Диван на коліщатках в темній вітальні

Бюджет Івано-Франківщини-2019: баланс і закривання дірок

Автор: Орися Корчун
31/12/2018 11:53
-Реклама
Оренда і продаж комерційної нерухомості від 30 м²
-Реклама
Будівництво шостого етапу в житловому районі.
-Реклама
-Реклама
Готелі Reikartz і контакти, Україна
-Реклама
21 грудня на сесії Івано-Франківської обласної ради прийняли бюджет Прикарпаття на 2019 рік. Депутати кажуть: попри те, що грошей мало, їх вдалося збалансувати і закрити всі дірки.
Мовою цифр
Доходи бюджету на 2019 рік складуть 8 млрд. 323 млн., видатки – 8 млрд. 317 млн. гривень. Таким чином, в обласному бюджеті не буде дефіциту, як у міському.
Власний дохід бюджету Прикарпаття складе понад мільярд гривень. З цієї суми 937 млн. – різноманітні податки та збори, основними з яких є ПДФО (693 млн.) та екологічний податок (126 млн.). Ще 112 млн. складуть неподаткові надходження – це доходи від відчуження майна, надання різноманітних послуг тощо. Все решта – а це 7 млрд. 237 млн. грн. – субвенції та дотації з держбюджету на освіту й медицину, соціальну, культурну та спортивну сфери, пише ГК.
Найбільшим пунктом витрат стане допомога малозабезпеченим, людям з інвалідністю та іншим незахищеним категоріям – її виплатять 3 млрд. 123 млн. гривень. Ще понад півтора мільярда витратять на субсидії. Найбільше видатків з обласного бюджету закладено на галузі охорони здоров’я (1,18 млрд. грн.) та освіти (665 млн. грн.). А на будівництво, ремонт і реконструкцію доріг передбачено 348 млн. грн. з держбюджету.
Управління культури, національностей та релігій отримає майже 150 млн., департамент соціальної політики – 140 млн., управління спорту – 45 млн. грн. При цьому, наприклад, на діяльність управління з міжнародного співробітництва, євроінтеграції та туризму, тобто на пошук інвесторів і розвиток туризму, виділено всього 2 млн. Трішки більше, 2,6 млн., отримає департамент агропромислового розвитку. Департамент економічного розвитку отримає фінансування в розмірі 6,4 млн., а управління з питань цивільного захисту – 8,5 млн. гривень.
На реалізацію регіональних програм у 2019 році передбачено 460 млн. грн., що на 20 млн. більше, ніж у 2018-му. Також на 20 млн. збільшиться обсяг бюджету розвитку, який складе 60 млн. гривень.

Бюджетні пристрасті
За словами голови облради Олександра Сича, бюджет-2019 вийшов збалансованим, при цьому по всіх галузях вдалося збільшити видатки. Зокрема, мова йде про підвищення зарплат у медичній сфері.
«Втім збалансованість цьогоріч означає, що грошей не вистачить порівну на всі галузі, і ми закриваємо дірки, про які забув державний бюджет, – сказав Сич. – Бюджет більш-менш збалансований, однак якщо взяти до уваги спортивну галузь, то 45 млн. грн. на розвиток спорту для області – катастрофічно мало! У скрутній ситуації – і соціальний захист населення, і культура та мистецтво. Ці галузі ми маємо фінансувати з обласного бюджету, а натомість збільшуємо фінансування охорони здоров’я й освіти, які мали б повноцінно фінансуватися з державного бюджету. Тому, якщо наші відповідальні чиновники не поїхали до Києва й аргументовано не довели, що треба збільшити фінансування освіти і медицини, то тепер ми зобов’язані забирати ці гроші від спорту та культури».
Порівняно з минулим роком, бюджет Івано-Франківщини скоротився майже на півтора мільярда гривень. Причиною цього стало зменшення обсягів фінансування державою субсидій майже удвічі. Василь Гладій, перший заступник голови облради, перерахував ризики, які можуть виникнути в 2019 році: «Перше – це загальний обсяг бюджету, який, порівняно з минулим роком, зменшився майже на півтора мільярда. Друге – зменшено дотації на утримання закладів бюджетної сфери. Третє – на сферу охорони здоров’я держава виділила замалу субвенцію, і щороку ми не зможемо додавати такі ж суми зі свого бюджету, як у 2019-му. Четверте – кожен тарифний розряд у працівників бюджетної сфери має суттєво впливати на зарплату, а не так, як зараз. І останнє: ми нікуди не дінемось від невиплат зарплати, в 2019 році ситуація з цим не покращиться».
Голова бюджетної комісії Микола Палійчук детальніше описав ситуацію з невиплатою зарплат. За його словами, зарплата для бюджетників у 2019 році виплачуватиметься в повному обсязі, але борги 2018-го нікуди не дінуться, і їх треба буде покривати. «Великою проблемою залишаються борги із заробітної плати, які ми маємо станом на грудень цього року. Багато міст, сіл та районів будуть змушені покривати ці борги за рахунок надходжень січня нового року. Держава прийняла такий бюджет, згідно з яким зарплату 2018 року платитимуть із грошей 2019-го. Це серйозна проблема», – сказав він.
«Ми приймаємо доленосний бюджет, розділяємо гроші на те, на що можемо. В Україні йде війна, а в цей час урядовці отримують мільйонні премії. І в цей же час звичайні працівники освіти і медицини недоотримують зарплати», – прокоментував бюджет депутат облради Василь Попович.
 
Дуже потрібні гроші
За чотири дні до голосування за бюджет-2019 відбулося засідання бюджетної комісії облради, під час якого у проект бюджету внесли кілька дрібних правок, що надійшли в останній момент.
Депутат облради Олександр Левицький, який також є заступником міського голови Івано-Франківська, виступив з проханням виділити місту 10 млн. грн. з обласного бюджету, які треба спрямувати на фінансування бюджетних установ, бо держава виділила на це замало грошей. «Ви всі знаєте, що міська рада прийняла бюджет-2019 зі значним дефіцитом – 500 млн. гривень. Рік буде дуже важким, тож місто просить допомоги в області», – сказав Левицький.
Його підтримав і перший заступник мера Микола Вітенко, який також прийшов на комісію. Він зазначив, що ці гроші можна буде взяти з однієї із субвенцій. Втім директорка департаменту фінансів ОДА Ірина Мацькевич на це відповіла, що бюджет Івано-Франківська і так досить немалий, а за чотири дні до голосування за бюджет навряд чи вдасться знайти «зайві» 10 мільйонів.
Микола Палійчук зауважив, що ця пропозиція не була надана комісії для попереднього вивчення. Левицький визнав, що це правда, і вибачився, але сказав, що гроші дуже потрібні. В результаті комісія проголосувала за виділення 10 млн. для Івано-Франківська.
А 21 грудня на сесії облради депутати прийняли сам бюджет та окремо голосували за кожну поправку до нього. За виділення 10 млн. грн. Івано-Франківську проголосувало лише 39 обранців, щоб ця поправка була прийнята, не вистачило чотирьох голосів.
Депутат-«свободівець» Василь Попович обурився цим фактом і заявив, що виділити потрібні Івано-Франківську гроші завадила фракція «БПП», яка не проголосувала «за». Він назвав це «якимось дивним політичним замовленням, недоречним під час голосування за суто господарське питання».
Тарас ВОЛОШИН