Міністерство культури та інформаційної політики України визнало традицію створення бойківської писанки булавкою елементом нематеріальної культурної спадщини країни.
Традиція створення бойківської писанки булавкою офіційно увійшла до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України, пишуть Версії.
Бойківська писанка – це не просто декоративне мистецтво, а цілісна система символів, обрядів і вірувань. Кожен елемент писанки несе глибокий зміст, пов’язаний з природою, космосом і життєвим циклом людини.
Традиція існує в місцях компактного проживання бойків, зокрема в містах Турка та Самбір, а також в окремих селах Самбірського району Львівської області та деяких селах Закарпатської області. За кордоном – це: Ізраїль, Канада, Австралія, Великобританія, Бельгія та Польща.
Традиційно писанки створювали жінки та дівчата напередодні Великодня, використовуючи булавку, голку, загострену дерев’яну паличку або сірник. Про важливість цієї традиції свідчить бойківське прислів’я: “Яка дівочка, така й писаночка”.
Символіка бойківської писанки:
- Понад 100 різновидів орнаментів.
- Кольорова символіка: червоний (радість життя), жовтий та оранжевий (природні світила), зелений (пробудження природи), коричневий (коріння роду), білий (чистота), темний та чорний (пошана душам).
- Елементи орнаменту відображають уявлення про світобудову, цикли життя та взаємозв’язок поколінь.
Сьогодні бойківська писанка – це не лише символ української культури, а й засіб збереження ідентичності бойків. Саме завдяки нематеріальній культурній спадщині спільнота вистояла та зберегла свої традиції. Процес створення писанки також слугує певною психологічною терапією, засобом релаксації та заспокоєння, сприяє відновленню психічного стану людей, які потерпають нині від війни.