Геологічний музей Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу від початку повномасштабної війни в Україні став справжнім місцем паломництва екскурсантів. Саме сюди прагнуть потрапити і нові мешканці обласного центру, котрі переселились на Прикарпаття з окупованих регіонів, і місцеві жителі – як дорослі, так і діти, розповідає сайт ІФНТУНГу
І якщо школярі спішать сюди з великої цікавості до унікальної мінералогічної колекції музею, то дорослі до того ж мають прагматичний інтерес – побачити навчальну базу підготовки фахівців однієї з найважливіших галузей економіки країни, нафтогазової, й допомогти своїм дітям визначитись із вибором перспективної професії. Такої, приміром, як професія геолога.
Якщо років сорок тому його образ ледь не ототожнювався з романтиком- мандрівником, то нині є чітке розуміння: геологія – фундамент нафтогазорозвідки, а в українських реаліях це дорівнює енергонезалежності. Та й обороноздатності теж, адже літаки й танки потребують тільки палива з вуглеводнів. Тому, схоже, в топ популярних професій незабаром увійде саме геологія, фахове середовище якої ось уже понад 80 років формують викладачі ІФНТУНГ. До слова, саме його науковці зробили чималий внесок у вивчення Льодовикового періоду життя нашої планети (стежте за публікаціями – ми розповімо про це детальніше).
Зараз унікальні мінерально-сировинні запаси нашої держави є предметом зазіхань ворогів, котрі добре знають, що із 120 видів корисних копалин, які споживають у світі, в надрах України виявлено 117. Залізні, марганцеві, титано-цирконієві, уранові руди, каоліни, вогнетривкі та бентонітові глини, вапняки, доломіт, кам’яна сіль, калійні солі, сірка, графіт, декоративний камінь, щебінь, гіпс, кам’яне й буре вугілля, природний газ, нафта, торф… Їхні родовища мають промислове значення, а пошук цих природних ресурсів нині – справа великої державної ваги. Зараз вона – в руках випускників Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу, котрі посідають ключові позиції у провідних видобувних компаніях країни.
І понад 4000 фахівців-геологів, які успішно працювали й сьогодні працюють на виробництві, в науково-дослідних організаціях і закладах вищої освіти, серед яких – понад 50 докторів наук, членкорів та академіків Національної академії наук України, за 80 років свого існування підготувала кафедра геології та розвідки нафтових і газових родовищ ІФНТУНГ. З її завідувачкою Іриною Михайлів ми говоримо про так би мовити невидиму частину добувної промисловості, без якої, однак, не було б свого часу карколомних економічних злетів Техасу й Саудівської Аравії, Кувейту й Ірану.
-Дійсно, нафта і газ – стратегічні корисні копалини, які визначають енергетичну незалежність держави і дають можливість відігравати значну геополітичну роль у світовому співтоваристві, – підтверджує Ірина Романівна. – За запасами нафти та газу Україна посідає четверте місце в Європі, а їх раціональне використання повинно стояти на варті національних інтересів. Пошук і розвідка нових родовищ, моделювання їхньої геологічної будови та підрахунок запасів, підготовка й супровід розробки родовищ нафти і газу – це основні напрямки діяльності фахівців-геологів.
-Як так сталося, що саме на Прикарпатті сформувався головний осередок їх підготовки?
-Нафтогазогеологічна освіта на теренах Західної України була започаткована у 1945 р. в стінах Львівського політехнічного інституту, а з 1963 р. переведена у його Івано-Франківську філію, де з 1967 р. здійснюється на базі кафедри геології та розвідки нафтових і газових родовищ у складі нафтового факультету (нині – Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу).
Зараз кафедра – це базовий навчально-науковий структурний підрозділ факультету природничих наук ІФНТУНГ, що забезпечує кадрами нафтогазову галузь України.
–За якими напрямками їх тут готують?
