-РЕКЛАМА-

РЕКЛАМА

Актуально зараз

-Реклама-spot_img

День прапора України: історія, символіка та цікаві факти

-Реклама-spot_img
spot_img

23 серпня українці відзначають День державного прапора. А вже наступного дня святкуватимуть ще одну важливу дату — 32-гу річницю незалежності України. 

День прапора є відносно новим святом. Його заснували указом другого президента України Леоніда Кучми “Про День Державного Прапора України” від 23 серпня 2004 року. Встановили вагому дату з метою виховання поваги громадян до державних символів України.

Синє небо та жовте колосся: символіка кольорів

Державний прапор України затверджений Верховною Радою 28 січня 1992 року. Це стяг із двох рівновеликих горизонтальних смуг синього (вгорі) і жовтого (внизу) кольорів. Співвідношення ширини прапора до його довжини складає 2:3.

Згідно із найбільш популярним тлумаченням колірної гами прапора, синя його смуга символізує ясне небо, а жовта — золоті пшеничні ниви.

- РЕКЛАМА-

Побутує твердження, що насправді барви прапора символізують дві головні стихії природи — воду і вогонь. А з релігійного погляду, жовтий (золотий) колір уособлює Творця і взагалі Вищу духовність, а синій — усе земне.

День прапора України: історія, символіка та цікаві факти

Історія державного прапора

Перша історична згадка про поєднання синього та жовтого елементів в офіційній символіці датується 1256 роком — Днем заснування Львова. Герб цього міста якраз прикрасив золотий лев на синьому тлі.

День прапора України: історія, символіка та цікаві факти

Золотий і синій ще з XIV століття офіційно використовувалися в гербі Руського королівства. Також ці кольори є й на гербах місцевої знаті, князів, шляхтичів.

Синьо-жовте сполучення було й в добу козацтва, особливо починаючи з XVIII століття. Часто у запорожців були сині стяги, прикрашені золотистими орнаментами, образами православних святих або ж козаків.

Та перше офіційне визнання синьо-жовтого прапора відбулося 22 березня 1918 року. Тоді Центральна Рада ухвалила закон, затвердила поєднання жовтого і блакитного як стяг Української Народної Республіки.

1991 рік. Внесення до Верховної Ради

Однією зі знакових подій стало внесення Прапора України до Верховної Ради. 24 серпня 1991 року група депутатів, серед яких були Вячеслав Чорновіл, Микола Поровський, Іван Заєць, Ярослав Кендзьор, Ігор Деркач, Володимир Крижанівський, внесла до сесійної зали прапор, розміром 8х4 метри, і накрила ним трибуну.

А вже 18 вересня того ж року він замайорів над куполом українського парламенту, тоді ж президія Верховної Ради затвердила за синьо-жовтим поєднанням кольорів статус офіційного прапора країни.

День прапора України: історія, символіка та цікаві факти

Фото Олександра Клименка, газета “Голос України”

Довідка:

Досі точаться дискусії довкола того, яким чином розташовувалися кольори на прапорі УНР: блакитний вгорі та жовтий унизу, чи навпаки — із жовтим угорі. Науковці сходяться на тому, що не існує документів, якими в УНР затверджувався б саме “жовто-блакитний” порядок смуг. Тому цілком можливо, що використовувалися обидва варіанти прапора.

18 вересня 1991 року Президія Верховної Ради України постановою «Про прапор України» надала синьо-жовтому прапору статус офіційної символіки країни. 

Під синьо-жовтим прапором в Україні нині зустрічають іноземних гостей, військовослужбовці складають присягу, працюють українські посольства, він вивішується в ООН. Під національним прапором українські захисники ведуть війну з російським окупантом. 

Синьо-жовтий прапор для українців — це символ свободи і боротьби за незалежність.

День прапора України: історія, символіка та цікаві факти

Цікаві факти про прапор

  • Під синьо-жовтим відбулися три проголошення Української державності: 1917, 1941 та 1990 року; і три сучасних революції: «на граніті» та обидва Майдани. Нині під цим стягом ведеться війна проти росії.
  • Серед прапорів слов’янських країн тільки український і боснійський не мають червоного кольору.
  • 27 липня 1976 року під час футбольного матчу в Монреалі між збірними НДР і СРСР на поле у вишиванці та з прапором України в руках вибіг уболівальник Данило Мигаль та станцював гопак. Акція тривала 15 секунд, після чого втрутилась поліція. На самому стадіоні 150 українців вивісили плакат із написом «Свобода Україні!»
  • Український прапор змінив кілька кольорів, перш ніж прийти до звичного синьо-жовтого забарвлення − він був червоним, малиновим і червоно-синім. У 1918 році Центральна Рада на чолі з Грушевським затвердила нинішню гаму кольорів.
  • Китайська художниця Мао Мао у 1992 році попросила першого президента України Леоніда Кравчука поміняти розташування кольорів на прапорі. Таке поєднання, на думку Мао, символізувало біди для держави.
  • Уперше синьо-жовтий прапор підняли над Верховною Радою 4 вересня 1991 року.
  • У 2016 році українські альпіністи встановили синьо-жовтий прапор на висоті 6872 метри на вершині Охос-дель-Саладо в Андах, найвищого вулкана у світі.
  • Під час захисту Донецького аеропорту воїни-«кіборги», попри постійні обстріли, знов і знов вивішували прапор над будівлями. Синьо-жовтий стяг увесь цей час майорів навіть над диспетчерською вежею, аж поки ворог її не знищив. Нині двічі на рік цей стяг із Донецького летовища підіймають над військовою частиною у Кропивницькому.

НОВИНИ НА ЦЮ ТЕМУ

Світлана Якимчук
Світлана Якимчук
Інформаційний оглядач інтернет-сайту Правда іф.юа. Випускник філологічного факультету Прикарпатського національного університету
-Реклама-

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

Видалення волосся лазером у Івано-Франківську. Лазерна епіляція у FineLine

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

Азов

РЕКЛАМА

Квартири Івано-Франківськ

РЕКЛАМА

купити iphone 15 Pro у Львові, ціни в Україні