться працювати у збиток.
Водночас громадський активіст Тарас Грейдавиклав у мережі дані обстежень пасажиропотоку УТІЗу з громадськістю в лютому 2018р., інформує Бліц-Інфо.
“В колонках кількість пасажирів за одне коло певного маршруту у відповідний проміжок часу. Якість друку поганенька, мабуть в УТіЗу картридж не заправлений, але що маємо то маємо. І також додаю розрахунок тарифу що проходив громадські слухання. В розрахунку 420пасажирів/день, а в кого яка середня цифра виходить?”,- написав Грейда.
Тож, у лютому було проведено обстеження пасажиропотоку 13-ти маршрутів, які проводили за участі представників громадськості.
Згідно результатів, в середньому за одне коло перевозять 86 платних пасажирів. Оскільки маршрутка робить 10-12 кіл за день, то в середньому пасажиропотік складає 860-1032 осіб, які оплачують проїзд
Натомість за даними обстеження пасажиропотоку маршрутів, які проводились восени протягом 2 місяців ( з них тільки два обстежувались з представниками громадськості), платників було близько 35-42 на коло. Відтак, в УТІЗ нарахували лише 420 платних пасажирів за день на одному маршруті.
На повторних громадських слуханнях 27 лютого розглядався попередній січневий проект без врахування оновлених даних пасажиропотоку, які як можна побачити, більші від осінніх двічі.
Як розповів кореспондентці Бліц-Інфо громадський активіст Тарас Грейда, який брав участь в обстеженні пасажиропотоку обидва рази, різниця у кількості платних пасажирів справді велика.
“Перше планове обстеження проводили восени. В кінці року на громадських слуханнях були представлені результати обстеження. В лютому за проханням та за участю активістів зробили ще одне обстеження тринадцяти маршрутів. Різниця з осінніми даними є. Проте в розрахунках тарифу, на жаль, нічого не змінили”, – резюмує активіст.
Відповідно до прийнятого виконкомом рішення, з першого квітня ціна на проїзд у громадському транспорті становить 5 гривень вдень і 6 гривень після 20 години. Втім, зважаючи на інформацію щодо обстежень, яку дали в УТІЗ, активісти вважають, що такий тариф є необгрунтованим.
“Ми спілкуємося з іншими активістами і думаємо подавати до суду, щоб скасувати необгрунтоване, на нашу думку, рішення щодо підвищення тарифів”, – каже Грейда.
А не зпробувати “флешмоб, день без перевізників”. Слабо?
Гандони
Вони міліони не складають, просто купують, ще автобуси і будують будинки шикарні. Все налагоджено, чого втрачати такий бізнес. А просто плачуть, щоб люди їх жаліли, що вони бідні. Але люди зрозуміли.
що робиться? та вони блядь собі міліони складають і говорять що в убиток ?? а що там за графа про акумулятор ??? 1 раз в рік його міняти треба ??? НАЕБАЛОВО. ВІН РОБИТЬ 3-5 РОКІВ
У збиток вони суки працюють! Вони шакали так грузять людей що поки люди не стоять на сходах то шофер нікуда не іде. Порахуйте скільки в одну сторону тільки людей заходить і побачите убиток іхній. Вартість проізду мае бути максимум 3 гривні а кому не подобаеться то нахер з міста і нехай іздять в себе в селі трактористи галімі. І люди підтримають активістів лише по рібно організатора і поіхти до перевізника і глянути тому міліонеру в очі і запитати коли він нажереться вже грошей.
Худобу можна було би возити і вантажівками. Трохи настелити сіна і в кузов
повернути ЛіАЗи скотовози, ось це був автобус … мрія бариг-перевізників
Щиро посміявся з ”розрахунків”.