У Франківську презентували кліп, який відтворює Станиславів 18 століття. Вперше міську фортецю реконструювали у 3D.
Тривимірна відеоподорож давнім Станиславовом провадить у наш час – до чарочної «Артур Бернс», яка стоїть на історичному місці у Фортечному провулку, де був міський рів під мурами. Як зазначив письменник Володимир Єшкілєв, ця подорож переводить уявне в матеріальне і дає відчуття причетності до міської історії, пише КУРС.
«Це місце дуже цікаве, – зазначив автор ідеї відеопроєкту Олег Головенський. – Чарочна знаходиться поблизу південно-східного бастіону Станиславівської фортеці, який єдиний зберігся до наших днів. Разом із її засновниками, які шанують міську історію, ми хотіли реконструювати давнє місто в його оборонних мурах – так, щоби це було максимально документально і відповідало духу того часу».
Автор художньої реконструкції – Денис Овчар. Франківці також знають його історично-документальну стрічку про заснування Станиславова і його фортеці – цей фільм, що презентує давнє місто, демонструють туристам.
Вишукуючи архіви для максимально точного відтворення Станиславівської фортеці кінця 17-початку 18 століть, Денис Овчар зіткнувся із тим, що архівні дані майже відсутні.
«З міста, яке пережило зміну кількох держав і політичних устроїв, щоразу вивозили документи. Про місто того часу немає нічого – не збереглося ні начерків, ні ескізів. Тому довелося спиратися на подібність і брати до уваги архітектуру того часу на сусідніх територіях, які були об’єднані з нашою в одну державу. Брав також до уваги історію європейської фортифікації. Наприклад, пропорції фортеці відновив з планів військових споруд 1780-х років на австрійських мапах. Тому назвати це історичною реконструкцією не можна. Багато що придумане, наприклад, у міському рові з водою за Палацом Потоцьких на надувному матраці лежить із трубкою в зубах старшина караульної служби. В нього перекур. В 3D моделі такий персонаж промальований, але ви його в кліпі не побачите – його затуляють стіни», – розповів Денис Овчар.
У кліпі, що триває менше хвилини, перед очима глядачів розгортається світ із 16 000 тривимірних обєктів – це і ландшафт із рослинністю, і будівлі, і тварини біля фортечних стін. Якщо зупиняти відео або переглядати кілька разів, можна зауважити будівлі, відомі тепер тільки з описів, та озера, які приймали воду з ровів довкола фортеці (вони були на місці теперішніх вулиць Бельведерської і Тичини), чи, наприклад, зруйнований вже тепер пивзавод.
Краєзнавець Іван Бондарєв зазначив, що Станіславівська фортеця того часу справді залишається білою плямою для істориків. «Цей кліп – ще один крок до візуалізації міста того часу. Хоч, підкреслю, це – художнє відтворення», – каже історик.
Щоб переглянути відео, переходьте на сторінку Станиславівська фортеця, 1780 рік. 3D анімація.
А от свідчення про те, якою була міська ратуша до Мармулядової пожежі 1868 року, вже є. За словами Бондарєва, про це стало відомо всього два роки тому. «В 1840 роках через наше місто проїжджав чеський художник Гавранек, і він зробив кілька замальовок. Замалював церкву святої Варвари, яка була на початку теперішньої вулиці Коновальця, та ратушу. Макет ратуші, який можемо бачити у франківському Бастіоні, дуже наближений до малюнків Гавранека», – розповів Бондарєв.
Історик просить франківців, які шукатимуть у кліпі історичної відповідності, мати на увазі, що камениця пивзаводу з’являється на картах міста вже у 19 столітті. А до того на тому ж місці стояла невелика броварня. Зате можна віднайти максимально відповідний архітектурі того часу Тринітарський костел, якого вже немає в місті, – він був на вулиці Старозамковій, де теперішня військова поліклініка.
Меценат проєкту, відомий франківський ресторатор, власник чарочної «Артур Бернс» Володимир Швадчак каже, що цей кліп – ще одна спроба повернути місту його історію. І вона обов’язково матиме продовження.
Більше про чарочну “Артур Бернс” читайте у статті З американським акцентом: у Франківську відкрили чарочну «Артур Бернс»