Щороку перед початком посівних робіт перед аграріями постає питання: що краще обрати для — сорт чи гібрид? Мета кожного фермера — отримати якомога більший урожай. Вибір в цьому випадку залежить від багатьох факторів, зокрема кліматичних умов, типу ґрунту, особливостей сівозміни, наявності необхідної техніки для сівби тощо. Насамперед важливо розуміти різницю між сортами та гібридами. Кожен різновид має свої особливості, вимоги, плюси.
Зазначимо, що список сортів і гібридів сільськогосподарських культур, придатних для вирощування в Україні, міститься у Державному реєстрі сортів рослин. Водночас для аграріїв важливо мати доступ до якісного насіння. Тут на допомогу приходить аграрний інтернет-магазин Growex Market. В його каталозі можна знайти широкий асортимент насіння різних культур.
Основні поняття
Щоб розібратися, що краще вибрати — сорт чи гібрид, спершу визначимо, що означають ці поняття:
- Сорт — це група рослин, об’єднаних спільними ознаками, які зберігаються при вирощуванні. Вони є результатом багаторічного відбору та розмноження найбільш репродуктивних і стійких до хвороб рослин. Сорти схожі за основними характеристиками, але можуть відрізнятися зовнішніми параметрами, наприклад, формою чи кольором плодів. Найважливіша особливість сортового насіння — це здатність зберігати всі генетичні ознаки протягом багатьох поколінь.
- Гібрид — це рослина, отримана шляхом схрещування двох або більше чистих видів з метою створення культури з покращеними характеристиками. Такі види мають однаковий генотип, що забезпечує високу однорідність врожаю та виняткові якості, наприклад, підвищену стійкість до несприятливих умов.
Сортові та гібридні культури створюються з різними цілями та підходами, що потрібно враховувати в процесі вибору.
Основна різниця між сортом та гібридом
Між сортом та гібридом є ряд ключових відмінностей, які має розуміти кожен аграрій. Серед них:
- Можливість розмноження. Для вирощування сортових культур можна використовувати посівний матеріал, зібраний з власного врожаю. Насіння гібридних рослин не придатне для подальшого розмноження. Воно або не передає батьківських характеристик, або взагалі не проростає. Тому потрібно кожного року купувати насіння.
- Ціна. Процес створення гібридного насіння — це складний і тривалий селекційний процес, який займає кілька місяців. Це пояснює вищу його вартість порівняно із сортовим.
- Вимоги для вирощування. Щоб підтримувати якість сортового виду і не допустити виродження, важливо територіально ізолювати його та виключити вплив інших культур. Для отримання максимального результату при культивуванні гібридних культур потрібно створити правильний агрофон, який передбачає вибір відповідного ґрунту та правильну його підготовку, використання добрив, забезпечення оптимального рівня вологості.
Кожен з різновидів має свої переваги та особливості, які слід враховувати під час вибору. Остаточне рішення залежить від потреб аграрія, умов вирощування та очікуваного результату.
Реклама