Приблизно 150 людей “відрізані” від автомобільного сполучення у селах Кохан та Перехресне Верховинського району, що на Івано-Франківщині. Дорогу у кількох місцях підтопило увечері 18 червня.
Як живуть люди у селі Кохан, читайте у репортажі Суспільного, передає Правда.іф.
Люди залишилися без продуктів та ліків
Місцева жителька Марія Лизанюк живе одна. Її будинок розташований з іншого боку дороги, яку розмила річка. Перейти вбрід неможливо. Жінка каже: до сусідів може перейти стежкою над шляхом.
“Щоразу після розмиття зруйновані ділянки підсипають щебенем та землею. Оце насипали — й знову йдуть паводки, дощі. Шкода просто гроші ось так марно “топити”, — говорить Марія Лизанюк.
Її односелиця Ганна Марфієвич каже: підвозу продуктів та ліків немає, тому за необхідності мусить переходити затоплені ділянки пішки.
“Наприклад, якщо зараз хтось захворіє, то найближча аптека — аж у Довгополі. А взагалі поліклініка — або у Білоберізькій громаді, або у Верховині”, — розповідає Ганна Марфієвич.
Житель села Кохан Іван Юрчук працює у сусідньому селі Довгополе. Чоловік каже: до місця роботи йому лише в один бік потрібно подолати 2,5 км.
“При собі мають бути гумові чоботи й паличка. На таких переходах спочатку потрібно палицею “промацати”, щоб не потрапив на глибінь. В один бік йти приблизно 30-40 хвилин. А якщо я машиною їду — то 5-10 хвилин”, — говорить Іван Юрчук.
Приблизно 150 людей “відрізані” від цивілізації
Голова Білоберізької сільської ради Дмитро Іванюк розповідає: приблизно 150 людей відрізані від автомобільного сполучення. Це — жителі села Кохан та сусіднього Перехресного Верховинської громади, які також користуються цією дорогою.
“Вони не мають сполучення. “Швидка” не приїде. Якщо, не дай Боже, якесь лихо — пожежна машина теж не добереться”, — каже Дмитро Іванюк.
За його словами, найбільше у Білоберізькій громаді постраждали десять ділянок доріг місцевого значення, які перебувають на балансі Івано-Франківської обласної військової адміністрації, та п’ять шляхів комунального підпорядкування.
“Ми починаємо писати акти обстеження. Потім будемо складати дефектні акти й кошториси. І тоді будемо говорити про суми. Відновлювальні роботи розпочнемо, коли з дороги зійде вода”, — говорить голова громади.
Окрім Кохана, у Білоберізькій громаді від негоди постраждали села Голошина, Грамотне та Пробійнівка. Там розмило кілька ділянок дороги та ускладнений проїзд транспорту.
Від стихії до стихії
За словами Дмитра Іванюка, проблеми з дорогами у Білоберізькій громаді розпочалися після повені 2008 року. Тоді в Кохані встановили тимчасові труби для пропуску води, однак після сильної зливи їх забиває гілками й намулом, тому вода тече через дорогу.
“Першочергово — відновити проїзд і думати, як далі ці дороги укріплювати, бо це відбувається від стихії до стихії. Ті самі ділянки біля тих самих господарств затоплює за кожної негоди”, — розповідає Дмитро Іванюк.
Депутат Білоберізької сільської ради Василь Копильчук каже: труби під дорогою, які мали б відводити воду, не витримують навантаження.
“Потрібно робити якісні мости. То — дорожче, але вони будуть служити. А ці труби — неефективні: якась гілка, колода чи з дерева корінь забиває їх і дорога вимивається”, — пояснює Василь Копильчук.
Що відомо про негоду на Івано-Франківщині
З вечора 17 червня на Івано-Франківщині випала понаднормова кількість опадів, через які розмило дорогу місцевого значення Ільці — Буркут. Було відсутнє сполучення до сіл Зелене та Явірник. Найбільше постраждали Зеленська та Білоберізька громади. Також підтоплені присадибні ділянки, що розташовані поблизу річки Черемош.