У 201 батальйоні нещодавно відбулось присвоєння первинних сержантських звань командиром цього батальйону, під час якого сержанти прийняли урочисту присягу, повідомляє своїх читачів інформаційний ресурс Правда іф, із посиланням на прес-службу 102-ї окремої бригади Сил територіальної оборони ЗСУ.
На заході був присутній головний сержант 102 бригади Андрій Малєєв, якому ми задали декілька питань про сержантський корпус та його роль в сучасній українській армії.
1. Чому сержантський корпус такий важливий для нашої армії?
Щоб відповідати викликам часу та ефективно виконувати бойові завдання нам потрібно змінити модель управління військами. Процес реформування збройних сил триває, але ще не завершений. Без цього армія не зможе бути на рівні армій НАТО. Залишки практик старої радянсько-московської моделі управління перешкоджають ефективному бойовому застосуванню військ. Одним з завдань реформи є піднесення ролі сержанта, формування професійного сержантського корпусу, делегування офіцерами певної частини завдань сержантам. Саме така модель управління діє в американській, британській та будь-якій іншій розвиненій армії.
2. Яке місце та роль сержанта в управлінській вертикалі?
Сержантський склад грає ключову роль у боєздатності. Сержант — це лідер для солдатів, зразок для підлеглих, помічник офіцерів.
Офіцер – це той, хто говорить ЩО треба зробити, він відповідає за тактичне, оперативне, стратегічне планування, за постановку бойових завдань, за зв’язок з вищим командуванням. Рядовий повинен виконати те, що сказав офіцер. Сержант – це той, хто відповідає за те, яким чином, за допомогою яких ресурсів це завдання буде виконано. Сержант є ключовою фігурою в цій моделі управління, оскільки без нього неможливо буде виконати завдання так, як його планує офіцер. Крім того, варто зазначити, що сержант забезпечує оцінку обстановки (assessment) та зворотній зв’язок (feedback) – ті функції, які дуже розвинені в арміях НАТО і без яких неможливе ефективне виконання бойових завдань в сучасній армії. Саме ці функції відсутні в радянсько-московському типі армії, і ми бачим який результат – російські офіцери гинуть сотнями на передовій, за підтвердженими даними вбито 10 російських генералів, а за деякими непідтвердженими – біля 20. Роль сержантів є ключовою і, мабуть, 70% управлінської роботи у військах виконується сержантами.
3. Який розподіл обов’язків між сержантами та офіцерами?
Командир підрозділу, офіцер, визначає усі завдання підрозділу, але організацію виконання завдань покладено на сержантів підрозділу. Для цього введено інститут головного сержанта, який статутом визначений як помічник командира. В мирний і воєнний час головний сержант відповідає за інформування командира про те, що відбувається у підрозділі, про несення служби всім солдатським та сержантським складом, про підготовку, морально-психологічний стан у підрозділі, він є прямим начальником для рядового та сержантського складу. Головний сержант повинен бути поінформований про обстановку, в якій діє підрозділ і доводити до особового складу рішення командира, бути його вухами та очима у підрозділі, забезпечувати виконання цих рішень на місці. Головний сержант доповідає командиру, яким чином виконуються завдання, в якому стані знаходиться підрозділ. Він є прямим начальником для усього сержантського складу підрозділу.
4. Які основоположні документи визначають функції сержантського складу?
Перш за все – це статути Збройних сил України, але крім них є Методичні рекомендації, які були розроблені командуванням ЗСУ. Ці Методичні рекомендації чітко визначають, яким чином треба використовувати посаду головного сержанта. Вони є підзаконним нормативним актом і не можуть суперечити статутам, вони їх розширюють, тлумачать і деталізують.
5. Яке навчання повинен пройти солдат, якому присвоюють сержантське звання і який механізм присвоєння звань?
Навчання в бригаді проводяться регулярно зусиллями офіцерів, які відповідальні за цю найважливішу ділянку підготовки військ. Так само регулярно проводяться спеціальні навчання у відповідних навчально-тренувальних центрах, які організовані вищими органами управління. Але під час війни обстановка диктує швидкі рішення в умовах крайньої необхідності. Часто обов’язки сержанта під час бою починають виконувати рядові. Життя саме висуває природніх лідерів на командні посади. І тому не завжди є обов’язковим перед призначенням на посаду проходити навчання – іноді його просто ніколи проходити. Нерідко буває і так, що військовослужбовець зі званням сержанта в бойовій обстановці не справляється з посадою. У нас є чітка і однозначна позиція командування бригади – сержантські посади повинні обіймати тільки ті особи, що проявили належний рівень компетентності, виражені лідерські якості й користуються авторитетом та повагою серед особового складу відповідного підрозділу. Звання можуть присвоїти і пізніше, свідками чого ми були у 201 батальйоні, командир якого приділяє належну увагу формуванню сержантського корпусу. Така позиція може бути прикладом і для інших, слугувати стандартом ставлення офіцерів до місця і ролі сержантів в організаційному механізмі підрозділу.
6. Чи може сержант стати офіцером і які є для цього вимоги?
Так, може. Але для цього він повинен відповідати певним кваліфікаційним вимогам. По-перше, мати відповідний інтелектуально-вольовий і лідерський потенціал. Іноді, слід визнати, особа не може за цим критерієм перейти на більш високий управлінський рівень. По-друге, обов’язковою формальною вимогою є наявність вищої освіти і відповідна загальна та спеціальна ерудиція, належна фахова компетенція. По-третє, претендент повинен мати бездоганну репутацію і відповідні морально ділові якості.
7. Курси лідерства сержантського складу?
В Україні існують курси лідерства, які повинні проходити сержанти. Ці курси проводяться відповідно до стандартів НАТО і спрямовані на виховання лідерських якостей у військовослужбовців, уміння керувати колективом, уміння приймати рішення у критичних ситуаціях.
8. Соціальне забезпечення сержантів, зарплата?
Гарантії та види соціального забезпечення сержантів визначаються відповідним законодавством. Воно має певні особливості, які стосуються розміру грошового та речового забезпечення. Решта, наскільки я в курсі, є таким, як і у решти категорій військовослужбовців.