Український та російський режисер, продюсер та медіаменеджер Олександр Роднянський опублікував пояснення соціального антрополога Олександри Архипової, чому військові РФ, вламуючись у будинки українців, крадуть не лише техніку, а й спідню білизну. І справа тут не лише у злиднях.
У Instagram Роднянський опублікував фото офіцера російської армії Коваленка Євгена Євгеновича. Він вкрав із Бучі та міст під Києвом 440 кг майна: інструменти, музичні колонки, стіл, намет та багато іншого. У рідне місто Рубцовськ (Алтайський край) мародер відправив 17 посилок (щоб подивитися фото, доскрольте до кінця сторінки).
Режисер також опублікував приблизний діалог російського солдата з матір’ю. Під час розмови вона просить у нього вкрасти блендер.
“Російський солдат дзвонить з України матері додому:
– Мамо, я в Україні. Стріляють, страшно, ховаюсь у хаті, тут така м’ясорубка.
– М’ясорубки не треба, візьми краще блендер!” – описав діалог російського військового з матір’ю.
Він навів пояснення соціального антрополога Олександри Архипової, яка розповіла, що керує такими особистостями. Вона раніше писала, що кричуща бідність російських регіонів не єдина причина мародерства.
“Воно (мародерство, – ред.) має ще одну властивість – воно часто абсолютно безглузде (і дуже масштабно). 18 кг чужого поношеного жіночого одягу. Колись я прочитала про експеримент. Людей запрошували брати участь в опитуванні, але при цьому їх спеціально займали безглуздими дратівливими діями. При цьому одна група чекала в роздратуванні у кімнаті, де лежали всякі безкоштовні копійчані печива, ручки, календарі, а другі були без цього. Потім їх запитали, як вони оцінюють проведений час. Перші, які набрали халявних печива та ручок, оцінювали свої дії як усвідомленіші, ніж другі. І ось війна, з ким і за що воюємо, не дуже зрозуміло, а тут є проста дія – взяти річ, яка може знадобитися. “Візьми доньці комп’ютер, для школи знадобиться”. У мене стріляли, танк спалили, що робити далі – страшно і незрозуміло, і ось вона – нагорода за мій страх та моє приниження. Чийсь телефон. І я вже щось здобув, і життя стає більш усвідомленішим, у ньому з’являється завдання та мета“, – писала Архипова.
Соціальний антрополог вважає, що гальма в цій ситуації легше відпустити тому, що часто це майно розташоване вже в покинутому будинку або квартирі. Російський солдат вважає, “якщо я не візьму, то хтось інший візьме”.
“Звучить переконливо. Але не всі з цим згодні. СДЕК відмовилася приймати до відправки посилки з товарами, якщо відправник не може підтвердити право власності на них, наприклад, надавши касовий чек з магазину. Про це свідчить наказ генерального директора Леоніда Гольдорта від 5 квітня, який опинився у розпорядженні “Медузи“, – розповів Родянський.