У польському місті Люблін відкрили пам’ятник українському греко-католицькому священнику з Прикарпаття Омеляну Ковчу, який допомагав євреям, українцям і полякам та загинув у концтаборі Майданек. Йдеться на сторінці у фейсбуці Польського інституту у Києві.
“Сьогодні на Дорозі мучеників Майданека у Любліні відкрили пам’ятник видатному гуманісту, отцю Омеляну Ковчу, “пароху концтабору Майданек”, – йдеться у повідомленні.
Гранітний монумент був створений за ініціативою Фонду духовної культури пограниччя. Пам’ятник виготовлений в Україні українськими скульпторами Олександром Дяченком та Мартою Дяченко. З трьох сторін пам’ятника польською, українською та єврейською мовами вигравіювано фрагмент листа, який отець Ковч написав своїй родині, перебуваючи у концтаборі, з проханням не докладати жодних зусиль для його звільнення.
Отець Отець Омелян Ковч народився 20 серпня 1884 р. у селі Космач на Косівщині.
Під час німецької окупації Галичини, намагаючись врятувати євреїв від знищення, хрестив їх і видавав їм метрики про хрещення, незважаючи на заборону цього окупаційною владою. Загалом їм було видано більше як 600 свідоцтв про хрещення. Звернувся з листом до Гітлера, в якому засуджував масові вбивства євреїв і вимагав дозволу відвідувати євреїв у гетто. За ці дії 30 грудня 1942 року був заарештований гестапо й кинутий до львівської в’язниці по вул. Лонцького (тепер — вул. Степана Бандери), а в серпні 1943 року — до концтабору Майданек, де таємно продовжував свою священницьку діяльність.
Отець Омелян Ковч до останнього дня життя сповідав і причащав в’язнів концтабору, аж 1944 року важко захворів. Проблеми зі шлунком не вдалося приховати від табірної поліції. 25 березня «парох Майданека» помер, його тіло спалено в крематорії.
Через Майданек пройшло близько 300 000 в’язнів з 26 держав, з них багато євреїв, поляків, українців, росіян і білорусів (переважно радянські військовополонені). Вважають, що у таборі було вбито 80 000 осіб.
У 2001 році під час візиту до України Папа Іван Павло II проголосив отця Омеляна Ковча блаженним священномучеником.