28 листопада стартував ІІ Міжнародний форум «Сакральні Карпати – регіональний вимір: Гуцульщина, Бойківщина, Лемківщина», організаторами якого традиційно стали Університет Короля Данила та ГО «Карпатський мистецький фонд», інформує Правда.іф.
Захід зібрав понад 150 іноземних експертів, представників місцевого самоврядування, керівників територіальних громад, духовенство, художників, архітекторів, акторів та співаків задля спільної дискусії і розкриття особливості сакральних традицій, а також висвітлення їхньої ролі у формуванні місцевої ідентичності та збереженні національної культурної пам’яті і туристичного потенціалу Карпат.
«Форум відкриває нові можливості для взаємодії між різними культурами, науковими середовищами та громадськістю, сприяє розвитку туристичного потенціалу Карпат та їх сакрального виміру. Спільними зусиллями ми можемо зберегти те, що є основою нашої національної ідентичності, – втілюючи цю спадщину в сучасному контексті, ми забезпечуємо її передачу майбутнім поколінням», – зазначив перший проректор Університету Короля Данила Михайло Косьмій.
Форум включав дві панельні дискусії:
– «Сакральні традиції та архітектура карпатського туристичного регіону: єдність у різноманітності», в контексті якої розглядались питання феномену нематеріального в архітектурі та просторовому розвитку українських Карпат, діяльність відпустового Центру Блаженного Симеона Лукача, святині та місця паломництва Бойківщини, Карпатське Різдво як туристичний магніт та стимул повернення до витоків та традицій, виклики новітньої доби Лемківщини.
– «Карпати крізь призму століть: еволюція сакрального мистецтва та народної творчості», на якому розглядались теми гуцульського театру як основи розвитку сучасного театрального мистецтва, сучасне «обличчя» бойків, їх культурна та сакральна спадщина, монетизація історико-культурної спадщини, краєзнавчі особливості Надбистрицької Гуцульщини, проєкт лемківських аудіоказок «Оповім ти дашто», відображення язичницьких та християнських мотивів у традиційних промислах населення Карпатського регіону (на прикладі рибальства).
У рамках проведення Форуму відбулися майстер-класи з іконопису від науковця та іконописця Лева Скопа та гончарства, який провів Василь Ігошин.
Також відбулась виставка заслуженого художника України, члена Національної спілки художників України та Національної спілки народних майстрів України Мирослава Ясінського.
«Ми хочемо зберегти, популяризувати, примножити і говорити про Карпатську культуру. На форумі представлена виставка Мирослава Ясінського, спільно з Університетом Короля Данила ми плануємо випустити великий альманах з цими роботами, такий каталог сакральний, який буде мати однойменну назву. Художник також буде нагороджений однією з найвищих нагород – орденом «За заслуги перед Гуцульщиною», – розповів начальник Петрос-Говерлянського природоохоронного науково-дослідницького відділення Карпатського біосферного заповідника, керівник ГО «Карпатський мистецький фонд», спікер та модератор форуму Ігор Іванків.