У Верховному суді пояснили за яких умов розповсюджується на вітчима відстрочка від мобілізації. Детальніше про це далі у матеріалі.
Повідомляє Інформатор Івано-Франківськ, покликаючись на Судово-юридичну газету
У П’ятому апеляційному адміністративному суді оприлюднили позицію КАС ВС щодо розповсюдження на вітчима положень абз. 6 ч. 1 ст. 23 ЗУ “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”.
Йдеться про обставини справи від 3 жовтня 2024 року. У ній позивач зазначив абз. 6 ч. 1 ст. 23 Закону № 2232-ХІІ. Так, відповідно до вищезазначеної норми не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов`язані жінки та чоловіки, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, які виховують дитину з інвалідністю віком до 18 років.
Водночас загальний порядок здійснення сімейних прав та виконання сімейних обов`язків закріплено у ст.ст. 14, 15 СК України. ВС звернув увагу, що сімейні права є такими, що тісно пов`язані з особою, а тому не можуть бути передані іншій особі.
Також Верховний суд зазначив, що вітчим перебуваючи у шлюбі з матір’ю неповнолітньої дитини з інвалідністю, має право на участь у її вихованні (за умови проживання однією сім’єю). При цьому обов`язок щодо виховання цієї дитини відповідно до положень СК України покладено, зокрема, на її батька.
Таким чином, ВС дійшов висновку, що оскільки обов’язок з виховання дитини з інвалідністю, приписами ч. 2 ст. 157 СК України покладено на її батька, а відповідно до ч. 1 ст. 260 СК України вітчим реалізовує таке право на добровільних засадах, відсутні обґрунтовані підстави вважати, що на вітчима, за обставин цієї справи, розповсюджуються положення абз. 6 ч. 1 ст. 23 Закону № 2232-ХІІ.