Апокаліпсиси останніх років перевернули наші життя з ніг на голову. І змусили замислитися над тим, у що вкладати заощадження. Про те, які ризики чекають на інвестора криптовалюти нам розповіли експерти фінансового сервісу, який видає позики у режимі 24/7, детальніше на MyCredit.
Що таке криптовалюта?
Криптовалюта — це, певною мірою, цифрові гроші. Інформація про них ведеться у вигляді комп’ютерних кодів.
Це наймолодша валюта у світі. Її винайшли у 2009 році. Найпершою з криптовалют став Bitcoin, він же — і найвідоміша. З того часу з’явилися й інші криптовалюти, відомі, здебільшого, у вузьких колах фінансистів та любителів-поціновувачів.
Нині криптовалюти стрімко розвиваються і є діючою альтернативою традиційним платіжним системам. В Америці та країнах західної Європи банкомати для транзакцій криптовалютами ростуть, як гриби після дощу. В Україні продати та купити криптовалюти можна через інтернет. Біткойнами, наприклад, можна розрахуватися за авіапослуги. Щоправда, лише в окремих авіакомпаніях. Також їх приймають деякі інтернет-магазини.
У чому ж переваги криптовалют?
- Легкий старт. Інвестором може стати навіть школяр. Поки що відсутні будь-які обмеження, навіть вікові. Все, що потрібно — гаджет і доступ до інтернету. Скачуєте програму “Клієнт Bitcoin”, вона створює унікальну адресу вашого електронного гаманця. Власне, і все — можна отримувати і відправляти криптокошти.
- Швидкість транзакцій. переводи коштів тут миттєві, адже відбуваються напряму, без банків-кореспондентів.
- Безпечність. Людський фактор, а отже і помилки при операціях з криптовалютою — виключені. Лише штучний інтелект, алгоритми, математика, які ніколи не помиляються.
Ризики інвестора та недоліки криптовалют:
- Немає ключа — немає й грошей. Електронний ключ можна загубити. Наприклад, випадково видаливши з компютера відповідний файл. Або зламається жорсткий диск, на якому вони зберігалися. Або зловмисники викрадуть смартфон і зчитають з нього всю інформацію… Щоб цьому запобігти, тримайте файл із доступом до свого електронного гаманця не лише на жорсткому диску, а й на флешці. Її тримайте у надійному місці. І не забувайте ставити надійні паролі.
- Відсутність гарантій. Традиційні гроші гарантовані державними активами. Криптовалюти — ні.
- Кібер-злочинці не сплять. Хакери можуть зламати чи не будь-який сайт. Найбільша досі кража криптовалюти відбулася у 2016 році, коли пірати зламали біржу Bitfinex. Тоді було викрадено майже 120 000 BTC. А це, на хвилинку, близько 72 000 000 $ США.
- Шахраї також “в темі”. Найпоширеніший спосіб шахрайства — фішинг. Так називають викрадення персональних даних користувача в інтернеті. В соцмережах чи на електронну адресу зловмисники кидають посилання. Якщо користувач по ньому переходить, може встановити на свій гаджет небезпечний вірус, який скопіює усі паролі та доступи. Тож ніколи не встановлюйте програми з неперевірених джерел і не переходьте за сумнівними посиланнями.
- Неможливість відмінити транзакцію та відсутність посередників. Це є одночасно і плюсом і мінусом таких угод.
- Значні коливання вартості. Передбачити, в який бік стрибне ціна криптовалюти — майже неможливо. А ціна питання — тисячі доларів.
- Невизначеність щодо оподаткування. У світі різне до криптовалют. В одних країнах вони вважаються активом, у інших — ні.
У будь-якому разі, криптовалюта — це вибір азартних людей. Якщо ви не готові до високого ризику, краще інвестувати у щось інше. Адже гарантій у цьому бізнесі — жодних. Тут можна як швидко розбагатіти, так і втратити значну частину заощаджень.