Добірка з 7 книг-бестселерів про цей цінний ритуал, які підкажуть як досягти балансу між пошуком часу на прибирання серед купи буденних справ та отриманням щирого задоволення від процесу.
Прибирання може допомогти скинути напругу, заспокоїти та вивільнити творчу енергію. Звісно маніакальне наведення порядку, як і будь-яка крайність, ні до чого, але розбирання часом завалів на столі, в справах та в голові, дарує ясність розуму та відчуття внутрішньої гармонії.
Цю добірку ми створили разом із Мариною Власенко, засновницею клінінгової компанії УБЕРЕМ. Ось добірка з 7 книг-бестселерів про цей цінний ритуал, які підкажуть як досягти балансу між пошуком часу на прибирання серед купи буденних справ та отриманням щирого задоволення від процесу.
Марі Кондо — «Викинь мотлох із життя!»
Ця книга завоювала широку популярність моментально, ставши бестселером номер один за версією New York Times. Її авторка Марі Кондо захопилася організацією простору ще в п’ятирічному віці, а в 19 відкрила свій консалтинговий бізнес з методом KonMari.
Наріжний камінь її методу − позбутись усіх речей, що не приносять вам радості. В результаті ви будете оточені тільки тими, що пробуджують позитивні емоції.
Замість прибирання приміщень одне за одним пропонується розібрати речі за категоріями, збираючи предмети за призначенням відразу в усьому помешканні.
Книга розповість, в якому порядку приступати до категорій та як швидше покінчити з кожної з них. Ідеально для тих, хто любить робити все за раз, щоб одразу побачити результат.
Якщо ви давно хотіли повністю змінити середовище, але шукали мотивацію та натхнення, то, прочитавши цю книгу, ви, швидше за все, знайдете і те й інше.
На додачу Кондо тонко бореться з сексизмом у підході до хатніх обов’язків.
Беккі Рапінчук – «Чарівне прибирання. Ідеальний порядок у домі за 10 хвилин в день»
Дізнайтесь, як зробити свій дім організованим і чистим всього за 10 хвилин на день! Простий алгоритм можна адаптувати до будь-якого робочого графіку чи помешкання.
Ця книга, написана Беккі Рапінчук, яка веде популярний блог про домогосподарство, присвячена розробці рутинних прийомів і методів, що дозволяють швидко привести до ладу квартиру, не на шкоду всім іншим справам, які відбуваються у вашому житті.
Написана доброзичливим тоном книга починається твердженням: життя сповнене сміття, прибирання − рутина, але ми все одно можемо змінити своє ставлення до цього, щоб зберегти будинок таким, яким ми б хотіли його бачити.
Видання наповнене завданнями, контрольними списками, простими рекомендаціями та пропонує інструменти, необхідні для того, щоб без особливих зусиль змінити звички та перетворити свій дім на охайне, затишне місце всього за 10 хвилин на день.
На додаток до цього ви отримаєте покрокові інструкції з прибирання важкодоступних місць, десятки рецептів екологічно чистих мийних засобів, графіки для відстеження звичок тощо.
Джулі Моргенштерн − «Самоорганізація за принципом «зсередини назовні»»
Немає такого універсального способу організації, що міг би бути ідеально ефективним для кожної людини та кожного помешкання, і Джулі Моргенштерн знає це. Ви не знайдете в книзі єдиної концепції, якій усі мають слідувати.
Натомість авторка застосовує свій досвід професійного організатора, щоб допомогти вам скористатися вашими особистими навичками, звичками та потребами у створенні простого індивідуального плану.
Крім того, у книзі пропонується особлива модель організації простору:
- весь простір розділяється на кілька зон (зона для сну, роботи, читання, відпочинку, одягання, харчування та приготування їжі тощо);
- речі зберігаються не де попало, а лише в тій частині приміщення, де вони безпосередньо використовуються (канцтовари – в ящику стола, косметика – в шухлядці біля дзеркала, посуд – на кухні);
- кожна річ має своє місце (документи не просто зберігаються «в кабінеті», а складаються в конкретну папку на конкретному стелажі).
Такий спосіб дозволяє концентруватися на конкретному занятті − приміщення начебто саме «підказує», що потрібно робити, перебуваючи в певній його зоні. До того ж наявність у кожної речі свого місця дає можливість значно прискорити і спростити як прибирання, так і роботу.
Маргарета Магнуссон – «Шведське прибирання»
Новий скандинавський тренд Dostadning − предсмертне прибирання. Ця маленька книга присвячена очищенню від мотлоху в домі, щоб врятувати близьких та родичів від необхідності копатися в горах пам’ятних вам речей після вашої смерті.
Практичний і несентиментальний підхід, водночас наводить на роздуми про маленькі радощі, з яких складається наше життя.
