-РЕКЛАМА-

РЕКЛАМА

Актуально зараз

-Реклама-spot_img

Які протигази відповідають вимогам Постанови КМУ № 1200 від 19.08.2002 (зі змінами від 16.08.2024)

-Реклама-spot_img
spot_img

16 серпня 2024 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 936, якою вніс зміни до вже існуючої Постанови № 1200 від 19 серпня 2002 року, яка регламентує порядок забезпечення непрацюючого населення засобами індивідуального захисту (ЗІЗ) та приладами радіаційної та хімічної розвідки.

Навіщо Кабмін вніс зміни до діючого документу, та що саме змінилось в питанні забезпечення населення та працівників засобами захисту? Які протигази відповідають вимогам Постанови № 1200 від 19.08.2002 року (зі змінами від 16.08.2024)?

Розібратись з цим питанням нам допомогли фахівці компанії Цивільний Захист КР.

- РЕКЛАМА-
Які протигази відповідають вимогам Постанови КМУ № 1200 від 19.08.2002 (зі змінами від 16.08.2024)

В Україні з 2002 року існує документ, який регламентує порядок забезпечення непрацюючого населення засобами індивідуального захисту на випадок аварійної ситуації техногенного і природного характеру та в особливий період (стан війни). Окрім непрацюючого населення, цей нормативний акт (Постанова КМУ № 1200 від 19.08.2002 року) також регламентував забезпечення працівників формувань та спеціальних служб цивільного захисту засобами індивідуального захисту та приладами радіаційної та хімічної розвідки. Незважаючи на те, що в Україні вже давно існує нормативний акт, який зобов’язує працедавця та місцеві органи влади забезпечити працівників та непрацююче населення засобами індивідуального захисту, ніхто не поспішав витрачати кошти на «непотрібні» речі. Інспекція ДСНС, яка згідно узгодженого річного графіку перевіряє всі об’єкти господарювання, часто «закривала очі» на відсутність на підприємствах ЗІЗ, та на забезпечення місцевими органами влади  ЗІЗ непрацюючого населення, яке мешкало у зоні потенційної загрози (поруч з потенційно небезпечними об’єктами). Під час війни уряд «вирішив нагадати», що така Постанова існує, а потенційна небезпека під час війни посилилася можливістю застосування агресором хімічної та ядерної зброї (зброї масового ураження). Так які ж зміни були внесені у діючу Постанову КМУ № 1200 ?

По перше, з назви документу прибрали згадування про формування та спеціальні служби цивільного захисту. Акцент зробили саме на захист працівників підприємств та непрацюючого населення. По друге, чітко визначили, яка саме категорія населення підлягає під визначення «непрацююче населення» (раніше цього чітко визначено не було). Під терміном «непрацююче населення» маються на увазі діти до 16 років, пенсіонери за віком та люди з інвалідністю I та II групи. Фінансування закупівель ЗІЗ для непрацюючого населення проводиться за рахунок місцевих органів влади, для працівників підприємств – за рахунок підприємств.

Бойові отруйні речовини (БОР). Що відноситься до БОР?

Давайте дамо визначення, що таке БОР (бойові отруйні речовини). Бойові отруйні речовини – токсичні хімічні сполуки, призначені для ураження живої сили противника. Дехто вважає, що до БОР відносяться Зарин, Зоман, Іприт та VX-гази. Це не зовсім так. Вище перелічені сполуки відносяться до спеціальних газів, та мають позначення на фільтрувальних коробках протигазів всіх світових виробників як SX та призначені для використання військовими. Так, вони теж бойові і теж смертельно отруйні, але мають окреме визначення. Переважна більшість бойових отруйних речовин – це сльозогінні або задушливі гази, похідні промислових газів, таких як хлор та аміак (хлорпікрин, хлоргексан, хлорвінил, хлоргідрат, альфа-хлор толуол, ангідрид азотноватистої кислоти, бромтрифторметан, вініл хлористий та інші отруйні сполуки).

Які протигази відповідають вимогам Постанови № 1200 від 19.08.2002 року (зі змінами від 16.08.2024)

Тепер перейдемо безпосередньо до ЗІЗОД (засоби індивідуального захисту органів дихання). Про які саме ЗІЗОД йде мова у Постанові №1200:

–         засоби індивідуального захисту органів дихання від бойових отруйних речовин;

до цих ЗІЗОД відноситься фільтруючий протигаз 3 класу ризику (з повнолицевими масками), які мають захист органів дихання, очей та шкіри обличчя від бойових отруйних речовин. Від переважної більшості БОР захищають протигази, фільтри яких мають захист АВЕ. Так як у воєнний час є загроза радіоактивного зараження, то фільтри для протигазів мають бути скомбіновані з протипиловим фільтром Р3 (АВЕ Р3). Клас захисту не уточнюється. Тобто допускається використання фільтруючих протигазів з першим класом захисту (А1В1Е1 Р3). Якщо поруч з підприємством (місцем компактного проживання непрацюючого населення) є аміакопровод або місце зберігання продуктів аміаку (наприклад добрива), то також потрібен захист від аміаку (К).

–         засоби індивідуального захисту органів дихання від небезпечних хімічних речовин;

до цих ЗІЗОД відносяться фільтруючі протигази 3 класу ризику (з повнолицевими масками), які мають захист від небезпечних хімічних речовин. До них в першу чергу відносяться хлор та аміак, а також інші хімічні речовини, які використовуються на підприємствах, такі як пари кислих газів, бензоли та інші органічні гази. Під ці вимоги також потрібен протигаз з повнолицевою маскою (3 клас ризику), з захистом АВЕ. Клас захисту не уточнюється. Тобто допускається використання фільтруючих протигазів з першим класом захисту (А1В1Е1). Якщо поруч з підприємством (місцем компактного проживання непрацюючого населення) є аміакопровод або місце зберігання продуктів аміаку, то також потрібен захист від аміаку (К).

І на завершення

Якщо фільтруючий протигаз має захист А1В1Е1 Р3, то він відповідає обом вимогам – захищає від бойових отруйних речовин (+радіаційний пил) та захищає від небезпечних отруйних речовин. Якщо поруч є вірогідність витоку аміаку, то додатково потрібен захист від похідних аміаку (А1В1Е1К1 Р3). Якщо на фільтрі протигазу зазначений 2 клас захисту від всіх або окремих речовин (наприклад А2В2Е2К2 Р3) – то протигаз розрахований на поглинання вдвічі більшої кількості речовин, що додає час захисту або захист від більших концентрацій зазначених хімічних речовин.

Які протигази відповідають вимогам Постанови КМУ № 1200 від 19.08.2002 (зі змінами від 16.08.2024)

Реклама

НОВИНИ НА ЦЮ ТЕМУ

Світлана Якимчук
Світлана Якимчук
Інформаційний оглядач інтернет-сайту Правда іф.юа. Випускник філологічного факультету Прикарпатського національного університету
-Реклама-

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

Азов

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

купити iphone 15 Pro у Львові, ціни в Україні