-РЕКЛАМА-

РЕКЛАМА

Актуально зараз

-Реклама-spot_img

Прикарпатка підхопила дирофіляріоз через укус комара

-Реклама-spot_img
spot_img

Дирофіляріоз — це небезпечне паразитарне захворювання, яке поширене серед тварин (собак, котів, деяких диких ссавців) і людей. З латинської мови назва захворювання перекладається, як «зла нитка».

Основним джерелом збудника є хижі ссавці, а в умовах населених пунктів, — бродячі собаки та коти. Людина заражається тільки при укусах кровосисних комах, а в основному комарів, які до того насмокталися крові зараженої тварини, розповіла лікар-паразитолог Калуського районного відділу обласного центру контролю і профілактики хвороб Наталія Хлібкевич, повідомляє Правда.іф з посиланням на “Вікна“. 

Безпосередньо від собак і кішок людина не заражається. В передачі дирофіляріозу не виключається і роль ґедзів, кліщів  та бліх. Зараження людини найчастіше відбувається під час активності комарів, це може відбутися  навіть в зимовий період, в будинках з підтопленими підвалами, де є комарі. В тілі комахи-переносника, залежно від температури зовнішнього середовища,  мікрофілярії розвиваються впродовж 10-21 дня. Від моменту укусу людини зараженим комаром до перших проявів захворювання (підшкірна пухлина, відчуття повзання під шкірою, свербіж, біль) проходить від 1 місяця до двох років.

Доросла дирофілярія — круглий ниткоподібний гельмінт білого кольору, довжиною 13-17 см. Самка гельмінта щодоби виділяє в кров тварини до 5 тисяч личинок (мікрофілярій), які циркулюють там до 5-8 місяців. На відміну від тварин, в організмі людини гельмінт не досягає статевої зрілості, виділення мікрофілярій в кров не відбувається. Люди не можуть заразити інших.

- РЕКЛАМА-

Дорослі гельмінти локалізуються  під шкірою або слизовою оболонкою на будь-якій частині тіла, найчастіше — в органах зору (повіки, очне яблуко, кон´юнктива). Хворі звертаються до окуліста в найбільш ранні терміни, тому що в місці локалізації гельмінта відчувають стороннє  тіло, печію, свербіж, з´являється пухлинка, як зерно проса, що порушує функцію ока. Якщо така пухлинка виникає під шкірою кінцівок або тулуба, то хворий помічає її не одразу і звертається до лікарів через сильний біль у місці локалізації гельмінта. Характерним симптомом захворювання є міграція гельмінта, що проявляється в пересуванні чи ущільненні «пухлини» під шкірою. Відстань на яку переміщується гельмінт складає до 15 см на добу. Іншими симптомами захворювання можуть бути головний біль, нудота та слабкість.

Якщо гельмінта несвоєчасно не видалити, він може загноїтися і розвивається абсцес. Коли уражені очі, захворювання супроводжується появою вузлів під шкірою повік, вони можуть набрякати та текти сльози. Однак частіше паразит уражає ділянки спини, плеча чи передпліччя.

Лікування дирофіляріозу відбувається шляхом хірургічного видалення гельмінта. Профілактика  полягає в захисті людини та домашніх тварин від укусів комарів.

В Україні дирофіляріоз реєструють з 1996 року. Випадки захворювання є поодинокими, однак спостерігається тенденція до збільшення їхньої кількості. Перший і на даний час єдиний випадок захворювання у Калуші було зафіксовано у грудні 2023 в мешканки міста. Причому вона нікуди не їздила, зараження паразитом відбулося орієнтовно у серпні-вересні минулого року через укус комара.  

Тож, мешканцям радять бути на сторожі та звертатися за медичною допомогою у разі появи перелічених вище симптомів.

НОВИНИ НА ЦЮ ТЕМУ

Світлана Якимчук
Світлана Якимчук
Інформаційний оглядач інтернет-сайту Правда іф.юа. Випускник філологічного факультету Прикарпатського національного університету
-Реклама-

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

Квартири Івано-Франківськ

РЕКЛАМА

купити iphone 15 Pro у Львові, ціни в Україні