Івано-Франківський міський суд виніс вирок у справі пораненого військовослужбовця 109 батальйону 10 гірсько-штурмової бригади “Едельвейс”. Бійця звинувачували у дезертирстві.
Про це йдеться у вироку суду, пише Суспільне.
“Солдата звинувачують у тому, що 24 вересня 2022 року о 8:30 він, проходячи військову службу за призовом, без поважних причин не з’явився на службу. Перебував вдома, приховував свою належність до ЗСУ та не повідомляв про себе органам військового управління”, — йдеться у матеріалах справи.
Обвинувачений — родом із села Бортники Івано-Франківського району, служив стрільцем-снайпером у 109 батальйоні. У суді він визнав провину та зазначив, що не відмовлявся від проходження військової служби.
“Боєць розповів, що через отримане поранення не мав змоги їхати на проходження ВЛК у військовий госпіталь у Дніпрі, оскільки погано себе почував, втрачав свідомість, а тому боявся, що не добереться до місця призначення”, — написано у вироку.
Під час засідання двоє свідків — начальник штабу 109 батальйону та начальник групи підготовки — підтвердили, що обвинувачений самовільно залишив військову частину.
У суді також свідчила бойова медикиня. Вона повідомила, що 10 червня 2022 року обвинувачений отримав уламкове поранення правого плеча, після цього тривалий час перебував на лікуванні, зокрема й в Івано-Франківську. Після виписки з військового госпіталю боєць мав відпустку — 30 днів. Згодом він мав повернутися на службу, але телефоном повідомив, що погано почувається.
Івано-Франківський міський суд визнав військовослужбовця винним за ч. 4 ст. 408 Кримінального кодексу України. Спершу суд призначив йому один рік ув’язнення, проте згодом звільнив від цього покарання. Обвинуваченому встановили іспитовий термін — один рік.
Рада зняла кримінальну відповідальність за перше СЗЧ чи дезертирство
У серпні 2024 року Верховна рада України дозволила військовослужбовцям, які вперше самовільно залишили частину або дезертирували, клопотати про повернення на службу. Її можна буде продовжити як у частині (за згоди командування), з якої військовий втік, так і в будь-якій іншій, що погодиться його прийняти. Тоді кримінальне провадження можуть закрити.
Після ухвалення цих змін кількість звернень військовослужбовців, які пішли в СЗЧ і хочуть повернутися на службу, збільшилася, повідомили Суспільному у Військовій службі правопорядку. Однак поки механізм з поверненням на службу після першого випадку СЗЧ не запрацював для військовослужбовців, що вже опинилися під вартою за перше самовільне залишення частини. Адже, аби підшукати нову військову частину, бійцю, як мінімум, треба вийти з-під варти, домовитися за переведення.