Бортнянський вписується в історію Франківська: дослідниця розповіла, як віднайшла рідкісні рукописи
Диван на коліщатках в темній вітальні

Бортнянський вписується в історію Франківська: дослідниця розповіла, як віднайшла рідкісні рукописи

Автор: Влада Гнатів
06/09/2021 14:10
-Реклама
Оренда і продаж комерційної нерухомості від 30 м²
-Реклама
Будівництво шостого етапу в житловому районі.
-Реклама
blagodeveloper.com/promotional-landing/
-Реклама
Азов
-Реклама
купити iphone 15 Pro у Львові, ціни в Україні

В Івано-Франківську продовжують реалізовувати проєкт «Невідомий Бортнянський». Франківський хор «Воскресіння» якраз працює над створенням музичних фільмів про життя і творчість композитора Дмитра Бортнянського. Родзинкою кожної з відеоробіт стане те, що в них звучатимуть раніше невідомі хорові концерти українського генія.

Реклама: Місцеві пропозиції
Ціни на лазерну епіляцію у Києві
Лазерна епіляція пахв: Безкоштовно

Косметологія FineLine пропонує лазерну епіляцію на новому 3000w апараті. Спробуйте перший сеанс на ділянку пахв безкоштовно. Переконайтесь у ефективності!

Ноти невиданих шедевральних творів Дмитра Бортнянського збирали більше десяти років. Працювала над цим докторка мистецтвознавства, дослідниця творчості Максима Березовського та Дмитра Бортнянського Ольга Шуміліна. Саме вона натрапила в архівах на невідомі рукописи і довела, що вони належать Бортнянському, пишуть Версії.

– Як вдалося віднайти невідомі концерти українського композитора Дмитра Бортнянського?

– Ноти я знайшла в архівах. Справа в тому, що не всі ті концерти Бортнянського, які нам відомі, лише вони були написані. Концертів було набагато більше. Але коли композитор вирішив видавати концерти, то не всі взяв в роботу. Частина концертів залишилась невиданою. Вона знаходиться в рукописах і ті рукописи поступово відкриваються. Настільки поступово, що до тепер, а цього року виповнюється 270 років від дня народження Дмитра Бортнянського, є цілий пласт музики, яка невідома і яка не виконувалась. Її співали тільки в той час, коли Бортнянський був живий. Цей пласт потрібно відроджувати і доводити до публіки й слухачів. З такої ідеї народився проєкт. Ці п’ять віднайдених творів – це не межа. Є ще твори, які невідомі, їх треба знайти, довести до виконання. Це буде справа майбутнього. Найскладніше те, що ці твори знаходяться не в Україні. Архіви за межами України. Деякі з них в Європі. Це надзвичайно ускладнює роботу.

– Як вдалося ідентифікувати знайдені рукописи?

– Це треба проводити дослідницьку роботу. Я досліджую творчість сучасника Дмитра Бортнянського – Максима Березовського. Бортнянський мені траплявся під час роботи. Тобто, я не шукала спеціально Бортнянського. Щоб знайти Березовського я перегорнула гори рукописних матеріалів в архівах різних країн. По ходу роботи мені траплявся Бортнянський. Віднайдені концерти – це не просто щаслива випадковість, – це наполеглива праця. З тих знахідок і народився проєкт «Невідомий Бортнянський». Бортнянський з Березовським сучасники і їхні твори в той час фіксувалися з одних музичних рукописних джерелах. Тобто, шукаючи Березовського можна було знайти Бортнянського. А ідентифікацію слід було виконувати за тими історичними джерелами, в яких ті твори фіксувалися. Шукати інформацію про ці твори. То були оголошення про продаж нот, каталоги нотних колекцій певних власників, в яких фіксувалися ті твори. В деяких фіксувалися з музичними інципітами. Тобто, виписані початкові факти. За тією інформацією можна було ідентифікувати знахідки і вже повнотекстові твори, які траплялися в рукописах, і потім завершити ту всю роботу нинішнім проєктом. – Який із п’яти творів був першим? Пам’ятаєте? – Який з п’яти творів був першим зараз не скажу, бо це була робота, яка тривала протягом кількох років. Можливо й близько десяти років. Це поїздки до архівів, участь у роботах конференцій. Однак, кожен з віднайдених концертів – надзвичайно цінний для української культури.

– Чи знаходили невидані концерти в українських архівах?

– В Україні є прижиттєві рукописні матеріали, але в них зафіксовані твори, які Бортнянський підготував до видання. Тобто, ми їх знаємо, як видані твори. А з невідомих творів в Україні поки нічого не знайдено, та потрібно шукати. До речі, варто шукати в Києві. Однак, зараз трохи завадив карантин. Головний архів, де це може зберігатися – це Національна бібліотека України імені Вернадського. В цій бібліотеці є великий рукописний відділ. Він називається інститут рукопису. Там можна було б пошукати. Він буквально нещодавно відкрився. Тому потрібно шукати далі.

– Що цей проєкт означає для Івано-Франківська? Для його історії.

– Творчість Дмитра Бортнянського вписується в історію Івано-Франківська. Бортнянський відкривається для Івано-Франківська. Його ім’я відроджується. Якби не проєкт, то може й місто б не почуло цієї музики. Дуже важливо, щоб і після проєкту було зацікавлення композитором, його життям, музикою і щоб кожен міг не лише знати про те, що Бортнянський український композитор, а взяв щось для себе з його творчості. За 30 років незалежності України це найбільший і найдорожчий хоровий проєкт в Івано-Франківську. Його повинні реалізувати до кінця жовтня.

#невідомийБортнянський #запідтримкиУКФ

Розклад автобусів Вокзал-Чернігів.
Розклад автобусів Вокзал-Старий Лисець, часи відправлення.
Час відправлення автобусів: Вокзал, Центжів.