Як у Надвірній реабілітують поранених за допомогою собак
Диван на коліщатках в темній вітальні

Як у Надвірній реабілітують поранених за допомогою собак

Автор: Світлана Якимчук
17/01/2025 20:59
-Реклама
Оренда і продаж комерційної нерухомості від 30 м²
-Реклама
Будівництво шостого етапу в житловому районі.
-Реклама
-Реклама
Новий житловий центр у місті City by Blago
-Реклама
ЖК Silver, старт продажу, вигідна ціна, сучасне планування.

З 6 січня 2025 року у відділенні реабілітації та відновлювальної медицини Надвірнянської центральної районної лікарні, що на Івано-Франківщині, діє новий метод психологічної реабілітації — каністерапія.

Реклама: Місцеві пропозиції
Ціни на лазерну епіляцію у Києві
Лазерна епіляція пахв: Безкоштовно

Косметологія FineLine пропонує лазерну епіляцію на новому 3000w апараті. Спробуйте перший сеанс на ділянку пахв безкоштовно. Переконайтесь у ефективності!

Це — реабілітація за допомогою спеціально навчених собак. Трьох дресованих золотистих ретриверів — Бетті, Марвіна та Фокса — приводять їхні власники Олександра та Володимир Марчуки.

Що кажуть військові та лікарі про цей метод реабілітації — у репортажі Суспільного, передає Правда.іф.

Військовослужбовець Олександр Ковальчук — з Вінниччини. Мобілізувався у військо у березні 2022 року. Боєць служив у 120 окремій бригаді територіальної оборони ЗСУ. Олександр Ковальчук отримав поранення у липні 2024 року поблизу села Терни на Донеччині.

“Була ампутація пальця. Провели операції, поставили шпиці, бо була переламана кисть. Витягнули уламки з плеча. Зараз займаюся реабілітацією, відновлюю функціонал руки й плеча”, — каже боєць.

Військовослужбовець Олександр Ковальчук

Військовослужбовець Олександр Ковальчук з Бетті. Суспільне Івано-Франківськ

Олександр Ковальчук проходить реабілітацію у Надвірнянській центральній районній лікарні. У закладі, крім фізичних вправ, відвідує заняття зі спеціально навченими собаками.

“Коли бавлюся із собакою, залучаю групу м’язів, і розробляються пальці. Так само і плече. До того ж ще можна морально відпочити. Раніше палець в мене взагалі не згинався. В іншого пальця був обмежений функціонал, бо зламаний суглоб. Зараз я вже можу їх більше згинати й вже є хват. Деякі великі речі вже можу брати в руку. На службі в нас було теж дуже багато собак, бо ми переїжджали з місця на місце. Було багато залишених псів. Ми їх підгодовували, забирали до себе, приручали. Із собаками якось і веселіше жити”, — говорить Олександр Ковальчук.

Олександра Марчук

Олександра Марчук з військовослужбовцем Олександром Ковальчуком та Бетті. Суспільне Івано-Франківськ

У лікарню собак щодня приводять Володимир і Олександра Марчуки. Ідея такої реабілітації виникла в жінки рік тому, проте тоді у лікарні їй відмовили. Цьогоріч вона звернулася до медзакладу з хворою рукою. Там познайомилася з військовим Олександром і вирішила прийти із собаками на його заняття з фізичної реабілітації.

“У них була така неймовірна любов з першого погляду. Це була перша людина, яку Бетті шалено полюбила. Подивишся на хлопців — тепліше на душі стає, тому що вони всі радіють, всі — з посмішками. Навіть ті, які не встають, теж тягнуться до собак”, — розповідає Олександра Марчук.

З її слів, собаки обходять всі палати й самостійно обирають, кому потрібна їхня допомога.

У лікарні проходить реабілітацію Ярослав Давиденко. Він служив у 58 окремій мотопіхотній бригаді. У серпні 2024 отримав уламкове поранення та переломи ніг. Боєць пережив понад десять операцій.

Військовослужбовець Ярослав Давиденко

Військовослужбовець Ярослав Давиденко пережив понад десять операцій. Суспільне Івано-Франківськ

“Познайомився з Бетті. Вона сподобалася. Дуже подобається їй до мене на ліжко залізти, гратися. А тоді вже привезли Фокса і Марвіна”, — каже військовослужбовець.

Каністерапію, тобто реабілітацію за допомогою спеціально навчених собак, в лікарні проводять в межах проєкту “Година душепіклування”, розповідає психологиня Христина Паньків.

“Собака показує, що варто жити тут і тепер. Бо часто військові занурюються в думках у своє минуле — у те, що вони пережили. І цей досвід доволі часто є травматичним. Собака показує: ти мені потрібен, ти можеш мене погладити, обійняти. І, власне, те тепло, яке вони дарують, і фізично, і морально є дуже цілющим”, — каже Христина Паньків.

Військовослужбовець Ярослав Давиденко

Військовослужбовець Ярослав Давиденко працює на тренажері. Суспільне Івано-Франківськ

За майже два роки роботи амбулаторного відділення реабілітації та відновлювальної медицини в Надвірнянській лікарні пролікували 501 пацієнта. З них — 111 військових. У 2024 році у медзакладі відкрили стаціонарне відділення. Відтоді реабілітацію пройшли 266 пацієнтів, з них — 176 військових, розповіла завідувачка відділення Ольга Васін.

Завідувачка реабілітаційного відділення Надвірнянської лікарні Ольга Васін

Завідувачка реабілітаційного відділення Надвірнянської лікарні Ольга Васін. Суспільне Івано-Франківськ

За її словами, у відділенні діють фізична терапія, ерготерапія, терапія мови та мовлення, психологічна підтримка, а з 6 січня — каністерапія.

“Собаки — це просто така авантюра, на яку ми наважилися завдяки пані Лесі. Вона до нас прийшла, як пацієнтка відділення в амбулаторній частині. Пані Леся розказала, що є така можливість, чи ми не проти, чи хочемо спробувати, а ми відкриті до всіх нововведень, до всього того, що дасть хоч якийсь результат”, — говорить Ольга Васін.

Вона додає: у відділенні — безбар’єрний простір, однак воно потребує ліфта. Його вартість — 1 мільйон 800 тисяч гривень.