29 лютого – унікальний день, який буває раз в чотири роки. Вірогідність народитися 29 лютого дорівнює 1 до 1461. В усьому світі таких “щасливчиків” є приблизно 4 мільйони.
WestNews підготував для своїх читачів інформацію про десятьох відомих українців, котрі народилися 29 лютого.
Андрій Рава (29 лютого 1992 — 4 жовтня 2014) — молодший сержант Збройних сил України, учасник російсько-української війни. Народився у селі Миколаївка Донецької області.
Взимку 2013—2014 років перебував на Майдані Незалежності, де брав активну участь в подіях Революції Гідності.
Пішов служити добровольцем 25 березня 2014-го, водій 72-ї окремої механізованої бригади, командир відділення дизельних автомобілів. Влітку був вдома у короткотерміновій відпустці, лікував у Тернополі пошкоджене осколком око, по тому знову поїхав захищати Батьківщину.
Загинув у бою поблизу рідного села.
Вадим Харті (29 лютого 1987 — 10 лютого 2015) — український військовик, учасник російсько-української війни 2014—2017 рр., снайпер, сержант Збройних сил України.
Вадим виріс без батька, тож його з братом виховувала мама. Проживав у селі Великі Трояни Ульяновського району Кіровоградської області. На фронті був з осені 2014-го, стрілець, 17 батальйон територіальної оборони «Кіровоград», 57-ма окрема мотопіхотна бригада.
10 лютого 2015-го загинув на блокпосту під селом Майорськ (біля Горлівки) в часі атаки російських збройних формувань — не здалися в полон, свідомо вибравши смерть у бою. Тоді ж загинув Ігіт Гаспарян.
Без Вадима залишилися мама, дружина, сини, яким 4 і 5 років.
Маруся Євгенія (Мері) Бек – юрист, державна, політична й громадська діячка (США). Перша українка — жінка-адвокат та жінка-журналіст, перша жінка — радна та мер у Детройті. Доктор права (1932).
Народилася 29 лютого 1908 року в Форд-Сіті (Пенсильванія, США). Марія (Мері) Бек — українка з української діаспори. Походила з родини твердих лемків, її батьки переїхали до Америки з Лемківщини (нині Словаччина).
1921 року батьки відправили Мері Бек на батьківщину в Україну, де вона навчалася в українській Чортківській школі, а у 1925 році закінчила Коломийську гімназію.
Євген Банада (28 років, Нікополь, Україна) — український футболіст, півзахисник клубу «Олександрія» та колишній гравець молодіжної збірної України з футболу з якою виступав на Кубку Співдружності.
Досягнення (Перша ліга чемпіонату України):
- Чемпіон (1): 2014/15
- Срібний призер (1): 2013/14
- Бронзовий призер (1): 2012/13
Тарас Драган — український художник, заслужений діяч мистецтв України, член НСХУ, один з основоположників сучасної модульної архітектурної кераміки.
Народився в селі Лисиничі Львівської області. Родина Драганів брала активну участь в національно-культурному житті Галичини.
Тарас Миколайович працював художником керамік, брав активну участь у художніх виставках. Окремою ділянкою творчості була монументальна кераміка: вишукані керамічні панно для кафе «Львів», «Львівобленерго», модульна решітка для готелю «Турист», пластичні композиції для трускавецького санаторію «Кришталевий палац» та ін.
Світлана Мирвода — українська бандуристка, співачка. Концертмейстер групи бандур та артистка в Академічному оркестрі народної та популярної музики Національної радіокомпанії України. Народна артистка України (2016).
Член Всеукраїнського жіночого товариства ім. Олени Теліги. 9 листопада 2016 року долучилася до лав партії ВО «Свобода».
Відзнаки:
- Заслужена артистка України (Указ Президента України від 3 березня 2006 року, № 191).
- Гран-прі міжнародного фестивалю «Світ музики» в Італії в номінації «Вокальне народне соло» (2004).
- Лауреат всеукраїнських фестивалів та конкурсів «Пісенний вернісаж», «Осіннє рандеву», «Пісня року», «Рідна мати моя», імені Остапа Вересая, «Родинна творчість».
- Почесна Грамота Верховної Ради України.
- Почесна грамота Київського міського голови.
- Народна артистка України.
Богдан Чайковський -український правник, редактор, публіцист, диригент, громадський діяч. Син Андрія Яковича та Наталії, брат Андрія і Миколи Чайковських.
Чайковський працював адвокатом у містах Коломия (нині Івано-Франківська обл.), Белз, містечку Підбуж (нині смт Дрогобицького району), від 1925 — в м. Сокаль (усі нині — Львівська область). Голова товариства «Просвіта» (1932—1937), організатор читалень та бібліотек, диригент міського хору, з яким виступав у селах повіту, організатор позашкільної освіти.
У 1935 році Чайковського заарештувала поліція за підозрою в причетності до діяльності ОУН, згодом був звільнений. У середині 1930-х при філії «Просвіти» створив музей «Сокальщина» ім. А. Чайковського й очолив його.
Загинув від тортур у львівських «Бригідках», похований 2 липня 1941 року на Личаківському цвинтарі, поле № 70.
Олександр Саєнко – український юрист і політик, Міністр Кабінету міністрів України(з 14 квітня 2016 року до 29 серпня 2019 року).
В Уряді Володимира Гройсмана відповідав за реалізацію пріоритетних реформ, координацію роботи Секретаріату Кабінету Міністрів України. Очолює Офіс реформ Прем’єр-міністра України.
Очолює Робочу групу з питань приватизації. Входить до складу Номінаційного комітету з відбору керівників особливо важливих для економіки державних підприємств.
Олександра Сергійовича називають тіньовим господарем Кабміну і альтер-его Володимира Гройсмана.
Світлана Тросюк — українська спортсменка з боротьби сумо із міста Вінниці. Майстер спорту України міжнародного класу. Виступає у легкій вазі до 65 кг.
Закінчила школу № 27 у мікрорайоні Тяжилів, Вінниця. Свою спортивну кар’єру розпочала у молодшому шкільному віці у цій же школі, коли прийшла у гурток дзюдо Даіаурі Важі Шотайовича. З цим тренером займалася також самбо та алиш.
Спортивні досягнення на міжнародних змаганнях за 2014-2017 роки:
- чемпіонат Європи 2014 року — 3 місце;
- чемпіонат Європи 2015 — 5 місце,
- чемпіонат Європи 2016 року — 1 місце;
- Кубок світу 2016 року — 2 місце;
- Всесвітні ігри 2017 — 1 місце
Олексій Чуприна (нар. 29 лютого 1908 — пом. 8 травня 1993) — бандурист. Довгі роки грав на Тарасовій горі в Каневі. Член Об’єднання (згодом Всеукраїнської спілки) кобзарів. В його репертуарі були народні пісні, твори композиторів, канти.
Народні українські пісні у виконанні Чуприни на бандурі зустрічали загальне схвалення солдатів і офіцерів. На привалах, в місцях відпочинку особового складу після концертних виступів довколо Олексія Чуприни збирались бійці для вивчення народних пісень під акомпанемент бандури.
За участь у Другій світовій війні нагороджений орденом Вітчизняної війни 2-го ступеня (06.04.1985) і медалями.