-РЕКЛАМА-

РЕКЛАМА

Актуально зараз

-Реклама-spot_img

Унікальні церкви Прикарпаття, які охороняє ЮНЕСКО ФОТО

-Реклама-spot_img
spot_img

А ви знали, що під охороною Світової спадщини ЮНЕСКО перебуває 16 унікальних дерев’яних церков карпатського регіону в Україні та Польщі? Дві з них прикарпатці можуть побачити на власні очі, адже вони знаходяться зовсім поруч, в нашій області області.

Мова про церкву Різдва Богородиці у Нижньому Вербіжі та храм Святого Духа у Рогатині, пише Бліц-Інфо.

Церква Святого Духа у Рогатині

Унікальні церкви Прикарпаття, які охороняє ЮНЕСКО ФОТОЦерква Святого Духа – одна з найдавніших православних святинь України, унікальний пам’ятник дерев’яної архітектури та живопису XVI-XVII століть. Вона по праву включена в десятку найцінніших дерев’яних культових споруд в Україні.

- РЕКЛАМА-

Офіційною датою появи в Рогатині дерев’яного храму вважають 1598 рік. Про це говорить напис із північного боку центрального зрубу. Церква Святого Духа побудована з гладко обтесаних дубових брусів. В архітектурному плані церква Святого Духа є тризрубовим храмом із квадратним центральним зрубом. Верхівка його оформлена сигнатуркою (маленькою вежею із дзвоном) з високим шпилем.

Унікальні церкви Прикарпаття, які охороняє ЮНЕСКО ФОТО

Справжньою окрасою храму є вівтар, оздоблений п’ятиярусним іконостасом 1650 року, виконаним у стилі ренесанс та бароко. Це найстаровинніший п’ятиярусний іконостас в Україні, що вцілів до наших днів.

Немає опису.

Припускають, що його виконали майстри Львівської школи. В експозиції іконопису, скульптури і різьби, яка діє в церкві Святого Духа з 1983 року, представлені автентичні образи вівтаря, а також інший сакральний живопис. Полотна презентують церковне малярство Галичини 16-19 століть.

Немає опису.

Протягом чотирьох століть церква Святого Духа кардинально не змінилася. У XIX столітті до храму була прибудована дзвіниця. Пізніше в ході реконструкції внесли зміни до форми даху центрального зрубу – спорудили аркадну сигнатурку, увінчану восьмигранним шатром. Інші частини храму зберегли свій первозданний вигляд. На території церкви залишилося навіть кладовище, таке ж старовинне, як і сам храм.

З 1983 року церква Святого Духа стала музеєм, філією Івано-Франківського художнього музею. Відвідувачам представлено експозиції іконопису, скульптури та різьблення Галичини XVI – XIX століть. Найцікавішими є ікона «Іоанн Хреститель з житієм», що датується серединою XVI століття, стародруки, дерев’яні скульптури та свічники. Сьогодні церква-музей є частиною музейного комплексу міста Рогатин, який було створено 2004 року.

Церква Різдва Богородиці у Нижньому Вербіжі

Видатна пам’ятка дерев’яної сакральної архітектури у Нижньому Вербіжі (Коломийщина) споруджена в 1756-1808 роках. 

За переказами, в центрі села Нижній Вербіж, на пагорбі, в давнину був чоловічий монастир, який спалили татари. Саме на цьому місці розташовані давні храмові споруди: дзвіниця і церква, які на власні кошти збудував один з місцевих жителів Григір Семенюк. У молодості він був одним з опришків легендарного Олекси Довбуша, але одного дня вирішив покинути побратимів, прихопивши частину скарбів. Вони стали одночасно і причиною, і засобом для будівництва церкви в селі – Семенюк почав будувати храм в спокутування своїх гріхів. Тут же, біля храму, його і поховали після 114 років життя, могила досі збережена. 

Унікальні церкви Прикарпаття, які охороняє ЮНЕСКО ФОТО

П’ятикупольна хрестоподібна церква належить до визнаних шедеврів дерев`яної архітектури Гуцульщини. Перший ярус храму зовні пофарбований у темно-червоний колір з невеликими вкрапленнями білого відтінку біля вікон і бічних зрубів. Над центральним входом збереглося зображення Пресвятої Богородиці. Іконостас – початку XIX століття. П’ять куполів присвячені Ісусові Христу та чотирьом євангелістам. 

Українська православна церква Різдва Пресвятої Богородиці с. Нижній Вербіж  | Підприємства, заклади та установи | Нижньовербізька сільська рада

Огляд споруди дозволяє стверджувати, що це непересічна пам’ятка сакральної архітектури, тому що не поширена у цьому регіоні – на території Івано-Франківщини майже немає п’ятибанних церков, такі храми є більш характерними для Поділля.

Унікальні церкви Прикарпаття, які охороняє ЮНЕСКО ФОТО

У 1990-і роки будівля зазнала реконструкції. Храм дещо втратив свій первозданний вигляд, що особливо помітно в його покритті. Старовинне гонтове покриття на даху і куполах під час реконструкції змінили на карбовану бляху. Втім. ЮНЕСКО закликає повернути храму автентичне ґонтове покриття, адже через бляху псується деревина. Храм належить громаді ПЦУ, але зараз стоїть зачинений, бо поруч збудували нову, велику церкву. 

Унікальні церкви Прикарпаття, які охороняє ЮНЕСКО ФОТО

НОВИНИ НА ЦЮ ТЕМУ

Ігор Василик
Ігор Василик
Журналіст, фрілансер. Закінчив факультет журналістики ЛНУ в 2008 році журналістка, власкор регіональних та центральних ЗМІ. Закінчила Києво-Могилянську академію у 2019 році.
-Реклама-

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

Видалення волосся лазером у Івано-Франківську. Лазерна епіляція у FineLine

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

купити iphone 15 Pro у Львові, ціни в Україні