Що нам відомо про елітного есбіста Карпатського проводу Організації Українських Націоналістів?
Інформатор розповідає про керівника СБ Калуського та Карпатського проводу ОУН Богдана Яцківа, передає правда ІФ
Яцків Богдан Васильович народився 14 лютого 1919 року в селі Верхня Калуського повіту ЗУНР. Про сім’ю та дитячі роки майбутнього повстанця майже нічого не відомо. З відкритих джерел відомо, що він мав середню освіту та в 1942 році долучився до ОУН. Через 2 роки приєднався до служби безпеки ОУН та пройшов спеціальні навчальні курси.
“Знання майбутні есбісти набували на спеціальних короткотермінових курсах (від десяти днів до трьох тижнів). Вишколи проводилися згідно заздалегідь складеної програми стосовно: питання структури й діяльності репресивно-карального апарату, вербування агентури, ідеологічному вишколу бійців, технології проведення допитів без фізичного впливу до підозрюваного”, — ділиться дослідник Василь Ільницький.
У тому ж році Богдан “Денис” Яцків стає референтом СБ Калуського окружного проводу ОУН та залишається на посаді до 1948 року. Опісля стає спочатку заступником Володимира “Митаря” Лівого — референта СБ Карпатського крайового проводу ОУН. У цьому ж році заступника нагороджують Бронзовим хрестом заслуги за особливу працю для Українських Збройних сил. У грудні 1948 року у зв’язку з загибеллю “Митаря” “Денис” займає його посаду.
Також у тій сутичці загинула й дружина “Дениса” — Ольга “Тетяна” Самарик. Стосовно долі їх дітей історики пишуть наступне:
“МДБ відібрало дворічного сина Богдана і він зник безслідно. Доньку Оксану 1940 року народження вдалося переховати в родича у Львові”, — пишуть в УПА Перегінськ.
Зберігся лист “Дениса” до його друга:
“Із тих днів, коли кожен з них, міг бути останнім. На тривкий спомин спільно проведених революційних днів доброму другові Вітрові” — Денис, лютий 1949 р.
6 березня 1949 року під час спецоперації чекісти виявили два сховки воїнів УПА в цивільних будинках у селі Сваричів, Рожнятівського району.
“На предложение сдаться, бандиты оказали вооруженное сопротивление и в завязавшейся перестрелке все 7 бандитов убиты войсковой группой”, — йдеться у звіті секретаря обкому КП(б)У Ф. Щербака до генсека СРСР М. Хрущова.
У звіті також зазначається, що під час упізнання тіл вдалось встановити особи:
- Богдана “Дениса” Яцківа — уродженець села Верхняю, керівник СБ Карпатського крайового проводу ОУН;
- Михайло “Ігор” Іванович Кецман — уродженець села Новиця, станичний ОУН села Берлоги;
- “Карась” — охоронець СБ крайпроводу ОУН “Захід-Карпати”;
- Микола “Забіяка” Іванович Сметанський — уродженець села Брошнів, керівник боївки Калуського окружного проводу ОУН.
Загалом в результаті сутички були вбиті семеро повстанців. “Денис”, “Карась”, і “Ігор” в хаті Ганни Рибчак, а “Забіяка” з трьома охоронцями у господарстві Сагайдаків.
Похований Богдан “Дениса” Яцків у братській могилі воїнів УПА на старому цвинтарі в Калуші.