Понад 2,5 роки у Лисецькій громаді Перший добровольчий хірургічний шпиталь БРАСС надає безоплатну допомогу пораненим захисникам. Це ортопедо-травматологічний страціонар з післяопераційним відновленням та реабілітацією. В ньому об’єднались лікарі України та світу на базі окремої хірургічної лікарні.
Про це пише інформаційний ресурс Правда.іф під час престуру однією з найменших прикарпатських територіальних громад, який вчергове організовує Івано-Франківське регіональне відділення Асоціації міст України.
Перших півроку заклад працював виключно на добровільних засадах. З середини 2022 року отримує грантову допомогу від українських та міжнародних організацій, а з початку 2024 року підтримує Івано-Франківська міська рада. День реабілітації для одного військового коштує від 1000 до 1500 гривень.
Від початку повномасштабного вторгнення тут пролікували 510 військових. Варто зазначити, що близько 95 % лікування проходять саме захисники, решту 5% – цивільні. Загалом шпиталь розрахований на 14 ліжкомісць, однак наразі проходить реабілітацію 18 захисників, розповідає його засновник і керівник Станіслав Онищук.
“Останні чотири місяці ми працюємо в такому перевантаженому режимі. Через велику кількість звернень від командирів військових частин, самих бійців, обласних лікарень та військових шпиталів не маємо сили відмовити і беремо навіть більше, ніж передбачає приміщення”, – стверджує Станіслав Онищук.
Термін лікування у шпиталі для кожного пацієнта становить три тижні. Але, за словами керівника, частими є виняткові ситуації. До прикладу, військовий Василь потрапив сюди внаслідок важкої травми хребта, нижня частина тіла була паралізована. Лікування у Хорватії майже не дало результатів. А після чотирьом місяців реабілітації у Першому добровольчому хірургічному шпиталі БРАСС почав відчувати ноги і навіть намагається стояти.
“Вважаємо, що за кілька місяців він зможе ходити, до себе на поверх підніматись та жити повноцінним життям”, – додає Станіслав Онищук про свого однокласника-захисника Василя.
Зараз у шпиталі реабілітується захисник Микола із Гостомеля Київської області. Військовий проходив контрактну службу 7 років поспіль до 2000 року. І з початком повномасштабної війни, переживши окупацію рідного міста, у березні 2022року знову вступив до лав Збройних сил. Служив командиром мінометного розрахунку на Харківщині.
“У травні отримав травму, ампутували ногу та поставили протез лівого кульшового суглобу. Порадили цей шпиталь як найкращий реабілітаційний центр. В ньому перебуваю вже тиждень”, – ділиться Микола.
Команда професіоналів
Потрапляють сюди бійці з різними травмами. Бувають складні: трамви хребта чи вкорочення ноги, які портебують довшої реабілітації. Є ті, яким вистачає 21 дня для часткового відновлення. Це травми ліктя чи кисті.
Наразі працюють у сталій команді українські спеціалісти, частина з яких з числа ВПО.
Медичний директор, висококваліфікований ортопед-травматолог Гліб Соловей переїхав на Прикарпаття з Херсону і проводить надскладні операції травм великих кісток. Це можуть бути оперативні втручання на подовження кінцівок, неправильне зрощення та деформація кісток.
“З гострими травмати до нас майже не поступають. Наші пацієнти ті, яким потрібно робити реконструктивні операції. Легких випадків тут немає. Ми вирізняємось з-поміж інших лікарень тим, що надаємо повний цикл допомоги. Працює потужна команда не тільки хірургів, а й реабілітологів, масажистів, ерготерапевтів”, – розповідає лікар.
Нещодавно до команди шпиталю приєдналась спортсменка, тенісистка світового рівня, уродженка Івано-Франківська Христина Возняк, яка виконує обов’язки менеджера з міжнарожної співпраці у США.
Потреба у розширенні хірургічного шпиталю
Те, що потріне буде розширення, зауважує засновник, вже розуміли на початку 2022 року. Наразі необхідним є збільшення кількості ліжкомісць та реабілітаційних кабінетів навіть при тій самій кількості працюючого персоналу.
За сприяння селищного голови розробили вже проєкт додаткового корпусу та шукають можливості для реалізації. Його облаштування дозволить в чотири рази більше приймати пацієнтів.
“Враховуючи те, що ми не знаємо , якого об’єму фінансування нам вдасться знайти, розробили три варіанти архітектурних проєктів та кошторисів: від найменшого корпусу на 20 ліжкомісць до найбільшого на 60. Загальна вартість їх становитиме від 600 тисяч євро до 2500 мільйонів євро”, – каже Онищук.