Де працюють діти та близькі родичі суддів Івано-Франківського апеляційного суду

Кожен п’ятий помічник судді в Івано-Франківському апеляційному суді пов’язаний родинними зв’язками з суддями.

У жовтні 2018 року запрацював новий Івано-Франківський апеляційний суд. Його утворили на місці Апеляційного суду в Івано-Франківській області, який був ліквідований указом Президента. Та чи можна говорити, що в апеляційному суді щось змінилося, окрім вивіски?

Головою суду уже вчетверте поспіль став Богдан Гриновецький. Хоч закон і не дозволяє суддям обіймати одну адміністративну посаду більш як два рази поспіль, Гриновецький уникнув застосування цього обмеження через те, що обирався на посаду голови в уже “іншому суді”.

Богдан Гриновецький
 

Внаслідок реформи не оновився і суддівський корпус в “нових” апеляційних судах. До Івано-Франківського апеляційного суду перевели 15 суддів, які працювали у “старому” – Апеляційному суді Івано-Франківської області. Також Івано-Франківський апеляційний суд залишається лідером серед судів області за кількістю родинних зв’язків. Там на посадах помічників працюють діти, племінники, невістки та зяті суддів.

Закон не забороняє?

Оскільки конкурси на посади помічників не передбачені, а судді добирають їх самостійно, то часто у деклараціях родинних зв’язків суддів зустрічаються родичі, які працюють у тих же чи інших судах.

В Івано-Франківській області рекордсменом за цим показником став саме апеляційний суд.

З 2015 року з Апеляційного суду в Івано-Франківській області пішли 22 судді. Їхні помічники згідно із законом мали бути звільнені у той же день. Адже, відповідно до законодавства, посади помічники суддів віднесені до посад патронатної служби.

“Працівник патронатної служби призначається на посаду на строк повноважень особи, працівником патронатної служби якої він призначений”, – йдеться у статті 92 ЗУ “Про державну службу”.

Але через колізії у законодавстві в апеляційному суді знайшли спосіб залишити їх на роботі. Бо у “Положенні про помічника судді” Рада суддів прописала, що в разі припинення повноважень судді його помічник може бути призначений додатковим помічником іншого судді.

“Формально помічник повинний був звільнений у той же день, що і суддя. Такий закон. Але склалося так, що я дізнався про можливість, це законом не заборонено, і ми пішли на той варіант, що зберегли усіх помічників”, – пояснює голова суду Богдан Гриновецький.

Це зроблено, за словами Гриновецького, щоб зменшити навантаженість на суддів, які через неукомплектування суду отримали вдвічі-втричі більше справ.

Найбільше родинних зв’язків у самого голови суду Богдана Гриновецького. На посадах помічників суддів працюють його дочка та зять Ірина і Ігор Хруняки. Ірина Хруняк зараз у відпустці по догляду за дитиною. А до 2017 року суддею в апеляційному суді працював сват Богдана Гриновецького – Євген Хруняк.

Богдан Гриновецький з цього приводу каже, що немає заборони на професію і діти вільні вибирати ту роботу, яка їм до вподоби.

“Лікарі, вчителі таке практикують. До речі, мій тато вчитель, і я хотів бути вчителем, чого я тим не скористався?” – прокоментував Богдан Гриновецький.

Помічниками суддів в апеляційному суді працюють також син і невістка судді Ігоря Бойчука – Тарас і Анастасія Бойчуки та племінниця судді Олександри Томин – Надія Бойчук.

А син судді Романа Матківського, Віталій, працює провідним спеціалістом відділу бухгалтерського обліку та звітності суду.

Також помічницею судді працює Леся Могила – донька Марії Горейко, судді, яка успішно пройшла кваліфікаційне оцінювання та очікує на Указ Президента про переведення на роботу в Івано-Франківський апеляційний суд.

Окрім того, у суддів апеляційного суду чимало родичів, які працюють суддями в інших судах, а також прокурорами, адвокатами чи нотаріусами.

