Останнім часом в індивідуальному будівництві переважають 2-3 поверхові будівлі. Такі великі будинки не обійдуться без міжповерхових сходів, конструкція яких має бути функціональною, міцною та довговічною. Часто такі сходи виготовляються з дерева, вони чудово вписуються в будь-який інтер’єр і є досить безпечними та довговічними виробами.
Основні поради у процесі вибору
Сходи в будинку виконують основну функцію – пересування господарів дома та присутніх людей між поверхами. Тому вони мають відповідати таким вимогам:
- бути безпечними;
- зручним для всіх мешканців;
- гармонійно вписуватись в інтер’єр.
Що стосується безпеки, то дерев’яні сходи повинні відповідати вимогам БНіП (будівельним нормам та правилам). Звичайно, купуючи готові сходи, споживач покладається на сумлінне виконання їх виробником і більше приділяє увагу наступним показникам:
- розміру;
- зручності переміщення для всіх мешканців;
- стилю;
- дизайну.
Типи сходів із дерева
Сходи з дерева бувають різні за конструкцією та стилем. В першу чергу визначаємося з конструкцією, потім вибираємо виріб, що підходить по дизайну та стилю. Головне, щоби подобалося всім домочадцям.
За конструкцією
Залежно від розміру приміщення, його дизайну та смаку дерев’яні сходи можуть мати різну конструкцію:
- Маршова. Найбільш проста конструкція, що відмінно підходить сім’ям з маленькими дітьми та літнім людям. Для встановлення вимагає досить багато місця, але цей недолік можна перетворити на перевагу, обладнавши під сходами комору. Бувають
1-2-3 маршові сходи. - Гвинтова. Передбачає розташування сходів по спіралі, займає мало місця в будинку та надає креативу приміщенню. Відмінно підходить для невеликих будинків чи дач. Такий тип сходів погано підходить для людей похилого віку.
- Гусячий крок. Використовується для підйому на горіщще або спуску до підвалу, займає мало місця в будинку. Особливістю є неоднакова ширина сходинок та їх розташування у шаховому порядку. Не так просто пристосується до підйому та спуску по ній, але це вносить особливу інтригу до приміщення.
За стилем
Сходи — помітний акцент дизайну в будинку, виконані вони можуть бути в тому ж стилі, що і все приміщення. Дерев’яні сходи виконують в таких стилях:
- Класичний. Має суворі симетричні форми, солідні на вигляд, що вписуються в будь-який інтер’єр. Такі сходи можуть бути додатково декоровані різьбленими елементами, що надають краси та легкості виготовлення. Можуть не мати прикрас, натякаючи на мінімалізм або мати елементи в стилі неокласицизму.
- Вікторіанський. Такий стиль підходить для розкішних будинків, наповнених дорогими меблями, картинами, гарними люстрами та шторами. Сходи мають багато різьблених елементів, ліпнину, перила прикрашають різними шарами та фігурками. Дерево також вибирають дороге, наприклад, дуб.
- Кантрі. Підходить для заміського будинку, має масивний вигляд, трохи грубий і недбалий. Такі сходи оздоблюють фігурками ручної роботи з дерева.
- Модерн. Сучасний стиль приміщення, що дозволяє комбінувати різні матеріали, вибирати сміливі рішення. Дерев’яні сходи у такому стилі прикрашають геометричними фігурами, а прикраси можуть імітувати рослинність. Конструкція сходів може поєднувати різні породи дерева.
Який матеріал краще вибрати?
Сходи для будинку можуть бути виготовлені з металу, скла, каменю, дерева. Кожен матеріал підходить до певного типу інтер’єру, але найчастіше виготовляють саме дерев’яні сходи. Пояснюється це універсальністю конструкції та естетичним зовнішнім виглядом. Однак при виборі сходів з дерева потрібно звертати увагу не тільки на стиль, а й на якість матеріалу, не кожна деревина підходить. Найчастіше для виготовлення сходів використовуються:
- Дуб. Вибирається досить часто для виготовлення сходів, оскільки це твердий та стійкий до механічного пошкодження матеріал. Поставляється дуб у широкій кольоровій гамі, тому неважко буде вибрати відповідний до інтер’єру колір. Сходи з дуба надовго збережуть свій гарний зовнішній вигляд, але коштують досить дорого.
- Бук. Твердий матеріал, що добре піддається обробці, має хороші експлуатаційні властивості та невисоку вартість. За допомогою обробки спеціальними лаками імітується під дорожчі породи.
- Ясен. По твердості не поступається дубу, крім того, це еластична деревина, тому мало схильна до механічних впливів. Вона має гарну текстуру та світлі відтінки.
- Черешня. Міцна і тверда деревина, що має червоний відтінок у виробі. Якщо ви хочете надати своєму приміщенню екзотичного вигляду, слід вибрати черешню.
Також для виготовлення сходів використовуються екзотичні породи дерев, що мають високу жорсткість та щільність. Це американський горіх, бразильський кедр, венге, червоне дерево.
Вважається, що не дуже підходять для виготовлення сходів сосна, клен, береза через м’якість або погану водостійкість. Однак виробники часто пропонують вироби із цієї деревини. Вироби можна експлуатувати, якщо вони належним чином оброблені захисними лаками. Звичайно, довговічність таких сходів менша і їх не можна ставити в приміщеннях, де їх експлуатуватимуть надто інтенсивно.
Принципи вибору місця для сходів
Зазвичай сходи в будинку встановлюються у передпокої. Їх розмір та конструкція вибирається залежно від фізичного простору приміщення. Дизайн сходів вибирається відповідним до стилю передпокою. Іноді сходи можуть встановлюватися прямо у вітальні. Якщо вони займають дуже багато місця, то простір під ними облаштують з користю. Це можуть бути полиці для книг, квітів, декорацій з картинами чи мозаїкою.
Де замовити якісні сходи?
Замовити якісні сходи із встановленням ви можете на офіційних сайтах розробників продукції. У професіоналів доступні всі види дерев’яних сходів, можна заказати, як серійну модель, так і індивідуальну. А також можна замовити їх встановлення у будинку. Ви отримуєте оперативний монтаж та гарантію від виробника.
При необхідності виконуються додаткові роботи:
- Зміна габаритів отвору на другий поверх;
- Фарбування сходів у будь-який відтінок.
Всі необхідні роботи узгоджуються на етапі замовлення, зробити яке ви можете, скориставшись контактами на сайті виробника.
Ціна — що важливо знати
Ціна на дерев’яні сходи в будинок може бути визначальною, але економити не варто, тому що від якості товару залежить безпека та термін експлуатації виробу. Хороші якісні дерев’яні сходи коштують від 120 000 грн, а їх монтаж обійдеться користувачеві 7—12 000 грн. Якщо ви хочете ексклюзивний дизайн, дорогу породу дерева, то вартість буде ще вищою, але це гарантія тривалої та безпечної експлуатації сходів.