Наталя Гуменюк, яка була головною речницею Сил оборон півдня з весни 2022 року, не так давно залишилася без своєї посади. І відбулося це зі скандалом, адже були обурення її роботою з боку журналістів.
Пост голови Об’єднаного координаційного пресцентру Сил оборони півдня України Гуменюк обійняла у квітні 2022 року. Цей пресцентр, за даними сайту “Політаналіз”, був створений на тлі повномасштабного вторгнення РФ в Україну.
До приходу на цю посаду вона була зокрема асистенткою командира загону морської охорони, а також помічницею начальника в управлінні Морської охорони Держприкордонслужби, де відповідала за координацію співпраці з медіа.
Також відомо, що Наталя Гуменюк є капітаном 1 рангу ДПСУ.
Завдяки роботі в Силах оборони півдня вона стала доволі медійною особою. Передусім популярність їй забезпечили постійні включення в “Єдині новини”. В ефірах посадовиця розповідала про ситуацію на Одещині, Миколаївщині, Херсонщині й у Криму, а також про актуальну кількість російських кораблів-носіїв ракет у Чорному та Азовському морях.
У деякі місяці Гуменюк ставала головним обличчям ефірів серед усіх гостей, які включалися в загальнонаціональний телемарафон і давали свої коментарі. Наприклад, у березні 2024 року вона була в ефірі 51 раз за 31 день. Це трохи менше, ніж її персональний рекорд, встановлений у жовтні 2023-го, коли речниця Сил оборони півдня мала слово 54 рази.
Однак далеко не всім медійникам була до вподоби робота Гуменюк. Одні з перших обурень виникли після деокупації Херсона, коли журналісти офіційно не могли потрапити у звільнене місто. Деякі знімальні групи в’їхали в обласний центр без дозволу, після чого Гуменюк пригрозила цим ЗМІ позбавленням акредитації.
Також претензії були через те, що журналісти не можуть потрапити на позиції ЗСУ на півдні України, тоді як доступ медіа до військових на сході простіший. У такій несправедливості працівники ЗМІ звинувачували саме Гуменюк: мовляв, ці обмеження існують через її жорстку позицію, внаслідок якої громадськість не знає, що відбувається в деяких регіонах.
Піком невдоволень стала середина квітня 2024 року, коли понад 150 українських й іноземних медійників звернулися до військового керівництва й комітету Верховної Ради з питань свободи слова з проханням про звільнення Гуменюк. Журналісти стверджували, що дії речниці перешкоджають роботі ЗМІ на південному напрямку, що спричиняє малу кількість уваги, наприклад, до Херсона й Берислава.
Через кілька днів, 19 квітня, Генеральний штаб ЗСУ повідомив про звільнення Гуменюк із посади. А на її місце пізніше прийшов Дмитро Плетенчук.