Ми зібрали дані про всіх родичів, які можуть мати потенційний конфлікт інтересів з суддею при здійсненні ним судочинства.

У суді запевняють, що конфлікту інтересів у призначеннях родичів на посади помічників немає. Бо родичі суддів кримінальної палати працюють помічниками у суддів з цивільної і навпаки. А голова суду не підписує накази про преміювання своїх дочки та зятя – Ірини та Ігоря Хруняків. Це робить його заступник.

Чому діти стають помічниками суддів?

Помічник судді – це найкоротший шлях до посади судді суду першої інстанції. У квітні 2017 року Вища кваліфікаційна комісія суддів оголосила конкурс на близько 600 вакансій суддів у суди першої інстанції. Можливість стати суддями місцевих судів отримали юристи з 5-річним досвідом роботи та помічники суддів, які протягом зазначених п’яти років мають трирічний досвід роботи на цій посаді.

Помічники можуть стати суддями швидше за інших. Вони проходитимуть тримісячне навчання у Національній школі суддів – всі інші вчитимуться 12 місяців. Зараз двоє помічників з Івано-Франківського апеляційного суду беруть участь у конкурсному відборі на посади суддів судів першої інстанції.

Чим загрожує непотизм судовій системі?

Згідно з всеукраїнським опитуванням громадян щодо незалежності та підзвітності судової влади та сприйняття судової реформи, яке проводили у вересні 2018 року, лише 1% українців повністю довіряє судам, ще 19% скоріше довіряють. Це на 6% більше, ніж у 2017 році, але критично мало для того, щоб говорити про успіх судової реформи та відновлення довіри до судочинства в Україні.

За словами експертів і самих же суддів, однією з причин недовіри українців до судової влади є непотизм (кумівство) у судах. Суддя Апеляційного суду в Івано-Франківській області Андрій Малєєв наважився критикувати голову апеляційного суду за родинні зв’язки у суді.

“Налагоджена робота, усталені стосунки, які всіх влаштовують, – близькі особи поряд, а не десь в іншому місці, в теплі, безпеці, під крилом і наглядом. Працюють, заробляють на хліб, як хто може. Ідилія. Голова, судді, діти суддів в одній установі. І між собою ніяк не пов’язані, ага. За судом пов’язані, а тут чужі люди? Неправильний голова міг би то все порушити. А цей ні, бо у самого оте в пушку. А те, що дитина помічником в іншого судді, то нічого? Хіба сторонній спостерігач не подумає, що через дитину у голови і судді можуть бути особливі довірливі стосунки? І чи не вплине це на правосуддя? Сторонній спостерігач не просто подумає, він буде переконаний”, – написав суддя в одному з блогів.

Старший аналітик кампанії “ЧЕСНО.Фільтруй суд!” Іван П’ятак вважає, що працевлаштування родичів у суди заважає відновленню довіри до судів та створює потенційний конфлікт інтересів при здійсненні судочинства. Така ситуація збільшує ймовірність винесення неправосудних рішень.

Як нагадав Іван П’ятак, під час конкурсу до Верховного Суду Громадська рада доброчесності зафіксувала факт перегляду судового рішення у касаційному порядку суддею, яка є тіткою судді, що приймав рішення у суді першої інстанції.

“У такому випадку неможливо розраховувати на винесення справедливого рішення, оскільки тітка навряд чи вкаже на помилки свого племінника”, – зазначив Іван П’ятак.

Василь Крайник

*Робота аналітиків оплачена за підтримки наших європейських партнерів. Для створення цього матеріалу не витрачено жодної бюджетної гривні.

Цю публікацію було створено за підтримки Європейського Союзу. За зміст публікації повну відповідальність несе ГО “Центр “Антикорупційна платформа”. Зміст публікації не є відображенням офіційної позиції Європейського Союзу.

Джерело

(Visited 606 times, 1 visits today)

Коментарі:

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:3337

загрузка...

