-РЕКЛАМА-

РЕКЛАМА

Актуально зараз

-Реклама-spot_img

Де франківцям зараз безпечно купувати продукти

-Реклама-spot_img
spot_img

Через постійні вимкнення електроенергії купувати продукти в магазинах та супермаркетах стало небезпечніше. У зоні ризику – м’ясні та рибні вироби, які можуть пахнути і смакувати добре, але насправді бути вже несвіжими.

Де краще купувати – розбирався Репортер.

Скарг не було

Як розповів начальник управління безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини Івано-Франківської Держпродспоживслужби Іван Васьків, зараз спеціалісти управління проводять моніторингові відвідування закладів, де виробляють та торгують продуктами. Перевіряють як малі магазини, так і великі мережеві супермаркети. А ще – цехи, заклади харчування, м’ясопереробні та молокопереробні підприємства, освітні заклади та інше. Станом на кінець минулого тижня здійснили 845 перевірок. Порушення знайшли у 22.

На сьогодні переважно виробники та продавці підлаштовуються під графіки вимкнень електроенергії, – каже Іван Васьків. – Підприємці, особливо у великих магазинах, купили генератори, які забезпечують відповідну температуру. Тож коли вимикають світло, вони все одно працюють.

- РЕКЛАМА-

За останній місяць, відколи в Україні є проблеми з електроенергією, в обласне управління Держпродспоживслужби не надходило звернень щодо зіпсованих продуктів. А поки підприємцям розносять пам’ятки та рекомендації, як зберегти продукти у період, коли вимикають світло. Бо навіть ті, хто має генератори, вимикають їх на ніч.

Наприклад, заморожена продукція мала б зберігатися так, щоб холодильник нею був наповнений повністю, – говорить Іван Васьків. – Тоді він точно за чотири години без електроенергії зберігає відповідну температуру і не дає розморозитись продуктам. Також ми рекомендували, щоб підприємці закупили холодоелементи, які заморожуються в період, коли морозильна камера працює, і віддають холод під час вимкнення. Такі холодоелементи є водяні та гелеві.

В опитуваннях, які проводять працівники Держпродспоживслужби, є запитання про те, як забезпечується безперебійний режим зберігання харчових продуктів, дотримання гігієнічних вимог, план заходів на випадок надзвичайних ситуацій – таких, як тривале вимкнення світла. А також – як підприємство адаптовується до віялових відключень та яка процедура утилізації зіпсованої продукції.

Де купувати продукти Франківськ

Також ми рекомендували, щоб більшість продуктів підприємці замовляли у вакуумних упаковках. Так їх можна зберігати довше, – каже Іван Васьків. – Крім того, ми рекомендуємо у період вимкнення світла тримати холодильники закритими. Тоді вони можуть зберігати температуру від нуля до 4 градусів протягом цих чотирьох годин.

Натомість штрафувати тих, хто не дотримується правил, у Держпродспоживслужбі не можуть. Якщо будуть підприємці з масовими порушеннями, звертатимуться до центральної влади.

У такому випадку аналіз цього моніторингу ми будемо доводити до центрального апарату, вони будуть повідомляти профільні міністерства. Тоді на рівні Кабміну можуть видати доручення провести відповідні заходи державного контролю, – говорить Іван Васьків.

Там, де не вимикають

Де купувати продукти, можна вирішувати й самостійно. Найкраще відвідувати такі супермаркети і магазини, де працює генератор хоча б удень. Або де є постійна цілодобова система власного електропостачання, як, наприклад у «Метро».

Читайте: Пункти незламності та обігріву. Чи готовий Франківськ до блекауту

Також у центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки рекомендують обирати магазин, розташований на одній лінії з об’єктом критичної інфраструктури і який не вимикають. Крім того, купувати продукти у закладах, де більше покупців, відповідно і частіші графіки поставок продуктів.

А ще – купувати продукти, виготовлені недавно і які якнайменше зберігались у магазині. І взагалі варто не забувати звертати увагу на дату пакування, кінцеву дату вживання й умови зберігання товару.

Звертайте увагу на завантаженість холодильників харчовими продуктами. Перевантажене холодильне обладнання не здатне тривалий час після знеструмлення утримувати температуру, – пишуть у центрі. – А ще уникайте продуктів «за пів ціни», у яких уже минає термін придатності. У сучасних реаліях ризик, що продукт уже зіпсувався, вищий.

Ціни на продукти зростуть

Читайте: «Бувало, цілували хліб». Як благодійна їдальня «Карітасу» щодня годує місцевих та переселенців (ФОТО, ВІДЕО)

Ціни зростатимуть

Хоч якість продуктів точно не покращилася з початком віялових відключень, ціна їхня зросте. Як підрахували у центрі громадського моніторингу та контролю, якщо раніше один кіловат електрики для бізнесу обходився у 5 грн, то з використанням генераторів, його вартість зросла до 25 грн.

У Державній службі статистики заявили, що ціни на харчові продукти за жовтень-листопад в Україні зросли майже на 5%. Найбільше, на 10%, подорожчали яйця.

Основна причина подорожчання — витрати на пальне. Попит на нього від початку жовтня, за даними представників великих мереж АЗС, збільшився щонайменше на 10% – стільки нині споживають користувачі електрогенераторів. Разом із тим поступово продовжує зростати й ціна бензину та дизельного пального: за цей час вони подорожчали в середньому на 2-3 грн за літр.

Читайте: Без перепадів. Як вберегти побутову техніку під час вимкнень електроенергії

Вимкнення світла завдають виробникам й інших клопотів, пояснюють у Міністерстві економіки. Зокрема, ускладнюється логістика та використання систем зберігання, тобто продукти псуються швидше, також скорочується тривалість робочого дня.

Як впливає вимкнення світла на ціни

Тож, як прогнозують у центрі громадського моніторингу та контролю, якщо тривалі та часті вимкнення електроенергії продовжаться, ціни зростатимуть і надалі. Вартість м’яса, яєць та молочних продуктів, за прогнозами Всеукраїнської аграрної ради, до кінця зими може зрости на 15%.

Також дефіцит електроенергії може призвести до зростання цін на овочі. Як прогнозують у Національному інституті аграрної економіки, вже в найближчі тижні їхня вартість може зрости на 15-20%. Адже для підтримання необхідної температури на овочесховищах  нині використовують дизель-генератори.

Менше має зрости ціна на хліб, прогнозують аналітики. Протягом грудня ціна на буханку може зрости ще на 7-10%. Суттєвіше подорожчає випічка, торти й печиво. Таким чином виробники можуть компенсувати та збалансовувати ціну на соціальні сорти хліба та запобігати дефіциту.

НОВИНИ НА ЦЮ ТЕМУ

Світлана Якимчук
Світлана Якимчук
Інформаційний оглядач інтернет-сайту Правда іф.юа. Випускник філологічного факультету Прикарпатського національного університету
-Реклама-

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

On this website and using the ⬆️ images :- Is it possible your wife could order me one of each in L if they would arrive in time for Saturday /Sunday

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

On this website and using the ⬆️ images :- Is it possible your wife could order me one of each in L if they would arrive in time for Saturday /Sunday

РЕКЛАМА

купити iphone 15 Pro у Львові, ціни в Україні