-РЕКЛАМА-

РЕКЛАМА

Актуально зараз

-Реклама-spot_img

Посилення “напів­зидента” Єрмака: як глава ОП взяв під контроль силову вертикаль в країні

-Реклама-spot_img
spot_img

Протягом липня президент Володимир Зеленський провів суттєві кадрові перестановки в Міністерстві оборони, армії і спецслужбах: СБУ і у зовнішній розвідці. Основними бенефіціарами “кадрового струсу” стали глава Офісу президента (ОП) Андрій Єрмак, який перейняв на себе суттєві повноваження, а також його заступник Олег Татаров. Після звільнення з МВС “вічного” Арсена Авакова і чисток в керівництві СБУ силовики опинилися під ковпаком ОП. Чому такі суттєві кадрові рішення були прийняті Володимиром Зеленським саме зараз, читайте в матеріалі “Апострофа”.

Армійські ротації

Слідом за відставкою Руслана Хомчака з посади Головнокомандувача ЗСУ Володимир Зеленський змінив начальника Генерального штабу, командувача Десантно-штурмових військ ЗСУ та командувача Операції об’єднаних сил. Від посад були, відповідно, звільнені Сергій Корнійчук, Євген Мойсюк та Володимир Кравченко.

Сергій Шаптала призначений начальником Генштабу ЗСУ, Олександр Павлюк – командувачем Операції об’єднаних сил.

- РЕКЛАМА-

“Після проведених ротацій і заміни командирів і керівників як в армії, так і в Міністерстві оборони очікую більш системної роботи і розуміння кожним бійцем нашої армії перспективи розвитку Збройних сил в цілому”, – зазначив глава держави.

Очевидно, мова йде про зачистку керівництва армії від людей, пов’язаних з Русланом Хомчаком. Варто нагадати, що формально його зняли через конфлікти в міністром оборони Андрієм Тараном, але спостерігачі сходяться на думці, що могли мати місце й інтриги керівництва ОП.

Під загрозою звільнення опинився і міністр Таран, який днями втратив трьох заступників, проти яких ДБР відкрито кримінальну справу за підозрі в корупції і розкраданнях. Втім, остаточне рішення по голові Міноборони буде прийнято вже восени.

Перестановки в СБУ

Перед цим гучні перестановки відбулися в МВС і СБУ. “Вічний” глава МВС Арсен Аваков залишив свій пост, поступившись місцем нардепу від “Слуги народу” Денису Монастирському. Як відзначають спостерігачі, глава ОП Андрій Єрмак отримав в особі Монастирського більш лояльного і контрольованого міністра.

Кадрові ротації в СБУ стали свого роду сенсацією. Володимир Зеленський звільнив з постів відразу чотирьох заступників глави СБУ: Андрія Наумова, Руслана Баранецького, Василя Малюка, Сергія Андрущенка. Разом з Наумовим також зняли з посади начальника управління по боротьбі з контрабандою Артемія Капелюху.

Посад також позбулися начальник Департаменту контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері інформаційної безпеки Олексій Корнійчук і Віталій Монастирецький, який обіймав посаду начальника управління СБУ в Чернівецькій області.

“Звільнення бригадного генерала СБУ Андрія Наумова з посади начальника Головного управління внутрішньої безпеки 23 липня стало просто сенсацією серед українських силовиків. Президент Володимир Зеленський позбавив влади ключову людину в СБУ при Баканові, який керував контрабандними схемами, закривав і відкривав замовні кримінальні справи, “віджимав” бізнес. Якщо вся група Наумова буде зачищена, і слідом за звільненнями підуть кримінальні справи – значить Зеленський зробить крок до скорочення обсягів контрабанди”, – зазначив військово-політичний експерт і журналіст Юрій Бутусов.

Утім, гарантій того, що контрабанди стане менше, немає. Все може виявитися набагато прозаїчніше: в схемах поміняються вигодонабувачі.

Варто відзначити, що матеріали про контрабанду, з яких випливало, що керівництво СБУ покриває контрабанду і корупційні схеми, для Володимира Зеленського підготував заступник голови ОП з питань правоохоронних органів Олег Татаров.

Кадровий тріумф Єрмака

Основним підсумком гучних ротацій в СБУ і МВС, як відзначають експерти, стало посилення впливу Андрій Єрмака і Олега Татарова на силову вертикаль в цілому.

“Останні кадрові рішення (в МВС і СБУ – “Апостроф”) інституційно підсилюють Андрія Єрмака і його заступника Олега Татарова. Адже президент дає вказівки главі ОП, а той в свою чергу передає їх Олегу Татарову, який безпосередньо контактує з керівниками відомств. Керівництво ОП давно хотіло взяти під контроль силові структури. У тому числі, і Національну гвардію, яку зараз хочуть вивести з МВС в окреме відомство”, – зазначив у розмові з “Апострофом” політичний аналітик Олександр Кочетков.

Згідно з витоками в ЗМІ, керівництво ОП “сватає” на посаду керівника главку СБУ по боротьбі з корупцією (управління “К”) спецслужбіста Івана Дралюка. Пан Дралюк, який раніше служив в СБУ під керівництвом скандального Павла Демчини, фігурує в журналістських розслідуваннях як персона, пов’язана з Андрієм Єрмаком.

