У 2022 році в Івано-Франківську зросли ціни на продукти для борщу, коли порівнювати з минулим роком.
Зокрема вартість буряка цьогоріч — від 20 грн за кілограм, цибулі, моркви та капусти — від 30 грн. Подорожчали також часник, сметана, сало і м’ясо.
Щоб докладніше дізнатися про збільшення вартості продуктів, причину здорожчання і те, як ріст цін вплинув на кількість покупців, кореспондентка Суспільного поспілкувалася з продавчинями центрального ринку міста, покупцями та аналітикинею Ольгою Мозговою, передає Правда.іф.
Фото: Суспільне Івано-Франківськ
Що кажуть продавчині і покупці
Марія, яка торгує на ринку городиною з власних теплиць каже, що таких високих цін на овочі за час роботи не пам’ятає.
“Капуста була дешевша — 4 гривні, а зараз — 35, тому що люди не садили багато. Зараз витрати дорогі: все треба посадити, підживити, полити. Часничок так само дорогий — 80-100 грн за кілограм”, — розповідає жінка.
Цьогоріч зросли ціни і на м’ясо. Продавчиня Любов, яка торгує на ринку понад 20 років, каже, що м’ясо в неї стали купувати рідше, а ціни на них, у порівнянні з минулим роком, зросли на понад 20%.
“Минулого року можна було купити таку грудинку свинну, гарні м’ясні свинні ребра за 75-90 гривень. А цьогоріч подорожчало — від 100 до 120 грн. Торгівля впала у порівнянні з 2021 роком”, — каже продавчиня.
Один із продуктів на прилавку жінки, який суттєво не здорожчав, це — сало. Зі слів Любові, його ціна тримається на тому самому рівні, що й минулого року — від 50 до 80 грн за кілограм.
“Кажуть, що багато ферм розбомбили, тому нестача м’яса. Піднімаємо ціну не ми, а ті, хто вирощують. Якщо минулого року бита вага була від 75 до 82 грн, то тепер маємо — 102 грн”, — розповідає Любов.
Здорожчала і сметана. На прилавках центрального ринку літр коштує орієнтовно 100 грн, що на 20 грн більше, ніж 2021 року.
“Дощу немає, вигоріла трава, ще й війна до того. Покупців небагато. Кому треба, той і бере, але вже багато не беруть. Наприклад, ресторани чи кафе зараз беруть менше — десь наполовину”, — говорить продавчиня Наталія.
На прилавках центрального ринку літр сметани коштує орієнтовно 100 грн, каже Наталія.
Про те, що продукти подорожчали, кажуть і покупці на ринку.
“Усе подорожчало — картопля, той бурячок бідний, капусточка. Все дороге, що зробиш. Вигоріло — нема. Курочка зрівнялася зі свининою ще більше. Що зробимо, що так сталося у цьому році”, — каже Стефанія.
Що каже експертка
Подорожчання продуктів пов’язане з тим, що зараз українці переважно споживають ранні овочі, ціна на які значно вища, ніж на сезонні, розповіла в етері Суспільного аналітикиня Ольга Мозгова.
“Є надія на те, що з початком активного збору урожаю ціни на овочі все-таки падатимуть і борщовий набір здешевшає. Ми вже спостерігаємо, що на оптових ринках ціна на овочі знизилася: на картоплю — десь на 10-15%, на буряки — на 10%. Лише на моркву ціни майже не впали”, — розповідає Ольга Мозгова.
З її слів, дефіциту овочів в Україні не буде, бо в окремих регіонах їх почали вирощувати більше. Щоправда, дорогими й надалі залишатимуться помідори. Ціна на них майже не зміниться.