У Франківську покажуть унікальний фільм про західноукраїнських авангардистів
Диван на коліщатках в темній вітальні

У Франківську покажуть унікальний фільм про західноукраїнських авангардистів

Автор: Влада Гнатів
28/12/2021 17:04
-Реклама
-Реклама
Будівництво шостого етапу в житловому районі.
-Реклама
-Реклама
Готелі Reikartz і контакти, Україна
-Реклама
Азов

В останній день роботи виставки “Ревізіоністський синдром”, яка актуалізує тему західно-українського модернізму в міжвоєнному Станіславові, в ратуші покажуть унікальний фільм “Сюрреалісти зі Львова” / “Nadrealiści ze Lwowa”.  Показ відбудеться 29 грудня, о 15:30.

Цей 20-хвилинний фільм наданий наданий львівським медіа архівом Центру міської історії. Фільм розповідає про мистецьку групу “artes”, яка дотепер залишається маловідомою сторінкою мистецтва України. Група була заснована у Львові наприкінці 1929-го року, після повернення молодих і радикально налаштованих львівських митців з навчання у Модерній Академії Фернана Леже та інших європейських осередках.

Об’єднання включало митців різних спільнот Львова — поляків, євреїв, українців, а його виникнення і діяльність була пов’язана зі світовими мистецькими центрами — передусім Парижем. У різні періоди з групою artes були пов’язані, зокрема, Отто Ган, Генрик Штренґ, Єжи Яніш, Людвік Ліллє, Александер Кшивоблоцький, Роман Сельський, Марґіт Райх-Сельська, Тадеуш Войцеховський, Павло Ковжун, Анджей Пронашко та інші митці. Молоді художники-авангардисти надихались міським фольклором та кітчем, а разом з тим були знайомі з найновішими тенденціями світового мистецтва.

Фільм буде показаний мовою оригіналу (польською мовою), адже він був створений польським режисером Войцехом Грабовським.

В рамках показу можна буде ознайомитися з публікацією «Об’єднання Митців “artes” (1929-1935) та інші історії львівського модернізму» – ґрунтовною монографією Пйотра Лукашевича, яка була перекладена Андрієм Бояровим та видана українською в 2021 році. Лімітований тираж книги до Франківська також доправив львівський Центр міської історії.

Після показу фільму куратори “Ревізіоністського синдрому” Нікіта Кадан та Юрій Андрухович проведуть фінальну екскурсію виставкою та закриють її. Наступного року організатори планують показати виставку в інших містах України, а цього разу щиро дякують Андрію Боярову за наукові консультації та надання фільму для виставки.

Виставка “Ревізіоністський синдром” організована галереєю “Асортиментна кімната” та агенцією “proto produkciia” за підтримки громадського ресторану Urban Space 100, програми Малих Ґрантів Теплого міста, Urban Space Radio, Івано-Франківського краєзнавчого музею, поліграфії Друкарка, Центру польської культури та європейського діалогу та низки приватних меценатів.