-РЕКЛАМА-

РЕКЛАМА

Актуально зараз

-Реклама-spot_img

Чому в Івано-Франківську почастішали повідомлення про погану якість повітря

-Реклама-spot_img
spot_img

Минулого тижня на одному із сайтів моніторингу якості повітря з’явилася інформація, що в Івано-Франківську воно – в дуже поганому стані. Тоді медики спростували цю інформацію, але за кілька днів дані свідчили про те саме.

То чим зараз дихають франківці – розбирався Репортер.

Хто визначив перевищення забруднення

Інформація про поганий стан якості повітря в Івано-Франківську містилася на сайті SaveEcoBot. Він належить громадській організації SaveDnipro. Її у 2017 році заснували громадські активісти з Дніпра, головою є Ірина Черниш. Тоді однодумців об’єднала проблема забруднення повітря від Дніпровської ТЕС, а у 2018 команда виборювала перед урядом відкриття нових екологічних даних для громадськості.

SaveEcoBot – один із проєктів організації, який презентували у 2018 році, разом з тодішнім міністром екології та природних ресурсів Остапом Семераком. Це великий агрегатор екологічних даних про забруднення та забруднювачів в українських містах. Інформацію збирають з різних комунальних та приватних станцій моніторингу. Зокрема в Івано-Франківську інформацію про стан атмосферного повітря система SaveEcoBot збирає з трьох станцій моніторингу, які зараз працюють.

Вони встановлені мешканцями, незалежними проєктами, організаціями або органами місцевого самоврядування, такими як: Eco City, AirPol, ЛУН Місто, – йдеться на сайті SaveEcoBot.

- РЕКЛАМА-

Також там можна знайти інформацію про стан радіаційного фону, аналітику та карту пожеж у природних екосистемах, інформацію про дозволи на викиди для підприємств, користування надрами, декларації на відходи тощо. А ще – подати скаргу на забруднення у своєму регіоні.

Так, згідно з даними сайту, якість повітря зранку понеділка, 28 жовтня, була помірною – рівень забруднення становив 56 AQI PM2.5 – набагато менше, ніж 27 жовтня, коли цей показник уже зранку становив 170. Очікувано, найгірше повітря було у центрі, натомість найкраще – у Крихівцях та біля вокзалу. Ще одна станція на Прикарпатті є у селі Татарів, там зі станом якості повітря усе, звісно, краще, ніж в обласному центрі.

Чому у Франківську почастішали повідомлення про погану якість повітря

Чим це шкідливо

Як ідеться на сайті SaveEcoBot, дрібнодисперсний пил (РМ2.5) – це тверді частинки діаметром менш як 2,5 мікрометра найрізноманітнішого фізико-хімічного складу: від різних кислот (нітратів, сульфатів), до елементарного вуглецю, важких металів, частинок порід, води та льоду. Дрібнодисперсний пил РМ2,5 менший за розміром, ніж людська волосина.

Джерелами РМ2.5 є підприємства з котлами та печами на вугіллі й мазуті, теплоелектростанції, легковики та вантажівки, підприємства з нафтоперероблення та виробництва цементу, пожежі, пил від доріг і будівництва, сільськогосподарські операції тощо.

Через те, що частинки дрібнодисперсного пилу настільки маленькі, кажуть на сайті, вони здатні проникати не тільки у легені, а й у серцево-судинну систему, викликаючи легеневі та серцеві захворювання, різні види раку, нейродегенеративні захворювання та підвищує ризик передчасної смертності.

Що кажуть фахівці

Як повідомили в Івано-Франківському обласному центрі контролю та профілактики хвороб МОЗ, 25 жовтня фахівці установи провели заміри атмосферного повітря у середмісті. За результатами досліджень перевищень гранично допустимих концентрацій не виявили.

Чому в Івано-Франківську почастішали повідомлення про погану якість повітря

За словами директора центру Руслана Савчука, у фахівців немає довіри до досліджень, оприлюднених на сайті. Адже невідомо, чи правильно встановлені пристрої, що вимірюють якість повітря.

По всіх показниках, на які акредитована наша лабораторія, ми не фіксуємо в ці дні дрібнодисперсного пилу, – говорить Руслан Савчук. – Невідомо, що це за датчики, де вони стоять і чи мають сертифікацію. Може, їх ставлять приватні особи, невідомо яких виробників. У всякому разі, цю інформацію нам не направляють. Я не чую скарг від людей щодо пилу і що важко дихати. Якщо по громаді люди спалюють сухостій – може бути задимленість. Але до нас сигнали не надходили.

Ще один сайт моніторингу якості повітря EcoCity, яку створили франківські активісти на чолі з куратором проєкту Олексієм Трелевським, наразі передає інформацію лише з однієї станції моніторингу повітря. Він теж визначає погану якість повітря. Але, за словами Олексія Трелевського, така ситуація традиційна для опалювального сезону.

Опалювальний сезон триває по всій Україні. У Франківську, можливо, на ситуацію негативно впливає те, що місто розташоване серед пагорбів. Тому, коли безвітряна погода, забруднення накопичується, – каже Олексій Трелевський. – Ми також бачимо перевищення пилу в повітрі. Навіть візуально видно забруднення вечорами, ніби дим по місту. Якщо його можна спостерігати, то рівень забруднення досить високий.

У першу чергу таке забруднення повітря є небезпечним для алергіків, людей похилого віку, тих, хто хворіє на проблеми дихання чи серцево-судинні проблеми.

У час, коли повітря забруднене, медики радять зменшити тривалість прогулянок надворі, закрити вікна та провести вологе прибирання у домі. Також варто пити більше води.

НОВИНИ НА ЦЮ ТЕМУ

-Реклама-

РЕКЛАМА

zhytlo-ta-komercziya-zi-svyatkovymy-znyzhkamy/

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

On this website and using the ⬆️ images :- Is it possible your wife could order me one of each in L if they would arrive in time for Saturday /Sunday

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

On this website and using the ⬆️ images :- Is it possible your wife could order me one of each in L if they would arrive in time for Saturday /Sunday

РЕКЛАМА

купити iphone 15 Pro у Львові, ціни в Україні