-Підготовка фахівців ведеться за трьома рівнями вищої освіти: бакалавр, магістр, доктор філософії. Студенти здобувають освіту за спеціальністю 103 Науки про Землю (ОПП “Геологія нафти і газу”), а також читаються окремі дисципліни для здобувачів спеціальностей 051 Економіка бізнесу, 184 Гірництво, 185 Нафтогазова інженерія, 192 Будівництво та цивільна інженерія, 242 Туризм і рекреація. Крім того, забезпечуємо підвищення кваліфікації фахівців, котрі вже трудяться у нафтогазовій галузі, ведемо перепідготовку фахівців, які здобувають другу вищу освіту; а також науково-дослідну роботу у сфері нафтогазової геології.
-Над вирішенням яких проблем працюють науковці кафедри?
-Науково-дослідна робота кафедри полягає у виконанні держбюджетних фундаментальних та госпдоговірних прикладних досліджень на замовлення підприємств та організацій нафтогазової галузі. Основні напрями – теоретичні та практичні проблеми нафтогазової геології; геодинамічне моделювання глибинної будови надр України; прогнозування аномальних пластових тисків у надрах; оцінка перспектив нафтогазоносності окремих територій; обґрунтування вибору першочергових об’єктів для пошукових робіт на нафту і газ; геолого-економічна оцінка ділянок надр; геомеханічне моделювання об’єктів; комп’ютерні технології в нафтогазогеологічних дослідженнях; створення експертних систем діагностики нафтогазоперспективних об’єктів; наукове обґрунтування пошуків нетрадиційних джерел вуглеводнів.
Можна впевнено констатувати, що жодне родовище нафти чи газу за останні 80 років не було відкрите без участі випускників кафедри ГРН. На їхньому рахунку – сотні відкритих та розвіданих родовищ нафти і газу, зокрема унікальне за запасами Шебелинське та великі — Долинське, Західнохрестищенське, Єфремівське, Яблунівське, Битків-Бабченське та багатьох інших.
Загалом на кафедрі сформовано низку наукових напрямів, окремі з яких переросли в наукові школи. Одна із них, заснована професором Б.Й. Маєвським, вивчає вплив геодинамічних процесів на формування і нафтогазоносність осадових басейнів. Друга наукова школа, заснована професором О.О. Орловим, розробляє геодинамічну концепцію походження аномальних тисків у земній корі та методи їхнього прогнозування. Їх напрацювання – база для нових високоефективних підходів до вирішення конкретних актуальних проблем нафтогазової геології.
-Знаю, що рівень наукової та освітньої роботи кафедри зумовлює надзвичайно високий попит не тільки на її випускників: роботодавці запрошують до себе студентів уже від ІІІ курсу, й ті охоче переходять на дуальну форму навчання. Які компанії є стейкхолдерами кафедри?
-Наші здобувачі мають змогу отримувати стипендії та брати участь у програмах стажування у провідних нафтогазових компаніях України. А випускники роблять успішну кар’єру у таких провідних нафтогазовидобувних компаніях, як Група «Нафтогаз», зокрема, ПАТ “Укрнафта”, АТ “Укргазвидобування”, ТОВ «ДТЕК Нафтогаз», група компаній «Smart-energy», група компаній «Бурісма», група компаній «Західнадрасервіс», Slb, Shevron та ін. Їхнє професійне майбутнє – забезпечене. І – будьмо відвертими – якісна підготовка фахівців такого профілю – це забезпечене енергетичне майбутнє нашої держави. Бо, як ми вже знаємо, нафта і газ – це не лише пальне, приміром для F-16 та ”Himars”, це – тепло в приміщеннях і смачний борщик на кухні, а ще – це розчинники, технічні масла, бітум та такі високотехнологічні матеріали, як пластмаси і тканини для одягу (до речі, військового також). Тому нині підготовка фахівців-геологів – надзвичайно важлива місія із числа тих, що визначають економічне, а відтак і політичне майбутнє України.
Розмову вела Наталія Ясинська