У Франківську підприємці з однаковими документами вчетверте розіграли тендер на харчування 18:12 4 коментарі

Івано-Франківська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів №5 за результатами відкритих торгів підписала договір з приватним підприємцем Любов’ю Коритан на харчування учнів на 651 тис. грн. Про це стало відомо з порталу...

Фірми з однаковими документами «розіграли» мільйон гривень на автомобілі для прикарпатських медиків 19:53

Комунальне підприємство «Центр первинної медичної допомоги» Долинської районної ради в результаті відкритих торгів придбало два автомобілі Renault Duster у приватної виробничо-комерційної фірми «В.С.К.». Сума договору становить 999 тис. грн.  Про...

У торгах на закупівлю риби для одного з управлінь Долинщини змагалися фірма та її працівник 13:11

Управління освіти, молоді та спорту Долинської РДА 26 грудня опублікувало протокол про намір укласти договір з ТОВ «Галицька торгова компанія» на закупівлю риби. Сума договору становитиме 220 тис. грн, про...

Журналісти розкрили корупційну схему скандального прикарпатського нардепа Іванчука та міністра Насалика довкола заводу «Карпатнафтохім» 08:47 15 коментарів

У Калуші Івано-Франківської області загорівся поліофіновий завод "Карпатнафтохім". За інформацією ЗМІ, саме це підприємство, яке належить скандальному народному депутату від "Народного фронту" коломиянину Андрію Іванчуку, замішане в мільярдних махінаціях. Зазначимо,...

Перед згортанням схеми з апробацією Держгеонадра без аукціонів роздало родовища газу на Прикарпатті 16:29

Тимчасовий в.о. державної служби геології та надр Олег Кирилюк 27 грудня підписав наказ №521 про видачу спецдозволів без проведення аукціонів на користування 20 років шістьма родовищами газу та нафти в...

В Івано-Франківську суд помістив до СІЗО колишнього високопоставленого чиновника, якого підозрюють у розкраданні мільйонів гривень із бюджету 10:12 7 коментарів

Івано-Франківський міський суд обрав запобіжний захід тримання під вартою Роману Мочерняку, який донедавна працював заступником директора департаменту будівництва, житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури Івано-Франківської облдержадміністрації. Його підозрюють у привласненні коштів...

Конфлікт інтересів: НАЗК направило до суду адмінпротоколи щодо депутатки Івано-Франківської міськради 15:12

За вчинення дій в умовах реального конфлікту інтересів на депутатку Івано-Франківської міської ради Олександри Федорук була складено 2 протоколи, які направлені до суду. Два протоколи про адміністративні правопорушення складено стосовно...

Найбільша кількість танків була розпродана при керівництві Гриценка, – полковник Соболєв 09:00 6 коментарів

Полковник Дмитро Соболєв, колишній співробітник Головного управління розвідки (ГУР) Міністерства оборони України, вважає, що військові чиновники впродовж багатьох років цілеспрямовано розпродавали бронетехніку за неринковими цінами. Найбільшу кількість танків було продано...

Франківський нардеп Шевченко знову влаштував вже традиційний підкуп своїх потенційних виборців 21:47

Потенційний кандидат у президенти від партії "УКРОП" Олександр Шевченко на своїй публічній сторінці у Facebook влаштував розіграш поїздки у Буковель. Як повідомляє Громадянська мережа ОПОРА, так Шевченко прорекламував ефіри із...

Скандальний прикарпатський нардеп заперечує факт свого затримання разом із наближеним до Путіна олігархом у Мексиці 18:46

Скандальний прикарпатський нардеп заперечує факт свого затримання разом із наближеним до Путіна олігархом у Мексиці. Про це народний обранець з Коломиї Андрій Іванчук повідомляє на власній сторінці у ФБ: "Інформація...

