Всесвітня павутина майорить оголошеннями про оформлення водійського посвідчення без навчання в автошколі, екзаменів, водіння «на камеру» і, що головне, зайвих переживань.
Маєш гроші, робиш декілька кліків мишкою – і за три тижні ти водій з новеньким пластиковим документом у руках, пише Галицький кореспондент.
Та чи легально це?
Права для дочки
Яким чином за такий короткий час можна пройти теоретичний курс в автошколі, від’їздити 20 практичних занять з інструктором, відстояти в черзі у сервісний центр, скласти теоретичний та практичний іспити і дочекатись виготовлення пластикового водійського посвідчення?
І увесь цей «аll inclusive» обійдеться у близько 5-6 тисяч гривень. Тобто дешевше, ніж офіційне навчання, середня вартість якого орієнтовно 8 000 гривень. Та ще й час треба витрачати і взагалі – вчитися.
Натрапляємо на акаунт у Фейсбуці, на якому пропонують виготовлення водійських посвідчень. Починаємо спілкування. Наша легенда: батько шукає способи отримання водійського посвідчення для дочки, яка вміє водити автомобіль, але не має необхідного документа.
«Цікавить виготовлення водійського посвідчення, скільки часу це займе і що для цього потрібно», – запитуємо у нашого співрозмовника у Месенджері. Відповідь не забарилася: «Так, виготовляємо. Термін – до 18 робочих днів».
Від нас не вимагають приписки до автошколи і внутрішнього екзамену. Не потрібно фізично приходити й на сам іспит у сервісний центр. Права надішлють «Новою поштою». Для оформлення потрібні тільки фото особистих документів та оплата державного мита у розмірі 209 грн. А ще запевняють, що все це цілком легально.
«Все буде нормально. У комплекті з водійським посвідченням йдуть усі документи про навчання, картка водія, свідоцтво про успішну здачу тестів у сервісному центрі, права будуть видані за місцем приписки», – запевняє співрозмовник.
Обіцяють нам і занесення реєстраційного номера посвідчення у додаток «Дія».
І все це обійдеться лише у 4500 грн. Оплата без завдатку, при отриманні прав.
Нововведення від міністерства
З 17 липня 2020 року українці почали здавати на права по-новому. Щоб отримати водійське посвідчення, як пояснюють нам у сервісному центрі МВС в Івано-Франківську, обов’язково потрібно пройти теоретичне та практичне навчання в автошколі з групою або за індивідуальним графіком, отримати свідоцтво про закінчення навчального закладу.
Після цього звернутись у зручний для себе сервісний центр МВС із такими документами: свідоцтво про закінчення автошколи, паспорт, копія ідентифікаційного коду, дійсна на дату подання документів медична довідка щодо придатності до керування. Свідоцтво про закінчення автошколи формується в електронному вигляді та вноситься закладом самостійно до єдиного реєстру МВС.
Далі учня очікує іспит вже у сервісному центрі. Там приймають його виключно в два етапи з обов’язковою відеофіксацією процесу – як теоретичного, так і практичного.
Без автошколи ніяк
«Є постанова Кабінету Міністрів, у якій чітко прописано процедури навчання і складання іспитів. Ви мусите пройти медичну комісію, отримати медичну довідку. Далі — записатися в автошколу, пройти теоретичну підготовку. Без цього ніяк. Вас мають внести у базу даних як учня автошколи, далі має пройти період з часу подачі заявки на навчання і до його завершення (а це від 10 до 12 тижнів, якщо ми говоримо про категорію В). Далі автошкола видає екзаменаційне свідоцтво. Воно дає право звернутися у будь-який сервісний центр в Україні, де ви складаєте іспит і отримуєте вже водійське посвідчення”, – пояснюють в одній із місцевих автошкіл.
Повноваження школи закінчуються, як тільки було виписане свідоцтво. Людина має право скористатися «Електронним кабінетом водія». Саме він, за логікою творців нової системи, мав би зменшити корупційне посередництво при записі на іспит у сервісний центр.
Кабінет працює, та автошколам поки що ніхто на законодавчому рівні не заборонив супровід своїх учнів до здачі іспитів у сервісному центрі.
“Школа організовує і веде людей, щоб вони не губилися, щоб не було складно з документами”, – продовжують пояснювати.
Процедура ускладнилася
В автошколах не приховують, що процес складання іспитів, та й саме навчання, значно ускладнилися: багато змін та нових вимог до учнів. Для успішного складання іспитів на право керування транспортним засобом мінімальний теоретичний навчальний курс в автошколі становить 100 навчальних годин, а курс із водіння повинен бути не менше 40 годин.
Як розповідають в одній із франківських автошкіл, теоретичний іспит складається з 20 запитань. Допускається не більше двох помилок. У разі, якщо неправильних відповідей більше, екзамен вважається незданим, і учень приходить на повторний іспит через п’ять днів, на шостий.
