Біорозкладні пакети: правда і вигадка про розкладання в природі
Диван на коліщатках в темній вітальні

Біорозкладні пакети: правда і вигадка про розкладання в природі

Автор: Ігор Василик
31/12/2024 16:17
-Реклама
Оренда і продаж комерційної нерухомості від 30 м²
-Реклама
Будівництво шостого етапу в житловому районі.
-Реклама
-Реклама
Зимовий житловий комплекс, вибір квартир
-Реклама
ЖК Silver, старт продажу, вигідна ціна, сучасне планування.

Відповідальні споживачі сьогодні віддають перевагу екологічним товарам, безпечним для людини та навколишнього середовища. Вони сортують сміття, намагаються купувати менше пластикової тари і складають свої покупки в супермаркеті в біорозкладний еко пакет. Його можна без зазріння совісті після використання відправити в смітник, не боячись нашкодити природі. Але чи правда, що біологічний пакет швидко і майже безвісти розкладеться? Які саме пакети дійсно є компресованими, що біорозкладаються? Або весь цей екомаркетинг – всього лише грінвошинг, а біорозкладальність пластику -; вигадка?

Чим поганий поліетиленовий пакет?

Поліетилен – дешевий, доступний, безпечний термопластичний полімер. До його виробництва також немає претензій. воно в сотні разів екологічніше за виробництво паперу. Тоді чим небезпечний поліетиленовий пакет? Проблема полягає лише у його біоінертності. Полімер етилену має безліч міцних ковалентних вуглецевих зв’язків, що роблять найтоншу плівку дуже міцною. В результаті виходить практично вічний поліетилен.

Скільки розкладається пакет у землі? Швидкість розкладання залежить від безлічі факторів, експериментально поки ці дані не підтверджені (поліетилен був винайдений трохи більше століття тому). Але, за наявними оцінками, розкладається він 100-400 років.

Що таке біопакети?

Еко пакети, на відміну від біоінертного поліетилену, є компостованими біорозкладними. Вони мають регульований термін експлуатації, протягом якого контрольовано зберігають споживчі властивості, а потім швидко деградують, перетворюючись на добрива та воду. Як швидко розкладаються біопакети? Процес починається практично відразу після попадання біопластику у сприятливе компостирующее середовище (де тепло, є волога, кисень). І через 3-6 місяців від еко пакету залишаються дрібні фрагменти, а через рік він безслідно зникає.

Фрукти в поліетиленових пакетах

З чого виготовляють екологічні пакети?

Щоб зрозуміти, з чим пов’язані такі «чудеса» швидкого розкладання, потрібно розповісти, з чого зроблено біопакети. Для виробництва екоупаковки використовується біологічний полімер або натуральний матеріал. Сировиною може бути практично будь-яка біооснова (глюкоза, крохмаль, целюлоза, молочна кислота), і навіть речовини тваринного походження (білки, хітозан). Отримують біополімер із мономерів в результаті реакції полімеризації.

В Україні найпридатнішою сировиною для виготовлення біопластиків виявився кукурудзяний крохмаль. Наприклад, завод МПАК www.mpak.ua вже поставив на потік виробництво біологічних пакетів з крохмалю. На виробництві виготовляють екологічні та якісні пакети банан та петля з логотипом для українського бізнесу.

Чому біопластик швидко розкладається?

З сировиною ми розібралися. Але до кінця не зрозуміло, що робить пластикові пакети біорозкладними. Річ у тому, що біополімер має переважно слабкі водневі зв’язки, тому він швидко піддається біодеструкції. Другий важливий фактор швидкості біорозкладання полягає в тому, що пакет з крохмалю їстівний для редуцентів (бактерій та грибів руйнівників, які виконують у природі санітарну функцію).

А ось поліетилен більшості цих санітарів не по зубах. Хоча з’являється все більше інформації про те, що виявляють нові та нові види грибів та бактерій, що поїдають пластик. Вони якимось дивом матеріалізуються у місцях великого скупчення пластикового сміття. Таким чином, мабуть, природа еволюціонує і намагається врятувати людство та природу від забруднення навколишнього середовища та екологічної катастрофи.

Різні логотипи магазинів на пакетах

Чому український бізнес повинен перейти на екологічну біорозкладну упаковку

Почнемо з того, що стати нам усім екологічнішими допомогла нормативно-правова база. В Україні діє Закон № 1489-IX, що обмежує оборот пластику. Але річ не тільки в цьому. І якщо навіть є вибір, то для самого бізнесу краще замовляти виробництво пакетів, що біорозкладаються. Оформити заявку на виготовлення пакетів можна на сайті виробника https://www.mpak.ua/produktsiya/izgotovlenie-paketov-s-logotipom/biorazlagaemye-pakety/.

Чому бізнес повинен не на словах, а насправді піклуватися про природу? Ми розпочали розмову з того, що все більше українців стають відповідальними споживачами. Для них важливо, щоб бізнес реалізовував програми захисту природи. Одним із пунктів такої програми має стати відмова від традиційного пластику на користь екологічної альтернативи – компостованих біологічних пакетів. Підтримка екотрендів «на здоров’я» дозволяє бізнесу отримати більше лояльних екоорієнтованих споживачів та залучити інвесторів, які хочуть вкладати гроші в проєкт з акцентом на екологічну та соціальну відповідальність.

Реклама