У Турівці, що на Івано-Франківщині, залишилося восьмеро людей. З 23 хат заселені тільки п’ять. На хуторі немає газу, водопостачання, а за ліками й продуктами місцеві ходять у сусіднє село Ясень. Колись у Турівці діяли криївки Української повстанської армії, а у 2020 році в навколишніх лісах дослідники знайшли уламки німецького літака часів Другої світової війни.
Про минуле й сучасність покинутого хутора читайте в репортажі Суспільного.
Як на безлюдному острові
Уродженець Турівки Михайло Марчій веде нас до хати, де народилася його мама — найстарша жителька хутора, 92-річна Ганна Марчій.
Михайло Марчій. Суспільне Івано-Франківськ
Хата, де народилася найстарша жителька хутора Турівка, 92-річна Ганна Марчій. Суспільне Івано-Франківськ
Переважно хати у Турівці розкидані по всій території населеного пункту. Більшості з них — понад 100 років.
У Турівці з 23 хат заселені тільки п’ять. Суспільне Івано-Франківськ
Покинута хата на хуторі Турівка. Суспільне Івано-Франківськ
Михайло Марчій пояснює, як будували будинки.
“Вирубують кути, підганяють плиницю до плиниці — дерево до дерева, щоб щільно прилягали одне до одного. І дають такі дерев’яні цвяхи — тиблі називаються. І так воно тримається — в кутах і на цих тиблях. А потім, коли поставлять, то вже мшать по шпарах, де великі діри, мохом з лісу”, — пояснює Михайло Марчій.
У 2020 році в лісах навколо Турівки дослідники знайшли уламки німецького літака часів Другої світової війни. Суспільне Івано-Франківськ
До сусідніх покинутих хат потрібно добиратися через ліс і густі чагарники. Доки йдемо, Михайло розповідає, коли з хутора почали виїжджати люди.
“Напевно, після 1980-х років. Ось, навпроти в хатині було семеро дітей, і всі виїхали. Нас було троє, то одна сестра залишилася тут. Всі — хто в село, хто виїхав по Україні, хто — по світу”, — розповідає Михайло Марчій.
Мирослав Магас (зліва на фото). Суспільне Івано-Франківськ
Дорогою до наступної хати зустрічаємо кума Михайла — Мирослава Магаса. Чоловік розповідає нам, що на майже безлюдному хуторі йому живеться добре. Він часто ходить у ліс по білі гриби і ягоди.
“Я бачив по телевізору, що чоловік покинув сім’ю і пішов на безлюдний острів, і сам живе без вогню, без ножа — без нічого. Так само ми привикли на хуторі жити”, — каже Мирослав Магас.
На хуторі Турівка немає газу, водопостачання, а за ліками й продуктами місцеві ходять у сусіднє село Ясень. Суспільне Івано-Франківськ
Без газу та водопостачання
Ні газу, ні водопостачання в Турівці немає, говорить Михайло Марчій. Продукти й ліки місцеві купують у селі Ясень, а воду беруть зі зворів — так там кажуть на струмки. Колись на хуторі була кузня, а в одній з хат розміщувалася початкова школа. Ця хата збереглася донині.
Ідемо до рідного дому Михайла Марчія, де останні два роки живе його мама Ганна Марчій.
Дім Михайла Марчія у Турівці. Суспільне Івано-Франківськ
Михайло Марчій та його мати Ганна. Суспільне Івано-Франківськ
Усе дитинство і юність жінка випасала овець. Вона пригадує час, коли на хуторі жило більше людей.
“Тут тримали худобу: корови, вівці, були коні в ґаздів. Мій батько їздив у гори, возив ліс за Польщі. А вдома мама, поки ще дужа була, то тримала і по три, і по дві корови”, — розповідає Ганна Марчій.
У липні 2020 року в лісах Турівки група істориків знайшла уламки німецького літака з касетними бомбами часів Другої світової війни. Крім того, в середині XX століття на хуторі вели боротьбу українські повстанці.