Минулого тижня працівники обласної інфекційної лікарні вийшли на протест до облдержадміністрації, бо не отримують обіцяних надбавок.
“BGA-Cервіс” пропонує ремонт зарядних станцій та інверторів. Відновлюємо плати, балансує батареї, збираємо устаткування для домів та квартир.
Водночас керівництво медзакладу заявляє, що коштів на доплати, які виділяє Національна служба здоров’я України, недостатньо, пише «Репортер». То ж хто крайній?
«Ми не коні»
Надбавки у 300 % до зарплати медикам президент пообіцяв ще в березні минулого року. Перші виплати лікарні отримували через медичну субвенцію, а в подальшому – через Національну службу здоров’я (НСЗУ). І хоч МОЗ та НСЗУ «наполегливо рекомендують» використовувати виділене фінансування насамперед на зарплати, головні лікарі розпоряджаються грошима на власний розсуд. Відтак, за лютий працівники Івано-Франківської обласної інфекційної лікарні отримали лише 60-70 % надбавки.
«Ми писали вже звернення і в облдержадміністрацію, і в НСЗУ, – каже медсестра лікарні Марія Процишин. – Зверталися безпосередньо й до керівництва установи, але нас не чують і з нами не рахуються. Я зараз кажу про медсестер і молодших медичних працівників».
За словами Марії Процишин, вона ще жодного разу не отримала 300 % доплати, хоч і щоденно працює з хворими на COVID-19. До того ж, зараз навантаження суттєво збільшились.
«Хворих дуже багато, дві медичні сестри обслуговують 40 пацієнтів, – розповідає медсестра
Наталія Баран. – Є люди на оксигенаторах – це дуже важкі хворі. Ми не можемо витримати цього навантаження, ми не коні. Крім того, медсестри з санітарками також хворіють».
Її колега Любов Лесюк додає, що вона зараз змушена водночас доглядати 17 хворих на коронавірус. При цьому за лютий не заробила навіть п’яти тисяч гривень.
«Я одна медсестра на 17 хворих, і мені допомагає лише одна санітарочка. При цьому мій оклад – 4379 гривень», – каже Любов Лесюк.
Вирішує керівник
Проблема з надбавками є не тільки на Прикарпатті, а й в інших регіонах. Нещодавно схожі протести відбулися у Вінниці та Запоріжжі. А все через те, що в законодавстві досі немає роз’яснень щодо механізму встановлення доплати та визначення її розміру, крім граничного у 300 %.
Тобто, керівник закладу самостійно вирішує, хто з працівників отримує доплати. Також він на власний розсуд встановлює її розмір. В ідеалі до уваги потрібно брати ступінь ризику зараження COVID-19, кількість хворих, з якими контактує медичний працівник, досвід тощо.
Втім, за словами в. о. гендиректора обласної інфекційної лікарні Миколи Стовбана, навіть за великим бажанням він не зможе виплатити 300 % надбавки всім своїм працівникам. Бо грошей держава виділяє недостатньо.
«Я сподіваюся, що у березні ситуація покращиться, – говорить Микола Стовбан. – Вже десь говорилося, що в майбутньому нам платитимуть фактично за кожного пацієнта, а не за бригаду. Оскільки наша лікарня розрахована на 170 ліжок і зараз вона переповнена, ми сподіваємось, що НСЗУ додасть коштів, аби ми могли заплатити людям за їхню клопітку роботу».
Йдеться про те, що нині гроші лікарням компенсують не за кожного конкретного пацієнта, а за кількість медичних бригад, які працюють з «ковідними» хворими. У кожній лікарні має бути сформовано мінімум чотири такі команди по 12 людей. За роботу кожної команди НСЗУ платить лікарні щомісяця 489 тис грн. Але в цю суму входять не лише зарплати медиків, а й інші витрати. Наприклад, закупівля дорогих ліків, які не включені до протоколів, чи забезпечення харчування пацієнтів.
Звісно, в НСЗУ беруть до уваги й завантаженість медичних команд. Втім, враховують тільки лікування ПЛР-позитивних пацієнтів, хоч заклади надають однакову медичну допомогу як ПЛР-позитивним, так і ПЛР-негативним хворим, які мають клінічні ознаки «ковідної» пневмонії. До слова, за даними світової статистики, близько 25 % пацієнтів, хворих на ковід, мають негативний ПЛР тест.
Не менше 23 тисяч
На сайті МОЗ зазначається, що зараз зарплата лікаря в Україні становить близько 9 тис грн на місяць. Середній медичний персонал отримує в межах 7 тис грн, молодший – 5 тис грн.
Раніше міністр Максим Степанов порівнював теперішню зарплату медпрацівників з виплатами по безробіттю. Згадував про величезну різницю в оплаті праці в Європі та Україні. Мовляв, у Польщі зарплата лікаря становить близько 2,5 тис євро. Та буквально на днях Степанов пообіцяв: зарплата рядового лікаря в Україні стартуватиме від 23 тис грн.
«Медики сьогодні – справжні герої, тому підвищення їм зарплат – моя принципова позиція. Мінімальна зарплата лікаря повинна бути не менше 23 тис грн, середнього медичного персоналу – 17 тис, молодшого – 12 тис грн. І ми доб’ємося цього», – заявив міністр охорони здоров’я.