Чи є загроза землетрусів для мешканців Прикарпаття
Диван на коліщатках в темній вітальні

Чи є загроза землетрусів для мешканців Прикарпаття

Автор: Олег Мамчур
15/02/2023 13:26
-Реклама
-Реклама
-Реклама
-Реклама
Новий житловий центр у місті City by Blago
-Реклама

Науковець розповів, яка ймовірність підземних поштовхів спостерігається на Івано-Франківщині та чи є загроза землетрусів для мешканців області.

Суспільство досі не може оговтатися від землетрусу, який нещодавно трапився в Туреччині. Щодня з-під завалів дістають тіла людей, кількість жертв невпинно зростає. І зараз фахівці почали активно обговорювати ймовірність підземних поштовхів у інших країнах.

Реклама: Місцеві пропозиції
Ціни на лазерну епіляцію у Києві
Лазерна епіляція пахв: Безкоштовно

Косметологія FineLine пропонує лазерну епіляцію на новому 3000w апараті. Спробуйте перший сеанс на ділянку пахв безкоштовно. Переконайтесь у ефективності!

Завідувач кафедри геотехногенної безпеки та геоінформатики Інституту архітектури, будівництва та енергетики Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу Едуард Кузьменко розповів чи загрожує подібне явище українцям, зокрема жителям західних областей, пише Правда з посиланням на Галку.

За словами професора, впродовж року на землі відбувається 120 землетрусів магнітудою 6 – 6,9; 18 – дуже сильних, магнітудою 7 – 7,9; і один катастрофічний землетрус з магнітудою 8 і більше. Землетрус у Туреччині межує між дуже сильним та катастрофічним.

За три дні до трагедії, в Нідерландах було передбачено турецький землетрус. Проте достовірно такі явища спрогнозувати важко.

«Не існує достовірних систем абсолютно надійного прогнозування. Але над цим працюють різні вчені в багатьох країнах. Варто відзначити насамперед Китай, Японію, Сполучені Штати Америки, де ведуться серйозні дослідження», – зазначає Едуард Кузьменко.

Загалом землетруси бувають тектонічні, вулканічні, обвальні і штучні. Останні спричинені випробовуваннями ядерної зброї. Це дуже потужні вибухи, не такі як в Україні. Ті, що відбуваються у нас не спровокують землетрус.

«Для певного бачення закономірностей подивімося, де відбуваються землетруси. На сьогоднішній день панівною є теорія тектоніки плит. Згідно з нею, колись на Землі існував єдиний материк Пангея, який з часом розколовся, і його уламки, так би мовити, почали «розповзатися» в сторони. Їх фрагменти в контурах сучасних континентів помітив учений Альфред Вегенер і в 1912 році запропонував цю теорію. Власне, він зауважив, що східноамериканське узбережжя Південної Америки й африканське узбережжя, якщо їх співставити, допасуються одне до одного як пазли. Далі розпочалась деталізація теорії, згідно з якою ці плити-елементи з твердих порід пересуваються по поверхні більш м’яких порід. Зони їх стику – це і є зони землетрусів», – розповів професор.

За його словами, саме турецький землетрус стався на стику Африканської, Аравійської та Анатолійської плити, яка примикає до Євроазійської плити. Відповідно це буде завжди зоною ризику.

Якщо роздивимося карту розташування таких ліній дотику, то можна побачити, що вони збігаються із зонами землетрусів, а де таких дотичностей немає, там і не чули про землетруси.

Приклад – Канада та Сибір. А от межування тектонічних плит гарантує землетруси. Але коли їх чекати відгадати неможливо. Можна сказати, що сейсмологи тільки констатують перебіг подій, які уже відбулися.

«Помітити можна так звані форшоки – невеличкі сейсмічні сплески, що передують великому землетрусу. Однак вони не завжди простежуються», – наголошує науковець.

Якщо говорити про сейсмічність Прикарпаття, то з 1962 року тут ведуться регулярні спостереження. Два сильних 6-бальних землетруси поблизу Долини зафіксували ще у 1976 році. Саме тут був епіцентр.

Такого землетрусу не слід боятися, він передбачає легкі пошкодження будинків: можуть утворитися тріщини в штукатурці, падатиме посуд чи зсунуться з місця легкі меблі. У Туреччині землетрус був у тисячу разів потужніший.

«Для Івано-Франківщини можна припустити нехай найбільший – семибальний землетрус, за якого з’являються тріщини в стінах, а окремі будівлі руйнуються, трапляються зсуви на берегах річок та невеликі гірські обвали. Такий варіант нам загрожує, за статистикою, раз на… п’ять тисяч років. В історичній ретроспективі подібних випадків не було. Івано-Франківщина характеризується м’якими породами – глинами, пісковиками і т.д. Вони як подушка: стукніть по ній знизу – зверху не ворухнеться. Таких м’яких порід під нами близько 15 км. А межа зіткнення плит – Карпати. Це гори порівняно молоді, що проходять через так звану зону Альпійської складчастості. Польські й українські Карпати вже пройшли своє становлення», – наголосив Едуард Кузьменко.

Останній відчутний землетрус в Україні зафіксували 2016 року в районі Маріуполя. А от найбільш вразливим до землетрусів – Крим, за ним – Одеса (до 8 балів). В Криму землетрус трапився у 1927 р. Та загалом по всій Україні картина заспокійлива.