Він може здатись цинічним, але коли ви дивитеся на стопку візитівок, які зберігали протягом 10 років, або на сервіз за склом, який ніколи не чіпали, це допомагає оцінити речі в перспективі. Книга більше схожа на роман про подорож письменниці життям її чоловіка, поки вона розбирає речі після його смерті.
Маргарета Магнуссон зі скандинавським гумором і мудрістю пропонує читачам обрати мінімалізм. Підказує, від яких речей ви можете легко позбутися (невикористаний одяг, небажані подарунки, речі «на потім» чи «на свято», до яких ніколи не дійде черга).
Пам’ятні сувеніри (фотографії, любовні листи, малюнки дітей), які не підіймається рука викинути самому, пані Магнуссон радить скласти у коробку та підписати як «викинути», тим самим заощадивши час вашим близьким у майбутньому. Але тільки в одну!
Можливо, не надто адаптована до наших реалій книга показує як можна практично, проте з повагою ставитись до власної смертності. А ще допомагає усвідомити скільки непотрібних речей кожна людина накопичує за життя.
Мелісса Мейкер – «Clean My Space»
Авторка цієї книги, відома своїм бездоганним підходом до чистоти. Мелісса Мейкер з Торонто має більше мільйона підписників на своєму YouTube-каналі Clean My Space, де публікує корисні поради на кшталт «10 речей, які потрібно викинути сьогодні».
Ця книга присвячена отриманню максимальних результатів з мінімальними зусиллями − а кому це не потрібно?!
Методологія полягає у визначенні частин вашого дому, які потребують найбільшої уваги, пропонує кращі засоби та інструменти для розв’язання проблем, а також допомагає виробити конкретні звички, щоб зробити ваше оточення чистим та привітним.
Мейкер також рекомендує екологічно чисті і натуральні засоби та власні перевірені eco-friendly суміші з ефірних олій, які приємно пахнуть та ефективно працюють.
Ерін Доланд − «Все по поличках»
Ерін Доланд написала книгу в стилі «бери і роби». Вона складається із завдань, які можна зробити за 30, 60 секунд чи за 5, 15 хвилин. Виконуючи їх, кожен читач зможе навести порядок вдома.
Ідея Ерін полягає в тому, щоб показати − деякі завдання можуть бути виконані навіть поки гріється чайник. Авторка книги, яка раніше працювала головним редактором Unclutterer.com, відома в США, як фахівець з прибирання та організації простору. Свою книгу вона присвятила людям, які не хочуть багато часу витрачати на хатні справи та прибирання.
Ерін вчить використовувати час з користю, дає рекомендації, з чого почати розгрібати безлад. Книга також містить приклади конкретних планів прибирання. Всі завдання розділені по кімнатах − де б ви не знаходилися, всюди можна знайти собі заняття.
Фуміо Сасакі − «Goodbye Things»
Фуміо Сасакі не є експертом в області свідомого мінімалізму або організаційним гуру, він просто звичайний хлопець, який відчував стрес і постійно порівнював себе з іншими, поки одного разу не вирішив змінити своє життя, попрощавшись з усім, що не є життєво необхідним.
Ефект був надзвичайним: Сасакі знайшов справжню свободу, мотиваційний поштовх та реальне почуття вдячності за все навколо.
У «Goodbye Things» автор скромно ділиться своїм особистим мінімалістським досвідом, пропонуючи конкретні поради щодо мінімізації звичних потреб і показує, як це може не тільки трансформувати ваш простір, але і по-справжньому збагатити ваше життя:
- викиньте непотріб, якщо ви знаєте, що це мотлох − з цим треба розпрощатися;
- позбудьтеся надмірної кількості речей;
- задумайтесь про всі речі, якими не користувалися протягом року – схоже, вони насправді не потрібні;
- якщо не пам’ятаєте про якусь річ, що вона у вас є − це явний кандидат на смітник;
- щоразу, купуючи нову річ, позбавляйтеся від якоїсь старої;
- орендуйте (або позичайте у друзів) те, що не обов’язково купувати (привіт, shared economy!).
Фуміо ще придумав хитрий трюк, щоб позбавлятися від тих речей, з якими було особливо важко розлучатися (листів, подарунків від дорогих людей) − він це все просто сфотографував та відсканував. І тепер вони доступні в цифровому вигляді.
Щоправда, він пише, що після цього так жодного разу і не переглядав архів.
Це далеко не вичерпний список книжок присвячених мистецтву прибирати все. Деякі з наведених відстоюють екологічний спосіб життя, інші – систематичний підхід до роботи, проте всі згодні з тим, що перший крок до чистого дому − це очистити свій розум від безладу.