«Складати теоретичний іспит можна безліч разів. Законом це не обмежено. А ось з практикою складніше — практичний іспит допускається складати тільки три рази. Якщо людина за третім разом не складає практичний іспит, то анулюється навчання в автошколі. Все офіційно. І людина змушена знову йти навчатися в автошколу. Такий порядок зараз на отримання посвідчення водія”, – пояснюють у автошколі.
Такі новації, за логікою профільного міністерства, мали б суттєво зменшити кількість водіїв з мінімальними знаннями Правил дорожнього руху та відсутністю практичних навичок з водіння, а відповідно, знизити аварійність та підвищити культуру водіння.
Відтак, згідно з нововведеннями, водійське посвідчення, отримане в інший спосіб, вочевидь, є липовим.
Попит і черги
Франківка Світлана Тимчук вирішила здавати на права ще наприкінці квітня. Вступила в автошколу. Згідно з графіками, дівчина мала отримати своє водійське посвідчення орієнтовно за два з половиною місяці. Однак склала іспити аж наприкінці вересня.
«Ми склали внутрішній іспит з теорії ще у червні і зараз чекаємо своєї черги, щоб пройти іспит у сервісному центрі. Далі має бути іспит з водіння», – пояснює дівчина.
Таке протермінування, зазначає Світлана, не тільки у її випадку, але і в інших автошколах. Причина – великий попит та карантинні обмеження. Через карантин сервісні центри затримали екзамени, і зараз утворилася черга.
Схеми працюють
Таким зволіканням офіційних структур і користаються охочі підзаробити. Вони оформляють права онлайн та поштою, створюють сайти, на яких можна придбати посвідчення, і на це ведуться та готові йти ті, кому права потрібні на сьогодні, а не на завтра. Ті, хто нервує і ночами недосипає через те, що “не здасть”.
Нині, як пишуть в мережі Інтернет, є низка схем, за якими можна отримати посвідчення на право керувати транспортним засобом без зайвих зусиль.
Вище ми описали схему, яка, скоріш за все, працює взагалі без залучення сервісного центру або з відома окремих осіб. Групи таких шахраїв періодично викривають правоохоронні органи.
Особливість таких водійських посвідчень – їх номерів не може бути в базі, тому тут “покупець” покладається лише на удачу не потрапити в ДТП, бо у такому разі перевірятимуть все.
І якщо б ми повелися, то мали б, вочевидь, на руках гарну дорогу пластикову картку і не більше.
“Посвідчення, яке вам пропонували, є не більше, ніж шматком пластику. Воно точно не занесене у бази даних і ніде не числиться. Це до першої серйозної зустрічі з патрульною поліцією. Часто ними користуються водії, які працюють на транспорті за кордоном”, – розповідають нам у автошколі.
Найпоширеніша схема, про яку, знову ж таки, говорять усі, – домовитись з інструктором в автошколі. На практиці це називається “підстраховка”. Процедура отримання прав нічим не відрізняється від законної, окрім того, що результати іспиту жодної ролі не відіграють. Тобто людина проходить курс навчання, самостійно складає іспит – правила і водіння – в сервісному центрі й отримує водійське посвідчення за будь-якого результату.
А ще є фірми-посередники, які пропонують «юридичний супровід при отриманні посвідчення водія».
Далі є можливість підказки на теоретичному іспиті. Як саме — це вже як домовитеся.
Наш співрозмовник з автошколи не заперечує, що і зараз можна посприяти у складанні іспиту, але це вже складніше і не так масово, як було колись.
Хто відповідальний
Як пояснюють у Головному управлінні національної поліції області, у разі виявлення водія з водійським посвідченням, яке містить ознаки підробки, розпочинається досудове розслідування. Далі — відкривається кримінальне провадження.
Цього року на Прикарпатті за такими фактами розпочато 26 кримінальних проваджень.
У 20 випадках особам вже повідомлено про підозру та скеровано до суду обвинувальні акти.
Щодо покарань у таких випадках, людина, яка використовує завідомо підроблений документ, карається штрафом до 50 неоподаткованих мінімумів або арештом на термін до шести місяців, або ж обмеженням волі на термін до двох років.
Підроблення посвідчення, яке видається чи посвідчується підприємством, установою, нотаріусом чи державним реєстратором, карається штрафом до однієї тисячі неоподаткованих мінімумів або арештом до 6 місяців, або ж обмеженням волі на термін до 5 років.
Найчастіше підроблені водійські посвідчення виявляють у водіїв віком від 18 до 34 років.
Трохи статистики
За інформацією сервісного центру МВС в Івано-Франківську, з початку року видали 3993 посвідчення на право керування транспортним засобом.
У профільній установі наголошують, що посвідчення водія видають виключно сервісні центри. Отримане вперше посвідчення видається терміном на 2 роки. Таке посвідчення водія можливо обміняти на постійне без складання іспитів у разі відсутності або наявності не більше двох адміністративних правопорушень у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху протягом двох років з дати видачі посвідчення. У разі наявності трьох і більше правопорушень – обмін здійснюється після складання теоретичного та практичного іспитів у сервісному центрі МВС.
1constraints