Чому піца називається Маргарита
На чию честь піцу назвали Маргарита? Ви, напевно, чули цю легенду. Так, там буде про королеву Маргариту Савойську. Так, це лише легенда. До того ж цю назву піци ми використовуємо не так давно. Зацікавилися? Тоді нумо розбиратися з усім по черзі!
Смачна піца у Франківську: https://treba.pizza/
Піца — одна з найпопулярніших страв у всьому світі. Це просте поєднання печеного коржа, помідорів і сиру народилося в Італії. На початку XX століття з італійськими мігрантами поширилося на всі Сполучені Штати Америки. Популярність піци сягнула визначних висот в Америці. Тут піца отримала більшість атрибутів (коробки, доставка), до яких ми так звикли сьогодні.
Як оповідає легенда
Існує багато різних видів піци, але лише один несе на собі королівський слід. Ця історія трапилася, коли королева Італії відвідала Неаполь у 1889 році. Прогулюючись вулицями центру міста, королева Маргарита та її чоловік відчули чудовий аромат. Вгадали! Він тягнувся з піцерії.
Заінтригована пара запросила шеф-кухаря закладу Раффаеле Еспозіто до міського палацу Каподімонте. Тут він мав зготувати для них оту запашну страву. Еспозіто приготував три різні види піци. Один із варіантів імітував кольори італійського прапора:
- червоні помідори;
- біла моцарела;
- та свіжий зелений базилік.
Наступного дня Еспозіто отримав листа. У ньому писалося: «Шановний синьйоре Раффаеле Еспозіто. Я підтверджую, що три види піци, які ви приготували для Її Королівської Високості Королеви, були визнані чудовими». Хоча Маргариті сподобалися всі три піци, вона назвала червоно-біло-зелену своєю улюбленою. Еспозіто назвав цю піцу на її честь. Так народилася класична неаполітанська фірмова страва.
Піца та патріотизм
Цю історію з різними варіаціями продовжують розповідати в туристичних путівниках, кулінарних книгах та історіях їжі. Вона має необхідні складові для популярності:
- казковий мотив королеви, яка куштує їжу простих людей;
- і патріотичні відтінки, втілені кольорами піци та італійським прапором.
Ця історія була перевірена. Історики підтверджують, що в 1889 році Еспозіто був власником піцерії у Неаполі. Умберто I та Маргарита справді були в місті на півдні Італії, коли 11 червня 1889 року було надіслано подячного листа. Королівські особи справді мали мотив задобрити неаполітанців, які страждали від високих податків нового Королівства Італії.
Маргарити не було до 60-х
Ви прочитали все правильно. Жодної піци Маргарити не було донедавна. Варто уточнити. Піцу з томатним соусом, моцарелою і листям базиліка готували принаймні з кінця XVIII століття. Але вона не мала назви до останнього часу. Насправді жодна піца не мала її.
Аж до Другої світової війни в піцеріях взагалі не було меню. Коли вам захотілося піци, все, що вам потрібно було зробити, це підійти до стійки, сказати піцайоло, яку начинку ви бажаєте, а потім почекати на своє замовлення. Погортайте історичні книги! Піца завжди згадувалася як традиційна фірмова страва Неаполя. Але її описували за переліком найпоширеніших інгредієнтів, а не якоїсь конкретної комбінації з назвою.
Перший задокументований доказ існування піци з назвою Маргарита міститься в документальному фільмі, знятому італійським національним телеканалом RAI у 1967 році. Ви можете побачити, як неаполітанський репортер запитує піцайоло, чи була піца «Маргарита» з «яйцем посередині». На що піцайоло відповідає: «Ні, Маргарита, як мене вчили, є просто з томатним соусом, моцарелою і базиліком». Імовірно, піца з такою назвою існувала ще до 60-х років. Однак все ще існувала плутанина щодо того, яка піца асоціюється з цією назвою.
Кінець історії?
Поки не буде знайдено нових переконливих доказів, ми не можемо точно сказати, хто винайшов піцу Маргариту. Ми не знаємо, чому, коли і як її так назвали. Яке її справжнє походження? Але ми точно знаємо одне: це найкращий винахід, який коли-небудь створював неаполітанець.