У класах та в укриттях: як пройшов перший місяць навчання у франківських школах
Диван на коліщатках в темній вітальні

У класах та в укриттях: як пройшов перший місяць навчання у франківських школах

Автор: Ігор Василик
03/10/2022 11:45
-Реклама
-Реклама
Будівництво шостого етапу в житловому районі.
-Реклама
-Реклама
Зимовий житловий комплекс, вибір квартир
-Реклама
Азов

Пройшов місяць навчання у новому навчальному році. Вперше з початку повномасштабної війни багато дітей навчаються у шкільних класах.

Тим часом деякі батьки надають перевагу онлайн навчанню, пише Репортер.

Як франківські школярі уже місяць навчаються онлайн

«Червона калина» у підвалі

Івано-Франківський ліцей № 5 – один із закладів, який навчає дітей наживо. Поки що уроки відвідують 1-7 класи, з понеділка до них приєднаються ще й восьмикласники.

Ми почали залучати учнів до офлайн навчання поетапно: спочатку вийшли перші класи, потім другі й так далі, – розповідає директор ліцею № 5 Ярослав Олексин. – З наступного тижня залишаться тільки три паралелі, які ми не можемо забезпечити місцями для укриття на випадок сирени. Чи вийдуть вони на офлайн навчання, поки сказати не можу. Бо решта місць в укритті, які б можна було звільнити та обладнати, потребують величезних коштів.

Як франківські школярі уже місяць навчаються онлайн
Повністю в очній формі у Франківську працюють сім шкіл, решта чергують онлайн і офлайн

Будівля ліцею ще австрійська, з міцними стінами. Тож, розповідає директор, тут дітям безпечніше, ніж у сховищах, які є у багатьох житлових будинках. Укриття розташоване у підвалі, там стоять стільці, є біотуалет, питна вода, аптечка.

Коли звучить сигнал тривоги, всі класи спускаються в укриття своїми маршрутами. Кожен клас має своє місце. На щастя, цього місяця сирена була тільки одного разу. Я зайшов у підвал – діти співають «Червону калину», всі спокійні, – каже Ярослав Олексин. – Ми намагалися, щоб учні звикли. Перші два тижні проводили тренування з початковою школою, аби вони не боялися в укритті. У нас є сирена у ліцеї, але ми її поки не включали, щоб діти не реагували надто емоційно.

За словами директора, влітку для батьків проводили опитування, який формат навчання вони обирають. Тоді значна більшість обрала дистанційне навчання. Та наприкінці серпня, коли батьків запросили на збори й показали укриття, думка кардинально змінилася.

Таких, що категорично проти навчати офлайн, немає, – розповідає керівник ліцею. –  Важливо комунікувати з батьками, показувати їм укриття. Звичайно, умови не ідеальні, але нормальні. Є туалети, збережений температурний режим.

Укриття в ліцеї № 5 – міцне й відповідає нормам

У школі більший контроль

Донька франківки Ірини Ілійчук навчається у початковій школі. Заклад має бомбосховище, тому тут прийняли рішення навчати дітей офлайн.

Була повітряна тривога, діти спускалися в укриття, – розповідає Ірина Ілійчук. –Я живу близько, тож одразу бігла забирати доньку додому. Залишати її трохи страшно. Але у школі ставляться до цього дуже відповідально. Дітей віддають тільки в руки батькам, з підписом. Учні мають з собою тривожні рюкзачки з перекусом, водою, бейджики з прізвищем і номером телефону батьків.

За словами Ірини Ілійчук, перший тиждень клас її доньки навчався онлайн, і дівчинці було важко сидіти довго перед ґаджетами.

Я бачила, що інколи вона боїться відповідати, хвилюється, що скаже щось неправильно. У школі зовсім інакше, – говорить жінка. – Не скажу, що моя дитина дуже любить ходити до школи, але, якщо обирати, то вона точно за офлайн навчання.

А от Мар’яна Вершиніна розповідає, що її син навчається на змішаній формі: три тижні онлайн, один офлайн. І вона зовсім не задоволена таким форматом.

За словами батьків, діти без проблем спускаються в укриття під час сирени

Я їду на роботу вранці, син залишається сам удома. Він не завжди підключається до уроків, не завжди виконує вчасно домашнє завдання. Деякі вчителі теж не відповідально виконують свою роботу. Тому це все дуже складно, – каже Мар’яна Вершиніна. – Звісно, я б хотіла, щоб він постійно ходив до школи. Так є більший контроль.

За словами франківки, ходити в укриття під час тривоги для її сина не проблема, адже він уже дорослий і самостійний.

Вони йшли в укриття один раз. Син казав, що все було добре, – говорить Мар’яна Вершиніна. – Йому уже 13 років, він добре знає, де укриття. З дорослими дітьми проблем немає. Зараз, на щастя, тривоги не часто й не тривають довго.

Наживо та через ноутбук

За словами директорки франківського департаменту освіти і науки Вікторії Дротянко, зараз у громаді майже всі школи працюють і навчають деякі класи онлайн, деякі офлайн, залежно від рішення батьків. Виняток – ліцей № 10, учні якого поки відвідують уроки у ліцеї № 25.

У ліцеї № 10 немає підвалу, вікна розміром по п’ять квадратів, – каже Вікторія Дротянко. – Закласти блоками їх не виходить, бо тоді ці кімнати уже не можна використовувати як класи. Тому, думаємо ставити віконниці, які будуть закривати вікна. Для цього потрібні великі кошти. Але, тим не менш, ми працюємо над тим, щоб відкрити і цей ліцей.

За словами директорки департаменту, до зими школи готові, з опаленням проблем немає. За літо замінили систему опалення в ліцеї № 3, яка була дуже стара. Коли буде рішення про запуск опалювального сезону, одразу включать батареї у школах, які на централізованому опаленні.

Багато школярів Франківська навчаються у змішаній формі

Тим часом більшість закладів намагається узгодити навчання для учнів у класах і тих, хто не може прийти на урок. За словами Ярослава Олексина, в ліцеї № 5 у кожному класі є до восьми дітей, які перебувають за кордоном. Їх підключають до уроків онлайн. А з тими, хто вже навчається у школах інших країн або ж яким часовий пояс не дозволяє бути присутніми на уроках в Україні, працюють індивідуально.

Йдеться не лише про бажання вчителя, а й про технічні можливості, – каже директор ліцею. – Щоб проводити одночасно урок для 25 учнів і трьох дистанційно, недостатньо просто поставити ноутбук. Бо тоді учитель має бути у статичному положенні, інакше потрібне спеціальне обладнання, щоб за ним рухалася камера. Дитина щось не почула, вчитель відволікається. Це не так просто, як здається.

За словами Ярослава Олексина, в їхньому ліцеї намагаються знайти рішення, щоб звести до мінімуму недоліки змішаної форми навчання – бо з викликами війни доводиться боротись.

Авторка: Ольга Романська