Розправа над “стрілочниками”

Якщо вищий керівний склад СБУ погруз в корупції, то чому свою посаду зберіг глава відомства Іван Баканов? Він не міг не здогадуватися, чим займаються його заступники. Корупційні і контрабандні схеми точно виникли не “вчора”. Чому кадрові ротації не пройшли раніше?

Є підстави вважати, що керівництво ОП вже давно хотіло “посунути” верхівку МВС, СБУ, Служби зовнішньої розвідки та Міністерства оборони, але гарна нагода трапилася тільки зараз.

Якщо говорити про СЗР, то явно “визріло” питання зі зникнення Миколі Чаусу, ідеологом викрадення якого джерела “Апострофа” називають Валерія Кондратюка – до недавнього часу глави Служби зовнішньої розвідки, який втратив посаду акурат перед появою в Україні зниклого екс-судді.

Що ж стосується Баканова, то його хоч і залишили на посаді (як-не-як – друг дитинства президента Зеленського), але фактично “обезголовили” – без Наумова його можливості керувати службою прагнуть до нуля.

Утім, експерти вважають, що крім “комерційної” складової і загального прагнення керівництво ОП взяти силовиків під жорсткий контроль, є також і об’єктивні чинники. За словами генерала міліції, екс-керівник Луганської ВЦА і Закарпатської ОДА Геннадія Москаля, гучні звільнення в СБУ – превентивна реакція на провал у Верховному суді справи про позбавлення українського громадянства низки контрабандистів, які потрапили до списку санкцій РНБО .

“Дуже багато так званих контрабандистів і тих, кого позбавили українського громадянства, подали позови до Верховного суду. А Верховний суд запрошує представника РНБО. Вони кажуть: “А ми що? Це все нам надала СБУ, у нас ніяких матеріалів немає”. Покажіть матеріали СБУ суду. Покажіть, що у вас є допуски до державної таємниці. Зараз суддям допуски готують, потім – адвокатам… Чесно кажучи, думаю, що в Офісі президента зрозуміли, що в суді буде провал. Тому знайшли крайніх”, – заявив Геннадій Москаль в ефірі “Апостроф TV”.

Зовнішні загрози

Також кадрові рішення по МВС, СБУ і армії обумовлені зростаючими загрозами з боку Кремля. Російське керівництво останнім часом посилило політичний і пропагандистський тиск на Україну. Спочатку президент РФ Володимир Путін написав програмну статтю про “єдність” українців і росіян, в якій висунув територіальні претензії нашій країні. З боку російського керівництва прозвучала серія агресивних заяв. Віце-спікер Держдуми Петро Толстой закликав Україну “перестати клеїти дурня з незалежністю” і повернутися до складу Росії.

“Офісу президента необхідно посилити Міноборони і СБУ на тлі зростаючої загрози з боку РФ. З огляду на останні події та загальні настрої в Кремлі, президент Володимир Путін може піти на розширення агресії проти України в тій чи іншій формі. Тут слід бути готовими. Крім цього, висувається версія, що влада нібито готується до соціальних протестів, але це не так. Досить згадати події січня поточного року, коли ОПЗЖ в регіонах просувала тему тарифних протестів, але безрезультатно”, – говорить “Апострофу” глава Центру прикладних політичних досліджень “Пента” Володимир Фесенко .

“Військовий переворот”?

В експертному і журналістському середовищі, наближеному до спецслужб, озвучують і іншу версію, чому Офіс президента зважився на грандіозні перестановки в Міноборони, ЗСУ та Службі безпеки саме зараз.

Нібито в ОП всерйоз побоюються, що п’ятий президент Петро Порошенко не просто так зачастив на передову, і його поїздки мотивовані не тільки політичним піаром, а й прагненням налаштувати військових проти Офісу президента.

Теоретично в ОП (наприклад, по лінії західних спецслужб) могла надійти інформація про можливість “військового перевороту”. В такому випадку у Володимира Зеленського могли б бути додаткові претензії до Івана Баканова, його оточенню, а також керівникам армії.

Разом з тим, експерти по діяльності спецслужб вважають версію про “переворот” малореальною.

“Військова контррозвідка завжди уважно відстежує такі речі. До того ж військові перевороти – це не наша практика. Тут потрібні істотні організаційні ресурси. Звалити владу за допомогою Майдану можна, але силами військових – навряд чи”, – говорить “Апострофу” експерт з питань безпеки Українського інституту майбутнього Іван Ступак.

Джерело

Нагадаємо Видавництво “TIME” оприлюднило скандальну стенограму розмови Єрмака з адвокатом Трампа

НОВИНИ НА ЦЮ ТЕМУ

Орися Корчун
Орися Корчун
Інформаційний оглядач інтернет-сайту Правда іф. Журналіст-фрілансер. Випускник Національного університету імені Тараса Шевченка 2009 року.

1 коментар

Comments are closed.

-Реклама-

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

Видалення волосся лазером у Івано-Франківську. Лазерна епіляція у FineLine

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

купити iphone 15 Pro у Львові, ціни в Україні