Старі ліжка, брудний одяг, запрана білизна, неприємний запах, переповнені кімнаті, відра та пляшки замість крісел з санітарним оснащенням. Ці та інші порушення виявили під час перевірки у Коршівському геріатричному пансіонаті.
Про це пише Правда.іф за результатами відвідування закладу.
Моніторинговий візит до Коршівського геріатричного пансіонату без попередження здійснили працівники Регіонального представництва Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Івано-Франківській області спільно з представником громадської організації.
Заклад розрахований на 150 ліжко-місць для цілодобового проживання (перебування) та догляду за літніми людьми, які за станом здоров’я потребують стороннього догляду. На день візиту тут перебувало 46 підопічних (чоловіки), в т.ч. 12 внутрішньо переміщених осіб, з яких 35 мають інвалідність, 8 визнано судом недієздатними й опіку над 5 з них здійснює заклад.
Під час відвідування монітори встановили, що умови перебування та догляд підопічних у даному закладі є неналежними. Зокрема:
- частина підопічних сплять на старих ліжках з панцирними сітками та пристосованими дерев’яними щитами
- часто замість крісел з санітарним оснащенням використовуються господарські відра та пляшки
- одяг підопічних брудний і зношений, постільна білизна запрана
- при цьому, на складі наявні нові комплекти постільної білизни, ковдри та інший м’який інвентар
- у житловому приміщенні брудно та наявний стійкий неприємний запах, що свідчить про низьку якість здійснення санітарних і гігієнічних процедур
- підопічні проживають у переповнених кімнатах, тут немає столів та недостатньо стільців, меблі брудні та застарілі.
У цілому цей корпус потребує проведення ремонтних робіт.
Монітори зафіксували, як лежачі підопічні приймають їжу належачи або з крісел і тумб, що є не зручно, не гігієнічно та може зашкодити їхньому здоров’ю. Деякі підопічні скаржились на недостатність їжі та обмаль м’яса.
Медична допомога підопічним надається без їх інформованої добровільної згоди. Лікарські призначення у медичній документації не фіксуються. Також не виявлено інформації про проходження підопічними у цьому році медичного огляду. У деяких мешканців виявлено грибкове ураження нігтів. Більшість чоловіків потребують огляду вузькими спеціалістами.
Крім цього, в закладі не організовано належної зайнятості, щоденним дозвіллям тут є перегляд телепередач по телевізору у фоє.
Водночас позитивним в діяльності даного пансіонату є те, що заклад відкритий для відвідувачів і з вільним виходом для підопічних. Мешканці мають можливість розпоряджатися власними пенсійними коштами для своїх потреб. На подвір’ї облаштовані альтанки та достатньо місць для відпочинку на свіжому повітрі. Підопічним не забороняється доглядати за тваринами, які з ними мешкають.
Під час конфіденційного спілкування скарг на неналежне поводження з боку персоналу від чоловіків не надходило, а окремі висловились, що їм тут подобається проживати в порівнянні з іншими інтернатними закладами, зокрема, психоневрологічними.
Варто зазначити, що за наданими під час відвідування рекомендаціями усіх підопічних було негайно переселено для проживання у новий капітально відремонтований за фінансової підтримки Швейцарського Червоного Хреста інший спальний корпус, який був урочисто відкритий у серпні цього року для комфортного проживання внутрішньо переміщених осіб та мешканців закладу на 60 ліжко-місць.
За результатами моніторингового візиту буде підготовлено звіт з рекомендаціями щодо усунення виявлених недоліків і порушень та листи реагування до відповідних органів державної влади.
До слова, в разі порушення Ваших прав Ви можете звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.