25 квітня 2023 року в Івано-Франківську презентували ґендерний профіль громади. Це — результати інформаційно-аналітичного дослідження, що вказують на відмінності у становищі чоловіків та жінок.
Досліджувані проблеми та потреби можуть лягти в основу планування соціально-економічного розвитку Івано-Франківської громади. Про це Суспільному розповіла авторка гендерного профілю громади та голова громадської організації “Д.О.М.48.24” Наталія Вишневецька, передає Правда.іф.
“Мета дослідження — отримати дані, від яких можна відштовхуватися для формування різних програм, проєктів та діяльності будь-яких установ. Знаючи, скільки у місті проживає жінок і чоловіків та які у них потреби, депутати по-іншому планують рішення”, — пояснює Наталія Вишневецька.
За результатами дослідження, в Івано-Франківській громаді проживає на 8% більше жінок, ніж чоловіків. Смертність удвічі перевищує народжуваність, а жінки живуть на п’ять років довше. Водночас чоловіків більше потребують на біржі праці. Окрім цього, вони скоюють у сім разів більше злочинів, аніж жінки. Жінок удвічі менше у владі, зате їх більше серед пенсіонерів.
Депутатка міської ради Мар’яна Вершиніна каже, що жінок стало більше в політиці завдяки змінам у законодавстві, але у них все ще залишається набагато більше перешкод на шляху до влади, ніж у чоловіків.
“Якщо в минулій каденції були три депутатки, то зараз їх — 13 із 42. Попри те, що вони працюють на роботі, жінки також доглядають за дітьми та виконують домашні справи. Ми спостерігаємо позитивну динаміку в законодавстві, коли у відпустку по догляду за дитиною можуть іти й чоловіки”, — говорить Мар’яна Вершиніна.
Заступник директора департаменту інтеграції громад, внутрішньої політики та роботи з внутрішньо переміщеними особами Івано-Франківської міської ради Андрій Деркач розповідає, що дані гендерного профілю громади полегшать планування в освітній та медичній галузі, а також формуватимуть запит на створення робочих місць.
“Ми спробували проаналізувати по сільських територіях громади, скільки там вагітних жінок. Тут йдеться про майбутніх вихованців садків та шкіл, але, на жаль, цифра не найкраща. Тобто є села громади, де дві-три жінки вагітні”, — додає Андрій Деркач.
За словами авторки гендерного профілю Івано-Франківської громади Наталії Вишневецької, таке дослідження буде актуальним нетривалий період. Вона пояснює це тим, що в умовах війни змінюватиметься демографічна ситуація, склад населення громади, а також економічні умови, які впливатимуть на працевлаштування і соціальну захищеність людей.