Ціни ростуть: чи дорожчатимуть на Франківщині продукти цього року
Диван на коліщатках в темній вітальні

Ціни ростуть: чи дорожчатимуть на Франківщині продукти цього року

Автор: Олег Мамчур
28/10/2022 14:04
-Реклама
Оренда і продаж комерційної нерухомості від 30 м²
-Реклама
Будівництво шостого етапу в житловому районі.
-Реклама
-Реклама
-Реклама
Азов

Ціни на продукти зупинятися не збираються. Нічого дивного, бо війна не сприяє добробуту. Тож всім доводиться врізати апетити.

Останнім часом вартість яєць зашкалює, не спішать падати в ціні й деякі крупи. Економісти кажуть: далі буде дорожче, пише Репортер.

Реклама: Місцеві пропозиції
Ціни на лазерну епіляцію у Києві
Лазерна епіляція пахв: Безкоштовно

Косметологія FineLine пропонує лазерну епіляцію на новому 3000w апараті. Спробуйте перший сеанс на ділянку пахв безкоштовно. Переконайтесь у ефективності!

Дорогі яйця й молочне

На франківському центральному ринку достатньо осінніх овочів. Морква по 25 грн за кг, картопля – по 8 грн, цибуля – близько 30 грн, буряк – 20 грн, капуста – 12-15 грн, помідори – 30-40 грн.

У сусідньому «Сільпо» ціни такі самі або й трохи нижчі, але й вибір менший: морква по 23 грн за кг, цибуля й картопля теж по 30 і 8 грн відповідно, буряк по 12 грн.

Вражає ціна на гречку, яка зросла ще з весни: 96 грн за пачку. За два кг борошна треба віддати 31 грн, за пачку цукру – 35 грн. Молоко від 29 грн, сметана – від 35 грн за 325 г.

Яйця, які можна було купити дешево навесні й за помірною ціною влітку, зараз дорогі – мінімум 5,80 за одне.

Звичайна буханка хліба від франківського хлібокомбінату зараз коштує 19 грн. Олія у супермаркетах – більш як 50 грн.

Через те, що ціни зросли, доводиться врізати потреби й багато в чому собі відмовляти.

Найбільше шокує ціна яєць і гречки. І якщо гречку я можу купувати менше, то без яєць у господарстві складно, – розповідає франківка

Світлана Бакун. –  Рятує те, що картоплю й деякі овочі нам привозять з села, тому купувати не треба. А так, загалом, не голодуємо, хоч і економимо.

Економити вже вісім місяців доводиться всім українцям. Згідно з дослідженням Київського міжнародного інституту соціології, у 70% людей знизилися доходи з початку повномасштабної війни. Комфортним свій дохід вважають лише 5% українців.

Ринок у Франківську

Тим часом, поки доходи падають, ціни ростуть. Головне управління статистики публікує порівняння цін на продукти в області за попередній місяць всередині наступного. Так, за публікацією за 13 жовтня, на Прикарпатті у вересні 2022 року інфляція становила 1,7%, порівняно з серпнем. Порівняно з початком року – 21,5%.

Як повідомляють в управлінні статистики, найбільше у вересні подорожчали яйця та фрукти: понад 15% та 10% відповідно. Також зросли ціни на сало, безалкогольні напої, рибу та продукти з риби, цукор, м’ясо та м’ясопродукти, рис, макаронні вироби, молоко та молочні продукти. Також зросла ціна на алкоголь і тютюнові вироби.

Водночас на 14,7% подешевшали овочі, на 6,2% – продукти переробки зернових.

Дефіцит продовжиться й у 2023 році

За словами економіста, викладача у Прикарпатському університеті Сергія Васильченка, ціни зростають протягом останніх місяців у першу чергу через те, що воєнні дії відбуваються у тих областях, де виробляли аграрну продукцію.

Там посівні площі скоротилися вполовину, або й більше, – каже Сергій Васильченко. – Також там аграрії не засівають врожай майбутнього року, тобто цей дефіцит пошириться і на наступний рік. Це недовиробництво ми намагаємось компенсувати за допомогою експорту. Але тоді ми зразу потрапляємо в залежність від підвищення курсу долара.

Також впливає і складніша логістика. Раніше продукти возили великими баржами у південні порти Чорного моря. Сьогодні перевозять вантажівками, а це дорожче. Також впливає і вартість пального, від якого залежить не лише доставка продуктів, а й робота фермерів, яким не окупається збір врожаю. Впливає і світова інфляція.

А ще є фактори поведінки.

Чому бабуся, яка вдома тримає корову і не залежить від експорту та курсів валют, також піднімає ціну на молоко? Для того, щоб підтримати рівень свого життя. Це природня реакція будь-якої людини, – пояснює Сергій Васильченко. – Ще є так званий ефект Гіффена. Суть цієї теорії у тому, що чим більше падають доходи населення, тим більше дорожчать продукти дешевого цінового сегменту: картопля, хліб, буряк. Тобто, людина біднішає і споживає багато хліба й картоплі, хоч ціна на них росте через попит.

На Франківщині ростуть ціни на продукти

Вперше з дев’яностих – ставка на імпорт

За словами економіста, ціни зростатимуть і надалі. У Європі дорожчатиме пальне, продовжуватиметься інфляція.

В Україні до того ж не зникне проблема з посівною: фермери сіятимуть менше – як через війну, так і через дорогий бензин.

Зараз Україна потрапила в пастку імпортозалежності, – говорить Сергій Васильченко. – З часів дев’яностих не було такого, щоб нам привозили імпортну сіль чи майонез. Ціни зростатимуть майже на всі продукти. До кінця цього року ще можуть підвищитися на 20-25%.

А от ціни на яйця в Україні можуть і стабілізуватися. Директор Союзу птахівників України Сергій Карпенко каже, що підприємства почали відновлювати поголів’я курей у червні-липні. Тож у жовтні вартість яєць має стабілізуватися, а у листопаді – почати знижуватися.

Все ж загалом найближчим часом мешканцям доведеться затягнути пояси. Як пояснює Сергій Васильченко, уряд мало що може зробити щодо зростання цін. Через війну в Україні виник сильний дефіцит бюджету. Його компенсують частково шляхом друку грошей. Через це відбувається сильна інфляція, але виходу немає: фінансувати зарплати, пенсії чи тим більше – оборонну сферу по-іншому не вийде.