Навколо міста колись було 12 подібних схованок.
Криївку часів УПА відбудували в туристичній Яремчі. Із-поміж 12 віднайдених повстанських схованок обрали цю, оскільки в районі вона залишалася нерозсекреченою найдовше. Останній бій з енкавеесівцями вояки УПА прийняли там майже 70 років тому – 28 грудня 1952-го.
Про це йшлося в сюжеті ТСН.
Замасковані травою та мохом двері ведуть під землю. Тут – кімната. На перший погляд, ніби звичайна хата. Але конспірація, кажуть, тут понад усе, аби ворог не викрив. Криївку мешканці Яремче облаштували точнісінько так, як це робили упівці у середині минулого століття. Одна з головних умов – поруч має бути джерело.
“Є вода, дренажна система”, – показує керівник відділу туризму Яремчанського міськвиконкому Петро Бабчук.
У стелі – отвори, де була вентиляція. З зовнішньої сторони вона також була замаскована.
Це – криївка-реконструкція. Справжня, повстанська, була неподалік. Витесана у крутій скелі над гірською річкою. З невеликим віконечком, крізь яке проглядалося сусіднє село та дорога. Нині від неї ані сліду не залишилося – знищили чисельні зсуви. Василь Яворський 17-річним хлопцем носив туди упівцям харчі: “То так треба було боком, лежачи, залізати туди в криївку – стоячи не можна було зайти”.
Здавалося б неприступну криївку енкавеесівці таки викрили. Завербували одного з чотирьох повстанців, що 1952 року зимували тут. Той і здав законспіроване місце. Коли оточені упівці зрозуміли, що сили не рівні, самі себе постріляли.
Однак ця криївка прославилася не лише героїчним боєм, але й легендарним коханням. Про нього наречена одного з повстанців Василина Гнип’юк мовчала аж до старості. Родичам наважилася розповісти тільки перед смертю – адже за часи Радянського Союзу теревенити про свої зв’язки з повстанцями було смертельно небезпечно. Коли її коханого вбили, 21-річна дівчина дотримала свого слова перед коханим, заміж не вийшла і пішла в монастир.
Оповиту легендами криївку місцеві мешканці облаштовують своїми силами – з горищ повитягали речі тих часів. Більшістю з них й зараз можна користуватися.
Загалом в околицях Яремче було 12 таких повстанських схованок. Цю відновили першою.