Пентагон дав певні роз’яснення щодо поширеної у медіа інформації про передачу найближчим часом Україні малогабаритних високоточних бомб наземного запуску GLSDB (Ground Lanched Small Diameter Bomb).
Відповідну заяву в ході традиційного брифінгу для ЗМІ зробив прес-секретар оборонного відомства Сполучених Штатів генерал Патрик Райдер, повідомляє АрміяInform.
Косметологія FineLine пропонує лазерну епіляцію на новому 3000w апараті. Спробуйте перший сеанс на ділянку пахв безкоштовно. Переконайтесь у ефективності!
— Ми визнали минулого року, ми надамо Україні GLSDB в межах нашої програми USIA — наших зусиль з надання допомоги у сфері безпеки, що фінансується USAI. Однак, з міркувань безпеки операції, ми не збираємося підтверджувати конкретні терміни, — констатував речник Пентагону.
При цьому він дипломатично зазначив, що офіційний Вашингтон «віддає право Україні говорити про будь-які поставки озброєнь».
— Ми продовжуємо тісно співпрацювати з Києвом, з нашими партнерами в цій сфері, щоб гарантувати, що він отримає та буде готовий до використання можливостей, які ми йому надаємо, і якнайшвидше, — резюмував Патрик Райдер.
Принагідно генерал нагадав, що про наміри США передати GLSDB Україні було оголошено минулого року. АрміяInform повідомляла про це на початку лютого минулого року. Поставку цих «крилатих» авіабомб було анонсовано в рамках чергового великого пакету оборонної підтримки для нашої держави, надходження якого офіційно підтвердив це у своєму зверненні Президент України Володимир Зеленський.
Утім, через півроку агенція Reuters із посиланням на поінформовані джерела з Міністерства оборони Сполучених Штатів повідомила, що безпосередніх поставок новітнього озброєння Україні доведеться зачекати, через проведення необхідних випробувань як для пілотного зразка зброї.
Зрештою видання Politico з посиланням на чотири джерела цього тижня повідомило, що Пентагон успішно випробував нову високоточну бомбу великої дальності GLSDB, якої досі немає на озброєнні навіть в американської армії.
Довідково: GLSDB — це бомба з наведенням за допомогою GPS, створена компанією Boeing, яка здатна долати електронні перешкоди, використовуватися за будь-яких погодних умов. Її також можна використовувати проти бронетехніки.
GLSDB мають дозволить українським військовим вражати цілі на вдвічі більшій відстані, ніж ракети, які вони зараз випускають з високомобільних артилерійських ракетних систем (HIMARS), що постачаються США, і змусить росію перемістити свою логістику ще далі від лінії фронту.
Після анонсування торік узгодження питання про передачу нашим Силам оброни цих малогабаритних бомб наземного запуску, репортери редакції опитали знаних експертів щодо цього зразка зброї. Тому буде не зайвим нагадати їх висновки.
— У 2011 році концерн «Boeing» розпочав в ініціативному порядку, тобто за власні кошти, проєктування ракети GLSDB (Ground Lanched Small Diameter Bomb), — розповів доктор історичних наук, професор Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного Андрій Харук. — Ідея була проста до примітивізму: використати керовану авіабомбу GBU-39 (першу з родини SDB — малокаліберних бомб) як бойову частину для снарядів реактивних систем залпового вогню MLRS i HIMARS.
«А для чого»? — запитаєте ви. Відповідь очевидна: коли незрозуміло, про що йдеться — значить, йдеться про гроші. Завдяки масовому виробництву, а ця КАБ, крім США, експортується до Ізраїлю, Австралії, Італії, Нідерландів і Данії, ціна GBU-39 у 2015 році становила 57 тисяч доларів США. Ціна керованого снаряда GMLRS для вказаних РСЗВ сягала декількох сотень тисяч доларів! Додатковим чинником економії мало стати використання «секонд-хенду» — двигунів реактивних снарядів М26. Ці снаряди мають касетну бойову частину і повинні бути знищені відповідно до підписаної у 2008 році Конвенції.
Керована авіабомба GBU-39 важить 113 кілограмів, має бойову частину з високоенергетичною вибуховою речовиною 17 кілограмів та споряджена комбінованою (інерційною, супутниковою та напівактивною лазерною) системою наведення. Вона розроблялась для використання з літаків і зарекомендувала себе якнайкраще від 2005 року, коли була прийнята на озброєння. Після скидання в неї розкриваються крила. Завдяки цьому бомба може планувати, змінювати напрямок руху на 360 градусів, а дальність її польоту сягає 110 кілометрів. Призначення — високоточне ураження наземних об’єктів на великих відстанях. За різними оцінками, GBU-39 може пробивати залізобетонні перекриття завтовшки 90-150 сантиметрів. Ще одна сильна сторона бомби — її надзвичайно мала помітність для зенітних ракетних комплексів.
— Ракета М26 здатна додати до показника дальності польоту ще близько 40 кілометрів, — повідомив професор Харук. — Спершу концепція GLSDB не зацікавила Пентагон і проєкт на певний час опинився у стагнації. Реанімували його у серпні 2014 року, коли до проєкту приєдналась шведська фірма SAAB. У лютому 2015 року на полігоні Відсель на півночі Швеції відбулись три випробувальні пуски, які підтвердили реальність концепції і високу точність влучання. У 2017 році у США провели наступну серію пусків. Тоді керована авіабомба, запущена з наземної пускової установки, продемонструвала здатність маневрування за складною траєкторією для виведення в заданий район і влучання в рухому морську ціль за допомогою лазерного наведення на відстані близько 100 км. На цьому етапі до проєкту приєдналась Норвегія, яка збиралася повернути у стрій власні РСЗВ MLRS і шукала для них високоточні боєприпаси. Восени 2019 року відбулись випробування GLSDB на норвезькому полігоні Анньойя.
Своєю чергою військовий експерт Петро Черник зазначив, що ключовою в GLSDB для Збройних Сил України стане насамперед дальність ураження.
— У наших реаліях 150 кілометрів — це неймовірно багато, — каже експерт. — Нагадаю, що ЗСУ застосовують реактивні снаряди М31 для HIMARS з дальністю ураження близько 80 кілометрів. А найбільшу відстань ураження 120 кілометрів в арсеналі ЗСУ має стара радянська система «Точка-У». Отже, GLSDB значно «подовжить» глибину завдавання ударів. Мабуть, основними цілями для цих авіабомб стануть ворожі склади боєприпасів та пального. На мою думку, під прицілом опиниться вся гілка залізниці від Дебальцевого до російського кордону. Як тільки такі авіабомби з’являться у ЗСУ — снарядний голод у ворога набуде більшого масштабу. GLSDB має унікальні системи наведення та протидії радіоелектронній боротьбі. Захиститися від її удару практично неможливо. Поява GLSDB сприятиме продовженню українською тактики, яку я б назвав «логістично-вогневий зашморг». Ця зброя покликана «вибивати» боєкомплекти ворога на максимально можливій відстані й внаслідок цього знижувати потенціал артилерії росіян. Найголовніший мій висновок — лід на заборону постачання далекобійних систем помалу тане. Це також провісник того, що в Україні таки можуть з’явитися комплекси ATACMS з дальністю ураження до 300 кілометрів.