Поколіннями мешканці Українських Карпат живуть поруч з дикою природою. Таке сусідство забезпечує людям дім, роботу та їжу. Та часом воно може закінчуватися конфліктами з дикими тваринами, а саме з ведмедями, рисями та вовками, які населяють карпатські ліси.
Хижаків приваблює можливість легко вполювати свійську тварину чи розорити беззахисну пасіку. А господарі за таку шкоду, буває, готові братися за зброю, пише Галка.
Здогадуєтесь чому ґражди називають гуцульською садибою-фортецею? Бо усі житлові та господарські приміщення у цьому дерев’яному домі знаходяться наче всередині, захищені високою, суцільною огорожею. Здебільшого ґражди будували у горах чи долинах, де на відстані декількох кілометрів навколо могло не бути жодного сусіда — лише дика природа. Основне завдання ґражди — надійно захищати своїх мешканців, як людей, так і свійських тварин від розбійників, суворих погодних умов і диких звірів. Зокрема, її високі суцільні стіни не дозволяли хижакам (ведмедям, вовкам та рисям) прослизнути всередину хліва, щоби вполювати худобу. А самі господарі могли постійно пильнувати усе, що відбувалося поруч у хлівах, які облаштовували впритул до стін житла.
Побачити справжню ґражду можна і сьогодні, та більшість з них є експонатами музеїв.
Нам відомо лише про одну збережену ґражду біля гори Ігрець, у Верховинському районі, Івано-Франківської області. Тут досі живе, господарює та виготовляє бриндзю родина Любові Марусяк.
Вона поділилася історією своєї столітньої “фортеці” та розповіла про диких сусідів, які живуть поруч з нею. Мешканці Українських Карпат володіють глибокими традиціями співжиття з дикою природою. Ґра́жда — одна з них.
Сьогодні у Карпатах завдяки WWF-Україна господарі починають використовувати сучасні інструменти співжиття — електричні огорожі. У 2018-22 роках WWF-Україна роздали 34 комплекти електричних огорож для захисту ферм і пасік у Карпатах, а експерти фонду провели навчання на тему можливостей інструментів співжиття і протидію конфліктам для фермерів та зацікавлених сторін. Співжиття людей і великих хижаків в Українських Карпатах можливе!
Відео створено WWF-Україна у межах проєкту LIFE EuroLargeCarnivores “Життя великим хижакам”.