На Прикарпатті масово пересихають криниці. Люди ходять по воду за декілька кілометрів або ж купують її в магазині, пишуть Подробиці.
Чому прикарпатці потерпають від нестачі питної води? – з’ясовувала Жанна Дутчак.
Води нема. Бачите?
Зачерпнути відром води пан Петро вже давно не може. Криниця майже пересохла. Що тільки не робив – і поглиблював, і прочищав – та води більше не стало.
Петро Вернигора, житель села Старий Лисець:
Стає на те, щоб посуду помити, стає, щоб їсти наготовити, о тако. Це є проблема, але то не тільки в мене, одна друга третя крайні хати начебто там і потічок, а води немає.
А для пиття – воду родина вже давно возить із сусіднього села… За чотири кілометри.
Петро Вернигора, житель села Старий Лисець:
Це проста вода, яку ми привозимо із Підлісся, гарне джерело. Тому ми їздимо і беремо, аби пити.
Пані Галина так далеко ходити – не може. З чоловіком мають інвалідність. Тож воду – купують у магазині.
О це така у нас криниця. Ситуація така, як і у сусідів, також критична. Можна відром зачерпнути, ну дуже вода грязна, з намулом, з піском.
Пересихати криниці в Старому Лисці почали близько шести років тому. І це при тому, що через село протікає річка.
Стоїть от відро, стікає вода дощова, ми економимо для таких технічних – полити вазони, помити взуття, економимо навіть цю воду. Жодна капля не пропадає.
Але це проблеми не вирішує, нарікають селяни. Кажуть, вихід – централізоване водопостачання.
У селищній раді кажуть: дефіцит води у громаді справді є, але ситуація поки що не критична. І сподіваються на дощі. А от щодо водогону, то його планували зробити ще одинадцять років тому, каже голова ОТГ. Сільська рада тоді навіть виграла міжнародний гранд.
Анатолій Лущак, селищний голова Лисецької ОТГ:
Люди в більшості відмовились від проєкту Деспро, де швейцарський проєкт мав нам допомогти по будівництву. Але на той момент не було такої проблеми.
Експерти ж кажуть – нестача води не лише у Старому Лисці, а й по всьому Прикарпатті. Бо різко впав рівень ґрунтових вод. Причин тому багато. Серед головних – нерівномірність та недостатня кількість опадів. У деяких районах дощів не було з липня.
Володимир Фригович, начальник Івано-франківського обласного центру з гідрометеорології:
Якщо у нас випадають опади, то вони випадають локально. А не так, як ми привикли, що вони би мало накрити територію області. Вони різко впали, і різко випарувалися. І різко зійшли.
Тож висихають не лише криниці, а й річки. У центрі гідрометеорології фіксують критично низький рівень води практично на всіх річках Прикарпаття. А синоптики кажуть – дощів і далі не варто очікувати – принаймні на найближчий тиждень їх не прогнозують.
2copenhagen