Джерело підтвердило, що скандальний прикарпатський нардеп прилетів до Мексики разом із близьким до Путіна олігархом 10:55

Журналіст програми "Схеми" Наталія Седлецька каже, що, за її інформацією, відомого українського олігарха російського походження Павла Фукса затримали по прильоту на мексиканський курорт Канкун. Про це вона пише у Facebook...

Суд арештував автомобіль та нерухомість керівника "Івано-Франківськ-Пропан", у якого вилучили півмільйона доларів, золото та зброю 20:58

Івано-Франківський міський суд обрав запобіжний захід керівнику підприємства "Івано-Франківськ-Пропан" Ігорю Сикалу та арештував його майно, інформує КУРС. Як писали ЗМІ, наприкінці грудня правоохоронці затримали керівника "Івано-Франківськ-Пропан" (дочірнє підприємсто ПАТ "Івано-Франківськгаз") Ігоря Сикалу, який...

Скандального прикарпатського нардепа затримали в мексиканському аеропорту разом із наближеним до Путіна олігархом 20:24 7 коментарів

Скандального прикарпатського нардепа затримали в мексиканському аеропорту разом із наближеним до Путіна олігархом. Про це повідомляє цілий ряд українських ЗМІ: У мексиканському аеропорту Канкун у понеділок, 7 січня, затримали громадянина...

Франківська депутатка потрапила у ТОП-10 НАЗК за несвоєчасне подання декларації 17:54 5 коментарів

У прес-службі Національного агентства з питань запобігання корупції назвали ТОП-10 виявлених ознак порушень антикорупційного законодавства за грудень. На першому місці рейтингу, складеного прес-службою Національного агентства з питань запобігання корупції –...

Службу автодоріг Франківщини підозрюють у розтраті 105 мільйонів на користь буковелівської фірми ПБС 19:13 11 коментарів

Прокуратура Івано-Франківської області розпочала кримінальне провадження за фактом розтрати 105 млн грн державних коштів. У неналежному використанні грошей підозрюють посадовців Служби автомобільних доріг в Івано-Франківській області. Гроші були виділені на...

Замначальника Івано-Франківського автодору підозрюють у розтраті 105 млн грн для фірми наближеної до нардепа Шевченка 11:54 5 коментарів

Замначальника Івано-Франківського автодору підозрюють у розтраті 105 млн грн для фірми з орбіти нардепа Шевченка. Суд застосував запобіжний захід до першого заступника начальника Служби автомобільних доріг в Івано-Франківській області. Про це...

Депутатку Івано-Франківської міськради вдруге запрошують до НАЗК через конфлікт інтересів 23:21 2 коментарі

Національне агентство з питань запобігання корупції в установленому порядку запросило 3 посадових осіб прибути до Національного агентства для надання пояснень та у разі наявності підстав складення протоколів про адміністративні правопорушення....

У Франківську засудили майора патрульної поліції, який за хабар допомагав отримати права 19:27 9 коментарів

Івано-Франківський міський суд виніс вирок начальнику відділу адміністративної практики управління патрульної поліції Івано-Франківської області Івану Слободяну, якого затримали на отриманні хабара. Фото із фейсбук-сторінки Івана Слободяна Майор поліції Іван Слободян з 6...

Чи не найбільше в Івано-Франківській області заробляє на бюджетних субвенціях, через підставних осіб, нардеп Олександр Шевченко 11:41 2 коментарі

Субвенції з держбюджету на соціально-економічний розвиток виділяються місцевим бюджетам на конкретні об'єкти та цілі – на зразок, заміни вікон у школі чи облаштування спортивного майданчика. Часто до цього процесу долучаються...

Антимонопольний комітет відправив двох підприємців до “чорного списку” за змову на торгах Івано-Франківської міської ради 19:42

Івано-Франківське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України прийняло рішення про порушення законодавства про захист економічної конкуренції підприємцями з Івано-Франківської області Тетяною Катамай та Ярославом Шпільчаком. На двох підприємців накладено штраф,...
  • ріел ІФ виринаюча