Значна кількість франківців, хоч і не з першого дня, усвідомила небезпеку новітньої пошести і нині досить дисципліновано дотримується запроваджених карантинних умов. Місто наче завмерло, на вулицях мало людей, не працює громадський транспорт, функціонують лише торгові заклади продуктів харчування і побутової хімії, а також управлінські структури і комунальні служби, пише Західний кур’єр.
Тест-системи для виявлення коронавірусу
У перші дні карантину медикам і комунальним службам було передано більше 14 000 масок, 1000 респіраторів, масок із рівнем захисту FFP3.
Кожен міський заклад охорони здоров’я отримав додаткові кошти і закупив необхідне обладнання, халати, дезінфектори, засоби індивідуального захисту на загальну суму 880 000 грн. Місто отримало в достатній кількості партію гіпохлориту натрію для дезінфекції закладів охорони здоров’я, інших відкритих закладів, під’їздів житлових будинків і вулиць.
А буквально цими днями до Івано-Франківська доставлять, як повідомив міський голова Руслан Марцінків, 300 тест-систем для полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР), які є найточнішими при виявленні зараження коронавірусом. Однієї системи вистачає приблизно на 70 осіб.
Загалом місто планує закупити 1000 таких тестів. Із міського бюджету виділено 5 млн грн і ще 3 млн грн надійшло від меценатів на закупку систем штучної вентиляції легень. Перша їх поставка надійшла для міської клінічної лікарні №1. Місто також забезпечило перевезення на роботу медиків і працівників комунальних служб.
Особлива увага надається і поширенню інформації, як людям убезпечити себе від зараження інфекційною хворобою, та про ситуацію з коронавірусом в Івано-Франківську і його селах. Міський голова Р. Марцінків на своїй сторінці в фейсбуці щодня зранку і під вечір інформує франківців про перебіг протистояння з небезпечною пошестю.
Найвищий прояв людяності
Кризові ситуації є випробуванням не лише на спроможність влади і відповідних служб, у час небезпеки проявляються і найкращі людські риси. Багато франківців нині допомагають медикам і тим людям, яким нині найбільш скрутно.
400 000 грн на придбання апаратів штучної вентиляції легень (ШВЛ) для центральної міської клінічної лікарні переказала будівельна компанія «Ярковиця», 150 000 грн — МЖК «Експрес-24». Згодом і АТ «Прикарпаттяобленерго» повідомило про виділення коштів на придбання апарату ШВЛ і засобів індивідуального захисту для лікарів:
«Коштом компанії придбано понад 3 000 хірургічних оглядових рукавиць, 700 хірургічних стерильних халатів і 50 комплектів протиепідемічного одягу, які передано двом лікарням. Також компанія придбала для обласної інфекційної лікарні апарат ШВЛ». Як днямиповідомив міський голова Р. Марцінків, депутат міської ради, підприємець Микола Ковальчук закупив два апарати ШВЛ для обласної інфекційної лікарні і центральної міської лікарні,
а один із франківських підприємців виявив бажання на умовах анонімности придбати апарат ШВЛ для обласної інфекційної лікарні.
Голова правління АТ «Прикарпаттяобленерго» Олександр Бубен і директор БК «Ярковиця» Володимир Балагура закликали підприємців міста проявити солідарність у складний час й спільно допомогти медикам у протистоянні з коронавірусом. Міськийголова Р. Марцінків висловив глибоку вдячність діловим людям Франківська за ці вияви соціальної відповідальности бізнесу.
Волонтерська допомога
Ще з 17 березня, коли в місті повністю було зупинено громадський транспорт, у групах «Позитивний Франківськ», «Комуналка ІФ» та інших у соцмережі «Фейсбук» власники легковиків почали пропонувати безплатне довезення медиків, поліціянтів, рятувальників і комунальників на роботу, а також попутно й інших містян до лікарень.
19 березня в Івано-Франківську запрацював штаб волонтерів для допомоги тим, хто з різних причин не може подбати про себе під час оголошеного карантину.
«Шановні медики та працівники медзакладів, пропоную доставку на роботу своїм авто, безплатно (3 місця в машині): із 7-ї до 10-ї вранці та із 19-ї до 21-ї буду вільний», – чи не першим запропонував свої безплатні послуги Ігор Гудзевич. Опісля до його ініціативи долучився ряд інших франківців.
Із 19 березня в місті почали безплатно роздавати набори продуктів першої необхідности соціально незахищеним жителям і цілодобово організовувати доїзд до місця праці лікарям активісти ГО «Спілка волонтерів Прикарпаття».
Вони створили чотири групи, які розвозять продукти у Франківську, Микитинцях і Крихівцях. 21 березня з ініціативи малого підприємця Анни Гарматюк,яка зробила пожертву на 24 тисячі гривень продуктами харчування, овочами та фруктами, волонтери зайнялися пакуванням допомоги малозабезпеченим і літнім людям, і таких пакунків вийшло більше 180-ти.
Їх того дня волонтери встигли роздати менше половини,бо на все в них, як зазначено на волонтерському сайті, не вистачило часу і сил. Адже «Спілка Волонтeрів Прикарпаття» тоді ж долучилася ще й до допомоги обласній інфекційній лікарні та лікарям на передовій (лише на схід передала 55 блоків питної води).
Число людей, які отримали безплатні продуктові набори з товарами першої необхідности від волонтерів,з кожним днем зростає. «Це — крупи, макарони, чай, все, що необхідне. Але гостра потреба є саме в антисептиках і захисних масках. Антисептики ми вже закупили за власні кошти. А масок у нас поки що нема», – каже співзасновник «Спілки волонтерів Прикарпаття» Анатолій Пилип.
Координує роботу штаб волонтерів. Зголоситися у волонтери можна за номерами телефону 1580, 050-01-01-580 і 067-01-01-580 або заповнивши заявку на вебсайті за посиланням: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSd9uWsB6SSIRrjlHcrxc7q_ywLFJ2MXd0eYSyiENYCM5PAYlg/viewform.
Справі запобігання коронавірусу служать і цифрові технології. Блогери Тарас Винник та Ірина Калайда створили у соцмережі «Інстаґрам» сторінку «coronavirus.if», аби допомогти обласній інфекційній лікарні. За добу їм вдалося зібрати майже 38 000 грн. Частину закупленої допомоги: одноразові рукавички, антисептики, паперові рушники, засоби для миття підлоги сантехніки, питну воду, волонтери вже передали медикам.
Ряд франківців взялися самотужки розв’язувати проблему захисних масок, яких фактично нема в аптеках. Власниця перукарні «Гелена» Галина Костюк за власні кошти придбала тканину і ґумки і разом з дочкою і колегою-перукаркою шиє маски і безплатно роздає їх франківцям. За ці дні вони втрьох пошили близько тисячі масок. Це саме робить і франківка Мар’яна Смицнюк та інші.
«Франківські меценати і волонтери в цей складний час проявляють найкращі людські риси, допомагаючи лікарням та соціально вразливим жителям. Їхня допомога дозволяє містові легше пережити теперішні випробування.
За це вони заслуговують найвищої вдячності, — наголосив міський голова Р. Марцінків. — Всі обмежувальні заходи, які введено у Франківську, – необхідні і дієві. Дотримання карантину, турбота про себе і тих, хто поруч із вами, — це є надійний спосіб захисту, який дає шанс на те, що вас і ваших близьких омине коронавірус».